Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Architekt IT - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Architekt IT. Poznaj wszystkie zależności, które mają bezpośredni wpływ na jego pracę i decyzje względem wyboru pracodawcy.
Architekt IT - praca i zarobki w Polsce

Tym razem na “tapetę” bierzemy Architekta IT. Dla klasycznego korpoludka to swoisty zaklinacz rzeczywistości, który ogarnia różne teamy “informatyków” (😤!) i sprawia, że wszystko działa, jak powinno — w skrócie to szef IT-ków. Z kolei dla wtajemniczonych to wysokopoziomowy “Mag”, który splata kilka wiatrów magii tworząc wyjątkowo silnego spella. 

W praktyce to wysokiej klasy specjalista z ogromnym doświadczeniem, zarówno programistycznym, jak i biznesowym. Musi mieć wiele umiejętności miękkich, technicznych (twardych) i w sumie pedagogicznych, ponieważ musi potrafić wytłumaczyć najtrudniejsze zagadnienia w przystępny sposób, by uargumentować swoje wybory względem działań wpływających na całą firmę.


W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania:

 • kim jest architekt IT i jakie są jego zadania,
 • jakie jest jego środowisko pracy,
 • jaki wpływ na firmę mają jego decyzje,
 • jakich zarobków może się spodziewać architekt IT,
 • i innych ciekawostek obrazujących jego codzienną pracę.


Questy, z jakimi się mierzy Architekt IT


Jak każdy architekt, niezależnie od branży, decyduje o strukturze projektu, wykorzystywanych materiałach, budżecie, rozplanowaniu prac zespołu, dopilnowaniem dokumentacji i pośredniczeniu w komunikacji międzydziałowej/międzyfirmowej. Architekt IT odpowiada za:

 • wybór technologii i aplikacji, na których będzie pracował zespół, 
 • określenie architektury projektów software’owych i jego rozwoju,
 • współpracę z właścicielami biznesowymi poszczególnych projektów,
 • koordynowanie zmian wynikających ze zmieniających się potrzeb użytkowników produktu docelowego,
 • nadzór nad terminami i budżetem zaplanowanych działań zespołu,
 • bycie twardzielem i oazą spokoju jednocześnie.


Mając na uwadze powyższe — wiecie już, że architekt IT to odpowiedzialne bardzo samodzielne i odpowiedzialne stanowisko. Trzeba być przygotowanym na to, że nawet prawie idealny projekt będzie zmieniany kilkakrotnie, z powodu licznych korekt przy wdrożeniu. Nie każdy potrafi wytrzymać taką presję, uspokoić resztę zespołów, wywrzeć na pracowników odpowiedni wpływ, a jednocześnie dogadać się z osobami atechnicznymi pomimo klątwy wiedzy


Co powinieneś wiedzieć o pracy Architekta IT?

Lubimy dzielić się z Wami soczystymi szczegółami, dlatego omawiając środowisko pracy architekta IT oraz jego zarobki, będziemy się posiłkować wynikami naszego Badania społeczności IT z 2021 r. Wypytaliśmy dla Was ponad 7 000 speców IT (jeśli dołożyliście swoje “cegiełki”, to bardzo dziękujemy 😍 😘), byście mogli się zorientować w Polskich realiach. Gotowi? Zaczynamy!

W naszym badaniu ujawniło się 2,9% architektów IT, którzy mają wieloletnie doświadczenie zawodowe. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj

To również ludzie “stali w uczuciach”, ponieważ zostają w firmach nawet na 5 lat i dłużej. W innych branżach w tym czasie wysokość pensji jest już nieadekwatna do “wartości rynkowej pracownika”, więc warto trzymać rękę na pulsie.

Aby osiągnąć poziom architekta IT, należy:

 • znać tajniki programowania (aż 71% ankietowanych w przeszłości było programistami), 
 • rozumieć zależności pomiędzy funkcjami systemów, 
 • znać zagadnienia z zakresu modelowania biznesowego,
 • opanować język UML,
 • przyswoić metodykę zarządzania projektami (tutaj możesz wesprzeć się studiami),
 • mieć wiedze o sprzęcie, aplikacjach i sieciach, z jakich potencjalnie może korzystać.


Uczelnie wyższe prześcigają się w kolejnych specjalizacjach studiów informatycznych z pogranicza informatyki, nowych technologii, big data i biznesu. Przeważają kursy i studia podyplomowe jako swoiste uzupełnienia przydatne na konkretnych stanowiskach. Możecie rozważyć naukę na kierunku architekt rozwiązań IT w chmurze, czy architekta systemów informatycznych dla biznesu.


Narzędzia pracy

W zakresie najczęściej wybieranych języków programowania w 2021 roku prym wiódł SQL, a także JavaScript i HTML. Wyniki te nie powinny nikogo dziwić, ponieważ służą do pobierania i analizy danych z częstymi zapytaniami. 

Modelowanie systemu jest ważnym aspektem pracy Architekta IT, dlatego warto wspierać się odpowiednimi narzędziami. W tym przypadku aż 47% ankietowanych wskazało UML, który zmiażdżył BPMN czy ArchiMate. 

Duże doświadczenie pozwala określić, jaka technologia najlepiej sprawdzi się w projekcie. W naszym badaniu, aż 84 % Architektów IT potwierdziło, że mają wpływ na dobór technologii prowadzonych projektów. 


Dream team

W zdecydowanej większości Architekci IT pracują na rzecz teamów projektowych (84%), które składają się z maksymalnie 10 osób. Oczywiście wszystko zależy od skali projektu i liczebności wątków, z którymi wspólnie się mierzycie.

Czy to dużo, czy mało — wszystko zależy od Waszego podejścia, z jak wieloma osobami należy konsultować pewne działania. Oczywiście im większy zespół, tym więcej obowiązków. Na szczęście nie tylko pracą człowiek żyje, więc podpowiadamy przy okazji, o czym można pogadać w przerwach od roboty.  Pamiętajcie — dobrymi memami (i złymi tym bardziej 😈) trzeba się dzielić 😝

Wracając na ziemię — zanim jednak przyjmiecie tę posadę, miejcie świadomość ogromnej ilości papierkowej roboty, jaka będzie na Was czekać. Oczywiście będziecie to godzić z licznymi spotkaniami, by doprecyzować szczegóły z teamem oraz oczekiwaniami docelowego klienta.


Jakiego wynagrodzenia może się spodziewać początkujący Architekt IT?

A teraz to co tygryski 🐯 lubią najbardziej, czyli porozmawiajmy o pieniądzach. Jak w większości branży IT, wysokość wynagrodzenia specjalisty zależy od jego doświadczenia i formy zatrudnienia — architekci IT nie są tutaj wyjątkami. 

Jeśli zatrudniasz się w firmie na etat sformalizowany umową o pracę (UoP) lub umową zlecenie czy dzieło, będziecie rozmawiali o kwotach netto, po potrąceniu przez pracodawcę kosztów utrzymania pracownika (podatku, składek itd.). 

Z Waszych deklaracji wynika, ze rozpoczynając karierę architekta IT w takim modelu, oczekujecie na start ok. 5250 zł netto (na UoP 6400 zł brutto, umowa zlecenie ok. 6950 zł brutto, natomiast w umowie o dzieło ok. 6 100 zł brutto). 

W przypadku umowy B2B po założeniu własnej działalności gospodarczej sprawa się bardziej komplikuje, ponieważ to na Waszej głowie pozostaje rozliczenie się ze wszystkich składek i podatków — zazwyczaj pozostawiacie to w rękach księgowych (tak jak my). Przypominamy tylko, że ta “przyjemność” sama w sobie też kosztuje. Zgodnie z pierwotnymi założeniami na pierwszą pracę w modelu B2B z ulgą na start mówilibyśmy o kwocie netto 6400 zł na fakturze.


Kawa na ławę — jakie są zarobki Architekta IT?

Z naszego badania wynika, że przy B2B średnio wskazujecie kwotę ok. 22 587 zł na fakturze. Oczywiście im bardziej jesteście wyspecjalizowani lub jak wiele ogarniacie, możecie inkasować więcej 💸💰. Wszystko zależy oczywiście od Waszych indywidualnych negocjacji z szefem. Podpowiemy, że płatny urlop w modelu B2B otrzymuje ok 54% ankietowanych.

W przypadku umów o pracę, zlecenie czy dzieło, kwoty te oscylują średnio wokół kwoty ok. 11 500 zł netto. Dla Waszych pracodawców te koszty są oczywiście wyższe, zatem w UoP to ok. 16200 zł brutto, w umowie zlecenie 15 200 zł brutto, a w umowie o dzieło około 13 300 zł brutto.

Jeśli z niewyjaśnionych przyczyn Wasze pensje są niższe niż na powyższej grafice — wiecie co robić 😎 Świeżutkie, pachnące jeszcze nowością propozycje znajdziesz tutaj.


Gdzie szukać pracy jako Architekt IT?

Ku naszemu zaskoczeniu w pierwszej kolejności podpytujecie wśród znajomych, czy nie znają fajnych firm/projektów, którzy potrzebują takich ogarniaczy jak Wy, a dopiero potem przeglądacie oferty na branżowych portalach. Jeśli chcecie pracować u sprawdzonych pracodawców — polecamy przejrzeć profile firm, a szczególnej uwadze polecamy certyfikowane w Top Tech Employer.

Podpytani o główne pobudki, jakie skłaniają Was do zmiany pracodawcy, wymieniacie przede wszystkim pensję, chęć rozwoju technicznego oraz ciągoty do nowych technologii. Zresztą zobaczcie sami.


Czy może być łatwiej?

Oczywiście — zdaj się na nas 😉 Będziemy przygotowywać propozycję adekwatne do Twojego doświadczenia i preferencji. Dzięki temu będziesz na bieżąco w kwestii aktualnych stawek na rynku, więc wręczymy Ci argumenty do rozmowy z szefem.


Wystarczy, że założysz swój profil kandydata na naszym portalu.


To chyba wszystko. Jeśli chciałbyś coś dodać lub wręcz przeciwnie o coś zapytać — nie krępuj się i daj nam znać w komentarzu 👇

Rozpocznij dyskusję
Zobacz kogo teraz szukają

Lubisz dzielić się wiedzą i chcesz zostać autorem?

Podziel się wiedzą z 160 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej