Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
4.05.20222 min
Bulldogjob

Bulldogjob

100. aktualizacja Mozilli Firefox! Co nowego w 18. urodziny?

18 lat przeglądarki Mozilla, czyli sprawdź, co się zmieniło w setnej aktualizacji Firefoxa.

100. aktualizacja Mozilli Firefox! Co nowego w 18. urodziny?

Miesiąc po 100. aktualizacji Google Chrome (najpopularniejszej przeglądarki w Polsce według Desktop Browser Market Share Worldwide) pojawiła się jubileuszowy setny update od Mozilli. Co się zmieni?

Mozilla w 18. urodziny wchodzi z przytupem, dlatego w ramach setnej aktualizacji przeglądarki dodano obsługę napisów w trybie PiP oraz wsparcie dla trybu HDR.

Picture-in-Picture

Firefox będzie teraz używał formatu WebVTT (Web Video Text Track) - działa też w platformach typu Netflix, Amazon Prime, YouTube czy wszelkich materiałach video na stronach internetowych. 

Lepsza jakość video

Od teraz Firefox będzie obsługiwał video HDR również na systemach macOS — wystarczy sprawdzić, czy preferencje baterii nie są ustawione na optymalizację przy zasilaniu z baterii.

Ponadto w Windowsie dodano obsługę dekodowania AV1 dla procesorów graficznych Intel Gen 11+, AMD RDNA 2 (z wyłączeniem Navi 24) oraz GeForce 30. Nakładka ta zmniejszy zużycie energii podczas odtwarzania video.

Sprawdzanie pisowni

Wraz z najnowszą aktualizacją będziesz mógł włączyć dodatkowe języki w przeglądarce, dzięki czemu sprawdzi zgodność językową w Twoich plikach jednocześnie np. po polsku, angielsku i hiszpańsku.

Cieńsze paski przewijania

Zarówno dla Windowsa, jak i Linuksa, wprowadzono cieńsze paski przewijania, dzięki czemu będą zajmowały mniej miejsca. Sprawdź ustawienia systemowe -> dostępność -> efekty wizualne.

Co dla nowych użytkowników?

Instalując Firefox, będziesz mieć wybór języka, ponieważ przeglądarka doda jako opcję język Twojego systemu operacyjnego. Możesz również wskazać, by to zawsze za jego pośrednictwem otwierać wszelkie pliki PDF, czy ustawić preferencję ciemnego motywu w przeglądarce.

Co się poprawiło

W tej aktualizacji naprawiono profilowanie wątków Javy oraz wyjątków WASM dla C++ bez dodatkowego kodu pomocniczego JS. Także ponowne ładowanie strony nie będzie wymagało ponownej walidacji wszystkich zasobów

Dodano również interfejsy API Geckoview, które umożliwią kontrolowanie czasu rozpoczęcia i zatrzymania przechwytywania profilu. API WritableStream będziesz mógł połączyć z ReadableStream metodą “pipeTo”. 

Jeśli używasz elementów głęboko zagnieżdżonych, to poprawiła się wydajność display: grid. Dobra wiadomość dla fanów Twitcha — pojawił się nareszcie sprawny suwak głośności.

Jak zmieniała się Mozilla?

Na rynku dostępna jest od 2004 r. Na świecie zajmuje 4 miejsce z wynikiem 7.86% zaangażowania użytkowników, natomiast w Polsce z wynikiem prawie 18% plasuje się na 2 miejscu (Desktop Browser Market Share Worldwide). 

Więcej o przeglądarce Firefox przeczytasz tutaj:

<p>Loading...</p>