Maciej Pikor
Maciej PikorRedakcja Bulldogjob

Nowy Firefox 93 odciąży Twoje karty… sprawdzamy nowości

Wiemy, że masz więcej pootwieranych zakładek w przeglądarce niż niejeden HR-owiec. Firefox 93 rozwiąże ten problem.
7.10.20212 min
Nowy Firefox 93 odciąży Twoje karty… sprawdzamy nowości

Nie ma co się oszukiwać, że Firefox to chyba jedyny konkurent na tym rynku dla Google Chrome, ciekawie jest więc patrzeć na to, jak walczy o klientów z przeglądarką od popularnego wujka, którego możesz o wszystko spytać (uda Ci się przeczytać to zdanie na bezdechu? xD). Swoje lata świetności ma za sobą, ale wiele z jej funkcjonalności brakuje w Chrome. 

W momencie, w którym Microsoft wypuszcza nowego Windowsa 11, dostajemy także nową przeglądarkę od Mozzilli. Sprawdźmy, co nowego w niej dostaniemy.

Nowa wersja jest już dostępna i debiutuje po czterech tygodniach od wydania z numerkiem 92.

Format AVIF

Nowość, na którą zwraca uwagę najwięcej uwagi społeczność tech, to właśnie wprowadzenie formatu AVIF, który opiera się na nowoczesnym i royalty free kodeku wideo AV1. Zaoszczędzi nam ona trochę łącza internetowego dzięki niewielkim formatom zdjęć i grafik w porównaniu do tych już istniejących. Nie tracą jednak na jakości, za to ładują się szybciej. Wspiera też przezroczystość i inne zaawansowane funkcje. Drobna, ale jakże miła funkcjonalność.

SmartBlock 3.0

Firefox proponuje Ci zwiększenie Twojej prywatności poprzez blokowanie trackerów firm trzecich. Poprawiono także jego kompatybilność webową. Będzie też blokował pobieranie oparte na niebezpiecznych połączeniach, chroniąc przed potencjalnie szkodliwymi lub niebezpiecznymi pobraniami.

Inne ważne zmiany i poprawki w Firefoxie 93:

  • Wspominaliśmy o wielu kartach otwartych na raz, prawda? Firefox poprawia Windowsa, czyli jak pamięć systemowa będzie niska, przeglądarka automatycznie rozładuje karty na podstawie ostatniego czasu pracy i użycia pamięci. Ma to pomóc zmniejszyć ilość wysypywania się przeglądarki, szczególnie w scenariuszach out-of-memory. Włączenie karty po prostu załaduje nam ją ponownie
  • Możemy wypełniać większą liczbę formularzy w PDF-ie przeglądarkowym, w tym oparte na XFA.
  • VoiceOver teraz już będzie poprawnie raportował elementy zaznaczania.
  • Mozilla zawalczyła także o użytkowników macOS. Aby zapobiec utracie sesji u tych, którzy korzystają z zamontowanego pliku .dmg, przeglądarka przy pierwszym użyciu Firefoxa na macu zachęci Was do instalacji. 
  • Potrzebujesz lepszego nawigatora po necie? Firefox Suggest został poprawiony i ma mieć teraz lepsze skille. 


Co sądzicie o tych zmianach? Firefox czy jednak Chrome dla Was? I dlaczego tą przeglądarkę wybraliście? 

<p>Loading...</p>