Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
19.07.20226 min
Simon Holdorf

Simon HoldorfFull-Stack EngineerSME

Jak pozostać produktywnym i uniknąć wypalenia zawodowego

Poznaj metody na radzenie sobie rutyną codziennej pracy i sytuacjami stresowymi oraz zachowaj wysoką produktywność niezależnie od okoliczności.

Jak pozostać produktywnym i uniknąć wypalenia zawodowego

Jestem programistą i uwielbiam kodować, ale jestem również osobą, która lubi spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, wyjść pobiegać, obejrzeć dobry film i cieszyć się pięknem przyrody. Niestety, moje obowiązki zawodowe utrudniają wykonanie tych wszystkich czynności, ponieważ:

  • Mam deadliny.
  • Muszę zadbać o jakość mojej pracy.
  • Zajmuję się wieloma projektami, które wymagają ciągłej uwagi.

Ponieważ nie otrzymuję wynagrodzenia za godzinę (z wyjątkiem niektórych przypadków), utrzymanie produktywności i zdrowia jest dla mnie kluczowe. Przez te wszystkie lata nauczyłem się kilku rzeczy, które pomagają mi pozostać w dobrej kondycji:

1. To jest OK, jeśli powiesz „nie”

Mam problem z mówieniem "tak" zbyt często, zwłaszcza gdy osoba pytająca jest współpracownikiem lub kimś, kogo znam prywatnie. Jeśli nie będę z tym ostrożny, może odbić się to na mojej produktywności.

Czasami bardziej efektywne będzie wzięcie na siebie mniejszej ilości pracy, niż pośpieszne wykonywanie wszystkiego i zaleganie z terminami przez przemęczenie. Wciąż uczę się, jak odmawiać, ale w międzyczasie przekonałem się, że mówienie wprost o harmonogramie i priorytetach pomaga wszystkim, w tym mnie, być lepiej zorganizowanym i efektywnym.

2. Nie zapominaj o sobie

Istnieje mnóstwo ludzi, którzy nie boją się poświęcić dla swoich rodzin lub kariery, ale to nie znaczy, że musisz być jednym z nich. Posiadanie dobrych relacji z rodziną i przyjaciółmi jest ważne. Pomagają ci podejmować lepsze decyzje w pracy, a nawet mogą chronić przed wypaleniem w stresujących momentach.

Kiedy czujesz, że potrzebujesz przerwy, zrób ją sobie. Niezależnie od tego, czy jest to pora obiadu, czy koniec dnia, poświęcenie sobie 15 minut może zdziałać cuda dla poziomu produktywności (i zdrowia psychicznego) w dłuższej perspektywie.

3. Łączenie zadań

Jeśli realizujesz wiele projektów jednocześnie, spróbuj zmniejszyć liczbę zadań wymaganych w każdym z nich, tak aby zmieściły się w możliwych do wykonania ramach czasowych, z miejscem na przerwy i przestoje między projektami, jeśli to konieczne.

Na przykład, jeśli pracujesz nad czterema różnymi projektami, z których każdy wymaga pięciu godzin tygodniowo i pracy w pełnym wymiarze godzin, może być konieczne zredukowanie ich do trzech lub dwóch, aby wszystko działało sprawnie.

4. Ustalanie priorytetów

Jeżeli masz w swoim harmonogramie wiele różnych zadań, ustalaj ich priorytety według ważności i pilności, a najważniejsze z nich umieszczaj na pierwszym miejscu. Bądź realistą co do tego, ile czasu możesz poświęcić na każde zadanie, bez zaniedbywania innych obowiązków.

Jeśli coś nie należy do pierwszorzędnych zadań, ale zajmuje czas tego ważniejszego zadania, sprawdź czy jest sposób, aby to zakończyć lub zmodyfikować dla dobra twoich ogólnych celów. Dzięki temu sprawy nie wymkną się później spod kontroli.

5. Wykorzystuj narzędzia

W sieci dostępnych jest wiele narzędzi, które stanowią doskonałe wsparcie dla deweloperów, takich jak Google Docs/Drive (do współpracy), Slack (do komunikacji), Buffer (do planowania postów w mediach społecznościowych), Trello (do zarządzania zadaniami) czy Github (do zarządzania rewizjami kodu).

Narzędzia te pozwalają zespołom pozostać w kontakcie bez konieczności prowadzenia ciągłych spotkań lub rozmów telefonicznych przez cały dzień. Używanie tego typu narzędzi sprawiło, że stałem się bardziej produktywny, ponieważ zmniejszyłem ilość czynników rozpraszających uwagę w moim życiu, w postaci e-maili, smsów, rozmów telefonicznych, spotkań itp. Kluczem jest przeszkolenie innych w zakresie działania tych systemów, aby zrozumieli, dlaczego pewne funkcje nie są dostępne w tych narzędziach - na przykład Slack nie ma bezpośredniego sposobu na wysyłanie aktualizacji statusu przez Twittera, więc potrzebne jest inne narzędzie, na przykład Zapier lub IFTTT.

6. Ucz się na błędach

Najlepszym sposobem na rozwój jest uczenie się na własnych błędach. Jeśli zauważysz, że pracujesz nad czymś, co trwa dłużej, niż się spodziewałeś, nie mów „no dobra, zrobię to jutro”, zamiast tego poświęć czas, aby zatrzymać się, zastanowić i pomyśleć, co zrobiłeś źle.

Może nie zaplanowałeś wystarczająco dużo czasu na testy, a może nie wiedziałeś, co jest wymagane, więc podszedłeś do sprawy „po omacku”. Tak czy inaczej, staraj się nie powtarzać tego błędu ponownie i jeśli to możliwe, wymyśl jakiś rodzaj dokumentacji wyjaśniającej dokładnie, co należy zrobić i jak długo to powinno potrwać, aby inni mogli podnieść się tam, gdzie ty poległeś, bez trzymania za rękę lub nadzoru.

7. Znajdź dla siebie dobry work-life balance

Jeśli stale pracujesz do późnych godzin nocnych i w weekendy, będzie to miało wpływ na osobiste relacje i twoje zdrowie. Jeśli nie masz wolnego czasu na robienie rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, to prędzej czy później się wypalisz.

Zdarzało mi się takie wypalenie zawodowe i w niektórych przypadkach wynikało to z przyczyn osobistych, na które nie miałem wpływu (np. śmierć członka rodziny), ale w większości przypadków było to spowodowane tym, że nie słuchałem sygnałów ostrzegawczych mojego ciała, kiedy byłem przepracowany.

Aby tego uniknąć, dbaj o odpowiednią ilość snu (zaleca się 7 godzin), zdrowo się odżywiaj, regularnie ćwicz i rób przerwy w pracy, nawet jeśli inni nie zauważają lub nie przejmują się twoją nieobecnością - mogą to docenić bardziej, niż im się wydaje!

8. Znajdź czas na trochę rozrywki

Podczas hakatonów i maratonów, kiedy pracujemy nad projektem przez 24 godziny na dobę, picie napojów energetycznych czy przekąski mogą pomóc nam przetrwać, ale czasami najlepszą rzeczą dla produktywności jest zrobienie sobie przerwy!

Poświęcenie sobie 15-30 minut w ciągu dnia może podnieść twoje morale, co z kolei pomoże w innych dziedzinach życia, takich jak praca, szkoła, dom itd... Pomoże też lepiej radzić sobie ze złymi wiadomościami, jeśli coś pójdzie nie tak w ciągu dnia, bo przynajmniej wiadomo, że w moim harmonogramie jest trochę czasu na odpoczynek, który pozwoli mi się zregenerować psychicznie. Dzięki temu nie będę przenosił tych uczuć na kolejne zadania.

9. Naucz się mówić „nie”

Ten punkt idzie w parze z #1 powyżej. Zbyt częste mówienie „tak” może prowadzić do wypalenia równie łatwo jak zbyt częste mówienie „nie”.

Przed przyjęciem nowych obowiązków postaraj się zredukować to, czego się od ciebie wymaga, robiąc dokładniejsze rozeznanie i dowiedzenie się, co musi być zrobione. Działając w ten sposób, jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie wykonać wszystkich próśb w odpowiednim czasie, inni nie będą czekać aż ty spróbujesz załatwić wszystko na raz. Mów otwarcie o swoim nakładzie pracy, aby współpracownicy/klienci rozumieli, co się dzieje, zamiast podawać wymówkę typu: „Zrobię to jutro”.

Bardzo często można spotkać się z szacunkiem, jeśli jasno wyjaśnisz, dlaczego coś nie jest możliwe, nie wdając się w szczegóły, chyba że kogoś będzie to bardzo interesowało.

Przemyślenia końcowe

Chociaż uniknięcie wypalenia zawodowego może nie być możliwe w 100%, ważne jest, aby rozpoznać, kiedy zaczynasz czuć się przytłoczony i podjąć kroki w celu złagodzenia sytuacji tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli tego nie zrobisz, może się to skończyć zabieraniem pracy do domu lub, co gorsza, całkowitym odejściem z pracy. Rozpoznając znaki ostrzegawcze i wiedząc, jak zapobiegać wypaleniu, zanim ono nastąpi, będziesz mógł efektywniej wykorzystywać swoją energię i cieszyć się pracą bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.


Z oryginalną wersją tekstu można zapoznać się na medium.com.


Zobacz też:

<p>Loading...</p>