Neuroróżnorodność w miejscu pracy
30.11.20233 min
Bulldogjob

Bulldogjob

AWS goni OpenAI, ogłaszając Titana i nie tylko

Sprawdź, jakie nowe narzędzia i możliwości AI w AWS ogłosił Amazon podczas konferencji re:Invent.

AWS goni OpenAI, ogłaszając Titana i nie tylko

Amazon na swojej corocznej konferencji AWS re:Invent zaprezentował kilka rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. Firma niedawno zainwestowała w przedsiębiorstwa zajmujące się generatywną AI, takie jak Anthropic oraz udostępnia dostęp do dużych modeli językowych, takich jak Llama 2. Teraz ogłasza nowe partnerstwa, poszerzone możliwości generatywnej sztucznej inteligencji oraz nowe modele AI.

Titan Image Generator

Amazon dołącza do rywalizacji w tworzeniu obrazów przy użyciu sztucznej inteligencji. Titan Image Generator umożliwia deweloperom tworzenie aplikacji generujących obrazy AI i dodaje funkcje niewidocznego znakowania wodnego. Firma dążyła do stworzenia sposobu oznaczania obrazów jako dzieł sztucznej inteligencji za pomocą Titan Image Generator bez zakłócania obrazu, opóźnień, możliwości ingerencji czy kompresji.

Chociaż znak wodny nie ogranicza się do metadanych pliku, wyzwanie stanowi wykrycie niewidzialnego znaku. Firma utworzyła API, które pozwala przesłać obraz w celu weryfikacji jego pochodzenia, pozostawiając wybór programistom, jak te informacje trafią do użytkowników, zważywszy, że Titan Image Generator to model, nie gotowy produkt.

Zerknij na stronę AWS, aby dowiedzieć się, jak stworzyć taką iguanę, właśnie z użyciem Titan Image Generator na konsoli Bedrock.

Inne modele Titan i lepsza ochrona praw autorskich

Podczas konferencji zapowiedziano też ogólną dostępność innych modeli z serii Titan: Titan Text Lite, mniejszy model przeznaczony do lżejszych zadań generowania tekstu, oraz Text Express, dedykowany większym zastosowaniom, takim jak aplikacje będące komunikatorami.

Amazon rozszerza również ochronę praw autorskich dla klientów korzystających z jego modeli Titan, oferując bezpieczeństwo prawne osobom korzystającym z aplikacji stworzonych przez Amazon. Nawet wtedy, gdy aplikacja używa innego modelu podstawowego znajdującego się w repozytorium modeli AI, takiego jak Llama 2 od Meta czy Claude 2 od Anthropic.

Amazon Q - asystent AI dla biznesu

Amazon Cloud wypuścił narzędzie do komunikacji z AI o nazwie Amazon Q, które umożliwia firmom zadawanie pytań związanych z ich działalnością przy użyciu własnych danych. Dostępny jest poprzez konsolę zarządzania AWS, dokumentacje firm, środowiska programistyczne takie jak Slack oraz aplikacje innych podmiotów.

Jak mówią twórcy, pytania zadawane na Amazon Q nie służą uczeniu podstawowych modeli. To narzędzie może współpracować z różnymi modelami w Amazon Bedrock, repozytorium modeli AI AWS, takimi jak Llama 2 od Meta czy Claude 2 od Anthropic. 

Według przedstawicieli firmy Amazon Q wykorzystuje 17-letnią wiedzę na temat AWS, co pozwala mu odpowiedzieć na pytania specyficzne dla użytkowania platformy i sugerować najlepsze usługi AWS dla konkretnego projektu.

Rozszerzenie Amazon Transcribe o generatywną AI

Amazon Transcribe, platforma do transkrypcji firmy AWS, została wzbogacona o możliwość rozpoznawania 100 mówionych języków dzięki sztucznej inteligencji. Narzędzie do automatycznej transkrypcji mowy jest wykorzystywane przez klientów AWS do dodawania funkcji przekształcania mowy na tekst w swoich aplikacjach w chmurze AWS.

Podsumowanie

Amazon podczas tegorocznej konferencji zaoferował przegląd nowych możliwości swoich narzędzi. Jednak czy jest to przełomowy krok? Raczej nie. OpenAI wiedzie prym w obszarze eksploatacji możliwości AI w biznesie i technologii. Jeszcze. Bo głosów o zbliżającej się AGI, czyli ogólnej sztucznej inteligencji, jest coraz więcej. 


Przeczytaj także:

<p>Loading...</p>