Jak prosić o urlop, gdy sytuacja temu nie sprzyja
Zgodnie z Kodeksem Pracy na umowach o prace, zależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego przysługuje pracownikowi 20 lub 26 dni płatnego urlopu. Oczywiście pracodawca może ten okres wydłużyć zależnie od własnego uznania. Efektem są wprowadzone w niektórych firmach nielimitowane urlopy lub 4-dniowy tydzień pracy, o którym pisaliśmy tutaj >>.
W świecie IT dość popularne są umowy B2B - w naszym Badaniu Społeczności IT 2022, taką formę zatrudnienia potwierdziło 43% ankietowanych. Niestety prawie połowa z nich nie posiada płatnego urlopu w kontrakcie:
Co prawda rekompensują to wyższym wynagrodzeniem, ale czy to jest tego warte?
Ciągłe napięcie, stres i przemęczenie mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego. Lub wręcz przeciwnie — brakiem odpoczynku możesz się wpakować w pracoholizm.
Jak przekonać szefa do klepnięcia urlopu?
Grunt to dobrze dobrane argumenty do okoliczności. Jeśli będziesz mówił językiem korzyści, masz zdecydowanie większe szanse na otrzymanie błogosławieństwa na kilkudniową nieobecność, nawet w kiepskich dla firmy terminach.
Każdy poranek to ciężkie zmuszenie się do opuszczenie łóżka i rozpoczęcie pracy. Jeśli totalnie nic Ci się nie chce, realizujesz jeden projekt za drugim i w sumie odliczasz tylko do weekendu, to zdecydowanie przyda Ci się urlop.
Motywacja
Brak motywacji zabija satysfakcję z wykonywania własnej pracy, co z kolei może spowodować, że pracownik zacznie szukać innego miejsca pracy. Z czasem zapomina o swoich ambicjach, traci energię na własny rozwój i zamiast uczyć się nowych rzeczy, stara się przetrwać kolejny dzień.
Zmęczony pracownik nie dzieli się swoim doświadczeniem, nie angażuje się zbytnio w działania zespołu i nie szuka lepszych rozwiązań. Na pewno nie na tym zależy firmie.
Efektywność
Przypomnij szefowi, jak sytuacja wyglądała poprzednio — po urlopie wróciłeś wypoczęty, uśmiechnięty i z nową energią. Dzięki temu byłeś kreatywny, wymyślałeś nowe rozwiązania nietypowych problemów i łatwiej było Ci dostrzec drobne błędy w kodzie.
Przypomnij, kiedy ostatnio byłeś na urlopie. Zastanów się, kiedy ostatnio chętnie zgłosiłeś się do udziału w jakimś projekcie. Jeśli do tego coraz częściej boli Cię głowa, z powodu nadmiernego stresu to Twoja praca nie jest efektywna.
Niezbędny dystans
Dużo się mówi o work-life balance. Prawda jest taka, że, mimo iż praca zajmuje wysoką pozycję w naszym życiu, to nie powinna go dominować. Musisz w tym wszystkim znaleźć czas na własne pasje, rodzinę i przyjaciół.
Jeśli nagle zauważasz, że przybyło Ci kilka kilogramów, bo zajadasz stres, oddaliliście się z partnerką, ponieważ spadło Twoje libido i śnisz o wakacjach to znak, że potrzebujesz urlopu. Ta odskocznia od pracy i stresu, jaki powoduje, pomoże Ci ustalić swoje priorytety i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Dla szefa przemęczony pracownik jest nieefektywny. Możesz odnieść się do jego własnych doświadczeń (o ile nie jest pracoholikiem), dlaczego sam jeździ na wakacje. Zrelaksowany pracownik to zadowolony pracownik.
Będziesz mniej marudzić
Dla szefa to mocny argument, gdy będzie Ci zlecał zadanie i nie wysłucha całej litanii, dlaczego nie chcesz się go podjąć. Jeśli już żadna kawa Ci nie pomaga i wszystko Cię irytuje, to Twój urlop może wpłynąć na morale całego zespołu.
Narzekanie może się udzielać, więc nie będziesz dalej rozpraszał reszty zespołu — warto dać Ci odpocząć, jeśli to wpłynie na Twoje nastawienie.
Zdrowie psychiczne
Wszystko się sprowadza do zdrowia psychicznego. Coraz częściej ludzie przyznają się do depresji, również obserwujemy plagę zwolnień lekarskich na wypalenie zawodowe.
W praktyce również Twojemu przełożonemu powinno zależeć, na Twoim zdrowiu psychicznym, ponieważ brak urlopu i ciągłe wyciskania z Ciebie maksimum roboty może oznaczać długie zwolnienie lub wręcz utratę pracownika.
ProTipy:
- Kiedy chcesz poprosić o urlop, postaraj się ze 2 tygodnie wcześniej dawać z siebie wszystko. Nadganiaj z robotą, pokazuj, że chcesz dopiąć sprawy i pracujesz wydajnie. Dzięki temu szef będzie chciał Cię zatrzymać w firmie i doskonale wie, że urlop może mu w tym pomóc.
- Znajdź zastępstwo— jeśli wdrożysz kogoś w swoje procesy i będzie umiał Cię zastąpić podczas Twojej nieobecności, masz większe szanse na zgodę szefa.
- Pochwal się gdzie, jedziesz i w jakim celu— ludzie lubią przyczyniać się do spełniania marzeń innych oraz wspierania celów życiowych. Jeśli np. zawsze marzyłeś zwiedzić Hiszpanię albo nauczyć się kitesurfingu to możesz tym wpłynąć na decyzję przełożonego.
Kiedy szef może odmówić Ci urlopu?
Zgodnie z Kodeksem Pracy w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego w 2 przypadkach:
- jeśli chcesz zmienić datę zaplanowanego urlopu, a w tym czasie grafik jest bardzo napięty,
- może Cię odwołać z urlopu, jeśli Twoja obecność w firmie w tym czasie jest absolutnie niezbędna.
Jakich argumentów lepiej nie nadużywać?
Do najmniej wiarygodnych argumentów, z jakimi spotykają się pracodawcy to:
- pogrzeb 8 babci w tym roku— każdy rozumie sytuacje osobiste, ale też nie przesadzajmy z tak poważnymi wymówkami, ponieważ stracimy wiarygodność.
- brak zorganizowania własnego życia — kac po imprezie, z której fotki wrzucałeś na społecznościówki to nie najlepszy pomysł na wymuszenie urlopu.
- nie wyspałem się…ponieważ grałem całą noc— może się zdarzyć każdemu, natomiast to w Twoim wieku już nie powinno się zdarzać.
Bonus dla pracowników na UoP
Jak wyczarować dodatkowe dni urlopu:
- urlopy okolicznościowe:
- narodziny dziecka,
- ślub pracownika,
- ślub dziecka pracownika,
- śmierć bliskiej osoby.
- tacierzyński,
- 2 dodatkowe dni opieki dla rodziców do 14 r. życia dziecka,
- honorowe oddanie krwi - 2 dni wolne