Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
8.02.20234 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

ChatGPT już w Bingu. Jak działa? Jak dołączyć do testów?

Sprawdź, jakie możliwości oferuje już dziś Bing zintegrowany z ChatGPT oraz w jaki sposób dołączyć do testów.

ChatGPT już w Bingu. Jak działa? Jak dołączyć do testów?

Wyścig o rynek konwersacyjnych sztucznych inteligencji trwa w najlepsze, a w zasadzie nabiera tempa. Po wczorajszej zapowiedzi silnika NLP Bard przez Google, przyszedł czas na Microsoft, który uruchomił właśnie zamknięte testy nowej wersji wyszukiwarki Bing z integrowanej z oprogramowaniem opracowanym przez OpenAI.

Nie Sparrow, lecz Bard

Zanim jednak przejdziemy do omawiania tego, jak i na bazie czego będzie działał nowy Bing, poświęćmy chwilę na nowości zapowiedziane wczoraj przez Google. Po pierwsze, kluczowe jest tutaj słowo „zapowiedziane”. Gdy OpenAI hula po internecie od 30 listopada zeszłego roku, zaś Microsoft raptem po nieco dwóch miesiącach od premiery ChatGPT (wcześniej udostępnił silniki OpenAI w Azure) uruchamia testy integracji z silnikiem ze swoim ważnym internetowym produktem, Google wciąż tylko zapowiada.

Osobną kwestię stanowi to, co Google zapowiada. Jeszcze w styczniu przedstawiciele korporacji informowali, że swoją odpowiedź na ChatGPT korporacja będzie budować na bazie osiągnięć spółki-córki DeepMind (co było pewnym zaskoczeniem, bo DeepMind specjalizuje się w opracowywaniu silników o zastosowaniach innych niż przetwarzanie silnika naturalnego) i znanego już wcześniej silnika Sparrow. 

Wczoraj te plany przekreślono i ni stąd, ni zowąd i zapowiedziano, że nowy silnik Bard, będzie jednak bazował na silniku LaMDA, o którym już wcześniej pisaliśmy, że do zastosowań w zakresie przetwarzania języka naturalnego nadawałby się znacznie lepiej. Czy więc wcześniejsze informacje o silniku Sparrow były zwyczajną kaczką dziennikarską? Otóż nie, o Deep Mind w autoryzowanym wywiadzie na łamach „Time” mówił szef tej spółki, Demis Hassabis.

W ciągu nieco ponad dwóch tygodni Google zmieniło całą koncepcję, silnik i zespół, który ma budować konkurencję dla ChatGPT. Z jednej można odnieść wrażenie, że korporacja działa w sposób bezładny. Z drugiej niewiele jest pewnie na świecie przedsiębiorstw, które w celu konkurowania z czymś tak popularnym jak ChatGPT może sobie wybierać pomiędzy utrzymywanymi niezależnie od siebie kilkoma niezależnymi silnikami. Niemniej czas leci… 

Silniki OpenAI już w wyszukiwarce Bing

…na czym korzysta Microsoft. Do uruchomionych dziś testów dołączyć może każdy, kto zadeklaruje chęć udziału z użyciem konta w domenie Outlook. Można tego dokonać pod adresem bing.com/new. Oczywiście Microsoft nie byłby sobą, gdyby przy tej okazji nie próbował zresetować ustawień systemowych w zakresie domyślnych aplikacji – na dostęp do Binga z ChatGPT można oczekiwać krócej, jeśli użytkownik zdecyduje się na zainstalowanie aplikacji i rozszerzeń Binga oraz ustawi jako domyślną przeglądarkę Edge’a.


Sposób korzystania z nowego Binga nie odbiega od materiałów, które wyciekły z Redmond wcześniej. Obok standardowych wyników wyszukiwania wyświetlane będą odpowiedzi wygenerowane przez silnik wykorzystujący język naturalny. Użytkownik może następnie przejść do panelu i korzystać z wyszukiwarki w taki sam sposób, jak w przypadku ChatGPT. Z pewną różnicą – testerzy donoszą, że już na etapie zamkniętych testów Microsoft nie omieszkał wplatać pomiędzy odpowiedzi SI… treści reklamowych


Przy okazji uruchomienia zamkniętych testów Microsoft poinformował – obok wielokrotnie powtarzanych już zapewnień, że integracja zapewni lepsze wyszukiwanie, bardziej kompletne odpowiedzi, „nowe doświadczenie”, a nawet „iskrę kreatywności” w odpowiedziach – o ścisłej integracji nowego Binga z przeglądarką Edge. Z poziomu panelu bocznego będzie można rozpocząć konwersację z SI, ale też automatyzować proces tworzenia treści i dokumentów. Panel będzie działał w kontekście wyświetlanej obok witryny i na tej podstawie personalizować generowane wyniki.

ChatGPT w Bing – co pod maską?

Nieco zmieszania zrobiło się wokół kwestii technicznych integracji, a konkretniej tego, jaki tak naprawdę silnik działa pod maską Binga. Pojawiły się bowiem plotki, że Microsoft zintegrował będący wciąż w fazie zamkniętych testów silnik GPT-4. Wątpliwości nie rozwiał oficjalny komunikat Microsoftu, z którego można się dowiedzieć, że Bing wykorzystuje „model OpenAI następnej generacji”. To skłoniło pracowników nawet poważnych redakcji, m.in. amerykańskiego wydania „Computerworld” czy „New York Times” do stwierdzenia, że Bing został zintegrowany z GPT-4.

Wszystko – a przede wszystkim wypowiedzi samego Sama Altmana, CEO OpenAI – wskazuje jednak, że na stabilne GPT-4 przyjdzie nam jeszcze poczekać przynajmniej kilka miesięcy. Sam Microsoft nie twierdzi, że korzysta z GPT-4, a jedynie z „dużego modelu językowego, który jest potężniejszy niż ChatGPT i skrojony na potrzeby wyszukiwania. Bazuje on na doświadczeniach z prac na ChatGPT i GPT-3,5 – i czyni je jeszcze szybszymi, dokładniejszymi i mającymi większe możliwości”.

O GPT-4 nie ma w komunikatach słowa i z dużą pewnością można powiedzieć, że Bing wykorzystuje opracowany specjalnie na konkretne potrzeby wyszukiwarki oprogramowanie bazującego na GPT-3,5 z zaimplementowanymi funkcjami ChatGPT wyspecjalizowanymi w zakresie przetwarzania języka programowania. Potwierdzają to doniesienia o uruchomieniu programu Microsoft Prometheus, w którym Microsoft „opracował własnościowy sposób pracy z modelem OpenAI, który wykorzysta pełnię jego możliwości”. 

Warto to zaznaczyć: własnościowy. Microsoft. Microsoft never changes.

<p>Loading...</p>