Neuroróżnorodność w miejscu pracy
21.10.20216 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Architekt IT - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Architekt IT. Poznaj wszystkie zależności, które mają bezpośredni wpływ na jego pracę i decyzje względem wyboru pracodawcy.

Architekt IT - praca i zarobki w Polsce

Tym razem na “tapetę” bierzemy Architekta IT. Dla klasycznego korpoludka to swoisty zaklinacz rzeczywistości, który ogarnia różne teamy “informatyków” (?!) i sprawia, że wszystko działa, jak powinno — w skrócie to szef IT-ków. Z kolei dla wtajemniczonych to wysokopoziomowy “Mag”, który splata kilka wiatrów magii tworząc wyjątkowo silnego spella. 

W praktyce to wysokiej klasy specjalista z ogromnym doświadczeniem, zarówno programistycznym, jak i biznesowym. Musi mieć wiele umiejętności miękkich, technicznych (twardych) i w sumie pedagogicznych, ponieważ musi potrafić wytłumaczyć najtrudniejsze zagadnienia w przystępny sposób, by uargumentować swoje wybory względem działań wpływających na całą firmę.


W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania:

 • kim jest architekt IT i jakie są jego zadania,
 • jakie jest jego środowisko pracy,
 • jaki wpływ na firmę mają jego decyzje,
 • jakich zarobków może się spodziewać architekt IT,
 • i innych ciekawostek obrazujących jego codzienną pracę.

Questy, z jakimi się mierzy Architekt IT


Jak każdy architekt, niezależnie od branży, decyduje o strukturze projektu, wykorzystywanych materiałach, budżecie, rozplanowaniu prac zespołu, dopilnowaniem dokumentacji i pośredniczeniu w komunikacji międzydziałowej/międzyfirmowej. Architekt IT odpowiada za:

 • wybór technologii i aplikacji, na których będzie pracował zespół, 
 • określenie architektury projektów software’owych i jego rozwoju,
 • współpracę z właścicielami biznesowymi poszczególnych projektów,
 • koordynowanie zmian wynikających ze zmieniających się potrzeb użytkowników produktu docelowego,
 • nadzór nad terminami i budżetem zaplanowanych działań zespołu,
 • bycie twardzielem i oazą spokoju jednocześnie.


Mając na uwadze powyższe — wiecie już, że architekt IT to odpowiedzialne bardzo samodzielne i odpowiedzialne stanowisko. Trzeba być przygotowanym na to, że nawet prawie idealny projekt będzie zmieniany kilkakrotnie, z powodu licznych korekt przy wdrożeniu. Nie każdy potrafi wytrzymać taką presję, uspokoić resztę zespołów, wywrzeć na pracowników odpowiedni wpływ, a jednocześnie dogadać się z osobami atechnicznymi pomimo klątwy wiedzy

Co powinieneś wiedzieć o pracy Architekta IT?

Lubimy dzielić się z Wami soczystymi szczegółami, dlatego omawiając środowisko pracy architekta IT oraz jego zarobki, będziemy się posiłkować wynikami naszego Badania społeczności IT z 2021 r. Wypytaliśmy dla Was ponad 7 000 speców IT (jeśli dołożyliście swoje “cegiełki”, to bardzo dziękujemy ? ?), byście mogli się zorientować w Polskich realiach. Gotowi? Zaczynamy!

W naszym badaniu ujawniło się 2,9% architektów IT, którzy mają wieloletnie doświadczenie zawodowe. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj

To również ludzie “stali w uczuciach”, ponieważ zostają w firmach nawet na 5 lat i dłużej. W innych branżach w tym czasie wysokość pensji jest już nieadekwatna do “wartości rynkowej pracownika”, więc warto trzymać rękę na pulsie.

Aby osiągnąć poziom architekta IT, należy:

 • znać tajniki programowania (aż 71% ankietowanych w przeszłości było programistami), 
 • rozumieć zależności pomiędzy funkcjami systemów, 
 • znać zagadnienia z zakresu modelowania biznesowego,
 • opanować język UML,
 • przyswoić metodykę zarządzania projektami (tutaj możesz wesprzeć się studiami),
 • mieć wiedze o sprzęcie, aplikacjach i sieciach, z jakich potencjalnie może korzystać.


Uczelnie wyższe prześcigają się w kolejnych specjalizacjach studiów informatycznych z pogranicza informatyki, nowych technologii, big data i biznesu. Przeważają kursy i studia podyplomowe jako swoiste uzupełnienia przydatne na konkretnych stanowiskach. Możecie rozważyć naukę na kierunku architekt rozwiązań IT w chmurze, czy architekta systemów informatycznych dla biznesu.

Narzędzia pracy

W zakresie najczęściej wybieranych języków programowania w 2021 roku prym wiódł SQL, a także JavaScript i HTML. Wyniki te nie powinny nikogo dziwić, ponieważ służą do pobierania i analizy danych z częstymi zapytaniami. 

Modelowanie systemu jest ważnym aspektem pracy Architekta IT, dlatego warto wspierać się odpowiednimi narzędziami. W tym przypadku aż 47% ankietowanych wskazało UML, który zmiażdżył BPMN czy ArchiMate. 

Duże doświadczenie pozwala określić, jaka technologia najlepiej sprawdzi się w projekcie. W naszym badaniu, aż 84 % Architektów IT potwierdziło, że mają wpływ na dobór technologii prowadzonych projektów. 

Dream team

W zdecydowanej większości Architekci IT pracują na rzecz teamów projektowych (84%), które składają się z maksymalnie 10 osób. Oczywiście wszystko zależy od skali projektu i liczebności wątków, z którymi wspólnie się mierzycie.

Czy to dużo, czy mało — wszystko zależy od Waszego podejścia, z jak wieloma osobami należy konsultować pewne działania. Oczywiście im większy zespół, tym więcej obowiązków. Na szczęście nie tylko pracą człowiek żyje, więc podpowiadamy przy okazji, o czym można pogadać w przerwach od roboty.  Pamiętajcie — dobrymi memami (i złymi tym bardziej ?) trzeba się dzielić ?

Wracając na ziemię — zanim jednak przyjmiecie tę posadę, miejcie świadomość ogromnej ilości papierkowej roboty, jaka będzie na Was czekać. Oczywiście będziecie to godzić z licznymi spotkaniami, by doprecyzować szczegóły z teamem oraz oczekiwaniami docelowego klienta.

Jakiego wynagrodzenia może się spodziewać początkujący Architekt IT?

A teraz to co tygryski ? lubią najbardziej, czyli porozmawiajmy o pieniądzach. Jak w większości branży IT, wysokość wynagrodzenia specjalisty zależy od jego doświadczenia i formy zatrudnienia — architekci IT nie są tutaj wyjątkami. 

Jeśli zatrudniasz się w firmie na etat sformalizowany umową o pracę (UoP) lub umową zlecenie czy dzieło, będziecie rozmawiali o kwotach netto, po potrąceniu przez pracodawcę kosztów utrzymania pracownika (podatku, składek itd.). 

Z Waszych deklaracji wynika, ze rozpoczynając karierę architekta IT w takim modelu, oczekujecie na start ok. 5250 zł netto (na UoP 6400 zł brutto, umowa zlecenie ok. 6950 zł brutto, natomiast w umowie o dzieło ok. 6 100 zł brutto). 

W przypadku umowy B2B po założeniu własnej działalności gospodarczej sprawa się bardziej komplikuje, ponieważ to na Waszej głowie pozostaje rozliczenie się ze wszystkich składek i podatków — zazwyczaj pozostawiacie to w rękach księgowych (tak jak my). Przypominamy tylko, że ta “przyjemność” sama w sobie też kosztuje. Zgodnie z pierwotnymi założeniami na pierwszą pracę w modelu B2B z ulgą na start mówilibyśmy o kwocie netto 6400 zł na fakturze.

Kawa na ławę — jakie są zarobki Architekta IT?

Z naszego badania wynika, że przy B2B średnio wskazujecie kwotę ok. 22 587 zł na fakturze. Oczywiście im bardziej jesteście wyspecjalizowani lub jak wiele ogarniacie, możecie inkasować więcej ??. Wszystko zależy oczywiście od Waszych indywidualnych negocjacji z szefem. Podpowiemy, że płatny urlop w modelu B2B otrzymuje ok 54% ankietowanych.

W przypadku umów o pracę, zlecenie czy dzieło, kwoty te oscylują średnio wokół kwoty ok. 11 500 zł netto. Dla Waszych pracodawców te koszty są oczywiście wyższe, zatem w UoP to ok. 16200 zł brutto, w umowie zlecenie 15 200 zł brutto, a w umowie o dzieło około 13 300 zł brutto.

Jeśli z niewyjaśnionych przyczyn Wasze pensje są niższe niż na powyższej grafice — wiecie co robić ? Świeżutkie, pachnące jeszcze nowością propozycje znajdziesz tutaj.

Gdzie szukać pracy jako Architekt IT?

Ku naszemu zaskoczeniu w pierwszej kolejności podpytujecie wśród znajomych, czy nie znają fajnych firm/projektów, którzy potrzebują takich ogarniaczy jak Wy, a dopiero potem przeglądacie oferty na branżowych portalach. Jeśli chcecie pracować u sprawdzonych pracodawców — polecamy przejrzeć profile firm, a szczególnej uwadze polecamy certyfikowane w Top Tech Employer.

Podpytani o główne pobudki, jakie skłaniają Was do zmiany pracodawcy, wymieniacie przede wszystkim pensję, chęć rozwoju technicznego oraz ciągoty do nowych technologii. Zresztą zobaczcie sami.

Czy może być łatwiej?

Oczywiście — zdaj się na nas ? Będziemy przygotowywać propozycję adekwatne do Twojego doświadczenia i preferencji. Dzięki temu będziesz na bieżąco w kwestii aktualnych stawek na rynku, więc wręczymy Ci argumenty do rozmowy z szefem.


Wystarczy, że założysz swój profil kandydata na naszym portalu.


To chyba wszystko. Jeśli chciałbyś coś dodać lub wręcz przeciwnie o coś zapytać — nie krępuj się i daj nam znać w komentarzu ?

<p>Loading...</p>