Raport
z badania
społeczności IT
2021
Czego się dowiesz?
Profil badanych
Wykształcenie
Kompetencje ważniejsze niż dyplom - tak mogę podsumować nie tylko globalny trend, ale także podejście, które stosujemy naszej organizacji. Myślenie projektowe, myślenie obliczeniowe są definiowane jako kompetencje przyszłości, nie dziwi więc fakt wzrastającej liczby absolwentów kierunków technicznych i trend ten będzie się utrzymywał szczególnie w branży IT. Podkreślić jednak należy, że wciąż wzrasta odsetek osób, które się przekwalifikowują. To bardzo ważna dla nas grupa pracowników i kandydatów, którzy poza kompetencjami technicznymi maja doświadczenia z innych obszarów organizacji. W świecie innowacji, który wspieramy, widzimy, że maszyny i systemy stają się nieodłącznymi partnerami w pracy i życiu, a uczenie się „ich języka” jest niezbędne jak nauka mówienia. Znajomość języków programowania i języków obcych jest już w branży IT standardem, dla nas wyzwaniem staje się coraz częściej znajomość języka polskiego, gdyż na globalnym rynku pracy rośnie konkurencja obcokrajowców.
Gdzie zatrudnia polskie IT?
Staż pracy
W tegorocznej edycji badania wyszczególniono nową, czwartą kategorię stażu pracy oznaczoną etykietą "C-level". Spośród licznej grupy C-stanowisk, w kontekście przeważającego profilu respondentów (2/3 badanych to programiści oraz administratorzy) mogłoby to być stanowisko Chief Technical Officera, czyli osoby o (miejmy nadzieję!) największych twardych kompetencjach związanych z programowaniem lub utrzymaniem infrastruktury informatycznej w firmie. Wyniki w tej grupie należy jednak traktować z pewną dozą sceptycyzmu: krzywa wykresu stażu pracy zdaje się nie potwierdzać dużego doświadczenia - rozkład Gaussa nie jest zachowany nawet po uwzględnieniu "magnetycznego" charakteru okrągłych wartości na skali poziomej (10/15/20 lat, zjawisko widoczne jest także w grupie seniorów, podyktowane zmniejszoną precyzją respondentów). Możliwym tego wytłumaczeniem może być zbyt mały odsetek odpowiedzi w próbie lub też tzw. inflacja nazw stanowisk, zauważalna szczególnie w mniejszych firmach
Zarobki w IT
Branża IT wciąż ma dobry czas – mimo chwilowego załamania w 2020r wróciła do poprzedniej formy. To wymusza nieustanną konkurencję między pracodawcami. Świadomi pracownicy poszukują firm, które będą o nich dbać oraz rozumieć i zaspokajać ich potrzeby.
Elastyczność w wyborze formy zatrudnienia to czynnik, który jawi się jako coraz bardziej istotny dla przyszłych pracowników. Każdy z nas przecież ma inną wizję swego bezpieczeństwa finansowego, w zależności od wieku, stażu pracy, uwarunkowań rodzinnych, czy miejsca, w którym żyje i pracuje. Statystycznie umowy o pracę częściej wybierają osoby, które mają raczej niewielkie doświadczenie zawodowe. Umowa o pracę jest utożsamiana z poczuciem stabilizacji. Natomiast specjaliści, którzy są w IT od lat „wolnymi strzelcami”, preferują umowę B2B. Jej przewagę widać najmocniej w kwestii finansowej.
Każdy, kto aplikuje do naszej firmy ma dowolność wyboru. Wychodzimy z założenia, że każdy człowiek ma prawo do własnych priorytetów. Oczywiście firmy będą chętniej zatrudniać na B2B, bo to opłaca im się bardziej. Jeśli więc chcesz zwiększyć swoje szanse w rozmowie kwalifikacyjnej, to rozważ umowę B2B. Przedtem jednak przeanalizuj swoje priorytety, skorzystaj z kalkulatorów, które pomogą Ci przeliczyć korzyści w obu wariantach i zasięgnij opinii znajomych.
Czas na awans! Sprawdź aktualne oferty pracy w branży IT na stanowiskach:
Powinieneś zarabiać więcej? Sprawdź aktualne oferty pracy w swojej specjalizacji:
Administrator | Analityk IT | Architekt IT | DevOps | Project Manager | Programista | QA | Tester
Przeprowadzka? Tylko jeśli idzie za tym odpowiednio dużą podwyżka. Sprawdź aktualne oferty pracy w dużych miastach:
Warszawa | Kraków | Wrocław | Trójmiasto | Poznań
Nie dostałeś podwyżki? Sam ją sobie załatw. Sprawdź aktualne oferty pracy IT z widełkami.
Twoja pensja może rosnąć szybciej. Czas na awans! Sprawdź aktualne oferty pracy w branży IT na stanowiskach:
Technologia
Już od kilku lat w czołówce najpopularniejszych języków programowania, możemy obserwować te same technologie. Java, Javascript oraz C# niezmiennie cieszą się popularnością i nie zmienia tego nawet fakt, że Javascript jest jednocześnie jednym z najmniej lubianych języków programowania. To może wynikać z faktu, że Javascript wciąż nie jest tak bardzo ustandaryzowany jak inne języki, przez co mnogość różnych frameworków, podejść do tworzenia projektów i szybkość z jaką te zmiany następują może być zdecydowanie powodem irytacji dla wielu, zwłaszcza początkujących, programistów. Z całą pewnością można stwierdzić, że w tym obszarze jest jeszcze wiele do osiągnięcia a to otwiera o wiele łatwiejszą drogę dla osób zainteresowanych tworzeniem nowych rozwiązań open source’owych. W przyszłości być może staną się one właśnie nowym standardem w świecie Javascriptu.
Rozwój i nauka
Tak znacząca przewaga chęci rozwoju i samodoskonalenia jako głównej motywacji do nauki nowych rzeczy oznacza jedno: programista po prostu lubi się uczyć. Dlatego też przy wyborze miejsca pracy dobrze jest zastanowić się nad firmą, która sprzyja takiemu rozwojowi. Bezpłatny dostęp do platformy e-learningowej, sfinansowanie lub dopłata do szkoleń i certyfikacji, wyznaczony czas pracy do nauki, to tylko niektóre z benefitów jakie oferują pracodawcy. Poszukując nowej pracy, warto również rozejrzeć się za projektem, który jest wymagający, rzuca nowe wyzwania i dzięki temu dodatkowo motywuje do nauki.
Gdy istnieje więc taka możliwość, dobrze jest połączyć przyjemne z pożytecznym. Skorzystają na tym zarówno pracownik jak i pracodawca.
Software jest tylko tak dobry jak ludzie, którzy go tworzą. Dlatego warto stale rozwijać swoje umiejętności, w środowisku które rośnie razem z Tobą. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego pracodawcy? Na finansowanie rozwoju przez pracodawcę, kulturę wymiany wiedzy w i pomiędzy zespołami, a także zdolność implementacji nowych rozwiązań i autonomię w podejmowaniu decyzji.
Warunki pracy
Cieszę się, że Netguru kolejny rok z rzędu plasuje się w ścisłej czołówce zestawienia wymarzonych firm IT, konkurując z takimi gigantami jak Google czy Microsoft. Doceniamy to wyróżnienie tym bardziej, że w jesteśmy jedyną firmą konsultingową na podium.
Netguru wyróżnia się na rynku pracodawców IT w Polsce opartą na feedbacku kulturą pracy i transparentnością, dotyczącą chociażby widełek płacowych na poszczególne stanowiska. Staramy się, by wartości prezentowane przez firmę były poprzez nasze działania widoczne zarówno dla naszych obecnych i przyszłych pracowników, jak i klientów. Tym bardziej cieszy fakt, że nasze wysiłki są doceniane, a Netguru znajduje się wśród firm z certyfikatami B Corp oraz Great Place to Work. Obecność w czołówce rankingu pracodawców według społeczności Bulldogjob po raz kolejny z rzędu potwierdza, że to dobry kierunek.
Zmiana pracy
Firmy często zadają sobie pytanie, gdzie znaleźć odpowiedniego specjalistę IT. Z badania wynika, że najczęstszą formą przekazywania informacji o firmie są rekomendacje personalne, a zaraz za tym portale branżowe IT, takie jak Bulldogjob. Ogłoszenie o pracę jest wizytówką pracodawcy, zatem co powinno się w nim znaleźć, aby było interesujące dla potencjalnego kandydata? Na pierwszym miejscu specjaliści zwracają uwagę na widełki płacowe. Określenie „atrakcyjne zarobki” w sekcji benefity niestety nie zachęca kandydatów do aplikowania. Pod tym względem branża IT jest jedną z najbardziej transparentnych. Coraz więcej firm przekonuje się do ujawniania wynagrodzeń i jak pokazują statystki, przynosi to pozytywne efekty. Przyszły pracownik wymaga konkretów i przed złożeniem CV chce wiedzieć, z jakimi technologiami będzie pracował, na jakich systemach, czy też z jakiego sprzętu będzie korzystał. Pozwala to określić szanse na możliwość rozwoju technicznego w firmie, co jest ważnym elementem, branym pod uwagę podczas zmiany pracy.
Jak można zauważyć, jedną z mniej atrakcyjnych informacji w ofercie pracy są… benefity. Owocowe czwartki czy pyszna kawa z ekspresu mogą zniknąć z treści ogłoszeń, bowiem nie cieszą się już od jakiegoś czasu najlepszą opinią i nie stanowią impulsu, który przyczyni się do pozyskania kandydata.
Branża IT jest bardzo dynamiczna, a Badanie Społeczności IT pokazuje, jak zmieniają się potrzeby i zainteresowania specjalistów. Dzięki temu pracodawcy mogą czerpać informacje i w miarę możliwości dostosowywać się do zmieniającego się rynku.
Miniony rok zaskoczył i przyniósł wiele zmian - również w życiu zawodowym i planach z nim związanych. Niewiele jednak zmieniło się w sposobie podejmowania decyzji o zmianie pracy. Specjaliści IT nadal najchętniej podejmują nową pracę w firmie, którą polecił im ktoś znajomy, a głównym czynnikiem wpływającym na decyzję o zmianie pracodawcy jest wciąż wynagrodzenie. Sytuacja zmienia się, gdy przyjrzymy się elementom poza płacowym. Niegdyś tak ważne benefity i przywileje, jak na przykład elastyczny czas pracy czy możliwość pracy zdalnej, stały się w nowej rzeczywistości standardem. Nie są już rozpatrywane jako benefit, a raczej jako gwarantowany, stały element warunków zatrudnienia.
Rynek pracy stał się bardziej agresywny. Skalę tej agresywności obserwujemy po wzroście rotacji pracowników. Z badania wynika wprost, że wskaźnik ten dobił do 40% wśród programistów. To niepokojąca wiadomość dla firm z branży IT, w których ciągłość pracy w projektach jest niezmiernie ważna. Również w Euvic w ubiegłym roku odnotowaliśmy wzrost rotacji, jednak niewielki z 7% do 8%. Lojalność, poczucie bezpieczeństwa i stabilność pracowników będą ważnymi wskaźnikami i nie lada wyzwaniem w 2021 roku dla każdej z firm IT.
Zasiedziałeś się w robocie? Sprawdź aktualne oferty w swojej specjalizacji:
Administrator | Analityk IT | Architekt IT | DevOps | Project Manager | Programista | QA | Tester
COVID i praca zdalna
Od marca 2020 roku w naszym poznańskim centrum pracujemy zdalnie, ponieważ najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo pracowników i ich rodzin. W uzasadnionych przypadkach dopuszczamy możliwość pracy z biura z zachowaniem reżimu sanitarnego. Naszym niezmiennym priortytem jest budowanie optymalnych warunków pracy, które są dostosowywane do potrzeb każdego pracownika w ramach indywidualnych ustaleń z managerem. Dla jednych idealnym miejscem pracy jest biuro, dla innych dom, jeszcze inni chcieliby pracować po części w jednym i w drugim miejscu. Hybrydowy model pracy, który zbudowaliśmy, odpowiada na wszystkie te potrzeby. Od lat oferujemy elastyczne godziny pracy, a w tym roku dodatkowo wprowadziliśmy dofinansowanie domowego biura. Po pandemii, będziemy dopuszczać aż do 70% czasu pracy zdalnej. Wielu osobom pomoże to pogodzić życie rodzinne i obowiązki zawodowe.
2020 rok, ale również obecny czas, to bardzo trudny okres dla wielu z nas. Staramy się odpowiadać na różne potrzeby wynikające z tej sytuacji - chociażby poprzez organizacje sesji poświęconych budowaniu odporności, zajęć jogi online czy dedykowany dostęp do opieki psychologicznej. Dostosowujemy proponowane aktywności do naszych pracowników i muszę przyznać, że w zeszłym roku nasz (co by nie było nie mały) zespół odwdzięczył się dużą elastycznością w szybkim i sprawnym dopasowaniu się do nieprzewidzianej sytuacji.
Pandemia wywarła niebagatelny wpływ na całe środowisko biznesowe, zarówno pracodawców jak i pracowników. Przez ostatnie miesiące przywykliśmy do pracy zdalnej, a w związku z tym obserwujemy wyraźny trend związany z oczekiwaniami co do jej wymiaru w przyszłości. Zdecydowana większość, bo aż niemal 50% konsultantów wymaga elastycznego podejścia. Co ciekawe, prawie 30% wskazuje na pracę zdalną w pełnym wymiarze, a tylko nieco ponad 2% pracy całkowicie z biura.
Z naszego doświadczenia zdobytego w czasie pandemii wynika, że najbardziej optymalnym wymiarem pracy zdalnej dla specjalistów są 2-3 dni w tygodniu.
Wiele firm jest w trakcie ustalania swojego stanowiska, niemniej wygoda związana między innymi z oszczędnością czasu wynikającą z braku konieczności dojazdu do biura, jak również możliwość skupienia się na zadaniach bez różnorodnych biurowych rozpraszaczy wydaje się być mocnym uzasadnieniem dla elastycznego podejścia. Ma to także przełożenie na budowanie większej samodzielności wśród zespołów. W efekcie, dzięki wskazanemu przez niemal połowę specjalistów modelowi pracy, firmy mogą mieć szansę utrzymania, jak również pozyskania najlepszych ekspertów dla swojego biznesu.
Przeprowadzka? Tylko jeśli idzie za tym odpowiednio dużą podwyżka. Sprawdź aktualne oferty pracy w dużych miastach:
Warszawa | Kraków | Wrocław | Trójmiasto | Poznań
2020 rok mocno zmienił rynek i tryb naszej pracy. Pandemia wymusiła szybką digitalizację wielu sektorów, a więc i przyspieszenie całej branży technologicznej.
Firmy przeszły w tryb pracy zdalnej lub hybrydowej. Rosnąca liczba ofert pracy zdalnej otworzyła możliwości na relokację lub cyfrowy nomadyzm. W badaniu widać tę dużą mobilność wśród specjalistów IT, gdzie prawie połowa ankietowanych (47%) rozważa relokację. Czynniki skłaniające do zmiany pracy pozostają jednak niezmienne, to przede wszystkim: wynagrodzenie, ciekawy projekt a z nim możliwości rozwoju, atmosfera w miejscu pracy.
Europa pozostaje najbardziej atrakcyjną destynacją i to z polskimi miastami na czele. Nas osobiście bardzo cieszy trzecie miejsce Gdańska, miasta w którym od 14 lat organizujemy konferencję Infoshare. Trójmiasto notuje wysokie pozycje w rankingach jakości życia i rozwoju technologii (np. trzecie miejsce Trójmiasta w ostatnim rankingu The Tech Cities of the Future), to także duże zagłębie firm technologicznych m.in. R&D Centers Intela i Amazonu.
Metodyka badania
- Badanie przeprowadzono w dniach 5.01.2021 — 16.02.2021. W momencie publikacji jest to najnowsze źródło danych o branży IT. Respondentami byli specjaliści IT oraz osoby przygotowujące się do pracy w branży IT.
- Rekrutacja do badania odbywała się przez stronę internetową bulldogjob.pl, kanały społecznościowe, wydawców internetowych oraz za pośrednictwem poczty internetowej.
- Badanie było w pełni anonimowe – na podstawie opracowań statystycznych nie ma możliwości przyporządkowania konkretnych odpowiedzi do poszczególnych respondentów. Mieli oni jednak możliwość dobrowolnego podania swojego adresu email, w celu otrzymania dostępu do wyników badania.
- Kwestionariusz ankiety zawierał pełną gamę podstawowych typów pytań: zamkniętych, otwartych, pytań z wykorzystaniem skali oraz pytań matrycowych. Nie wszystkie pytania były obligatoryjne (np. pytanie o wysokość wynagrodzenia).
- Ankieta była zaprojektowana tak, aby umożliwić jej wypełnianie zarówno na urządzeniu desktopowych (laptop, PC) oraz mobilnym (smartfon, tablet).
- Nadesłano 7171 w pełni wypełnionych ankiet, z wymaganymi polami. Jednak analizie poddano wyłącznie respondentów, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani pod względem jakości danych.
- Próba wyniosła 6482 ankietowanych. (5572 specjalistów pracujących komercyjnie oraz 890 osób przygotowujących/uczących się do zawodu specjalisty IT).
- Nie wszystkie pytania kierowane były do wszystkich respondentów – kwestionariusz ankiety zawierał pytania filtrujące, które ograniczały grupę badanych do respondentów spełniających określone kryteria, w szczególności poprzez określenie specjalizacji w IT.
W ostatnim roku zauważyliśmy znaczący wzrost rekrutacji w obszarze kompetencji DevOps. Coraz więcej firm chce usprawnić swój cykl rozwoju oprogramowania, skrócić czas wytwarzania poprzez automatyzację, a także podnieść jakość dzięki narzędziom testującym, co wytwarza duży popyt na rynku DevOpsów. Spodziewamy się, że w najbliższych latach będzie to cały czas skokowo rosnąca grupa specjalistów w obszarze IT i będziemy obserwować duży wzrost wynagrodzenia w tym obszarze. Oczywiście nadal najsilniejszą grupą są Programiści BackEnd, głównie Java. W naszej strukturze organizacyjnej także stanowią oni przewagę. Najbardziej poszukiwani są tacy, którzy pracują w oparciu o architekturę mikroserwisów, oraz znają dodatkowe technologie, takie, jak Kotlin, czy Groovy.