4.01.20232 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Top 10 newsów ze świata IT w 2022

Przekrój najważniejszych wiadomości z branży IT w 2022 roku. Najchętniej czytane newsy.

Top 10 newsów ze świata IT w 2022

Branża IT w 2022 była bardzo obfita pod kątem aferek, skandali i nowości. Nawet nie biorąc pod uwagę wybryków Muska 🙃 Zaparzajcie kawę i zapraszamy na flashbacki newsowe z ubiegłego roku. Te artykuły czytaliście najczęściej.


AlphaCode – AI programuje już jak przeciętny developer

Zaczęło się lemowsko. Świat IT obiegła informacja, że nowa sztuczna inteligencja AlphaCode radzi sobie już nie tylko z kodowaniem, ale także z wnioskowaniem i „wymyślaniem” algorytmów!


Dirty Pipe - podatność w Linuksie, przez którą możesz mieć roota

W marcu zagrzmiało o krytycznej podatności w jądrze Linuksa, która umożliwia dowolnemu lokalnemu użytkownikowi objęcie uprawnień roota. Co najgorsze, dotyczyła ona dużej części najważniejszych dystrybucji.


Linus Torvalds o stanie Linuksa, języku Rust i bezpieczeństwie open source 

Dalej był Open Source Summit. Nic nadzwyczajnego, ale głośno było o wystąpieniu Linusa Torvaldsa. Podsumowywał on 30-letnią historię Linuksa i powiedział, czego możemy spodziewać się w przyszłości


Python 3.11 zamknie usta krytykom? Wzrosty wydajności do 60%

Chętnie czytaliście o zapowiedzi zmian i nowości w Pythonie 3.11. W lipcu prognozowano, że może się okazać jedną najbardziej chwalonych wydań tego języka ostatnich lat.


Carbon – nowy język programowania Google zamiast Rusta

Końcówka lipca przyniosła o wieści o Carbonie - alternatywie dla samego Rusta. Zajawka o tej koncepcji dała temat do dyskusji na wiele kolejnych dni. 


ZUS idzie na rekord podwyżek 2023

Hasło ZUS rozpala fatalistyczne zakamarki wyobraźni każdego z nas z automatu. Dopisek rekord podwyżek podbił temat pod sam sufit. Analizowaliśmy prognozy przygotowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok, sprawdzając, o ile wzrosną składki dla B2B.


Twórca GNU, Richard Stallman, publikuje podręcznik do języka C

Ten news rozbił bank. Legenda wolnego oprogramowania objawiła się jako nauczyciel. I to za darmo. Powstał 250-stronnicowy podręcznik do nauki języka C.


Ubuntu zaczęło wyświetlać reklamy w terminalu

To nikomu się nie spodobało. Kontrowersji wokół wyświetlania agresywnych reklam w terminalu Ubuntu było sporo. 


KataOS – nowy system operacyjny Google napisany w Rust

W październiku objawił się nowy system opracowany przez Google w dużej mierze z użyciem Rusta i bez użycia jądra Linux. Wieść KataOS wzbudziła Wasze duże zainteresowanie.


Były szef inżynierii Google i Apple: to koniec programowania

I dochodzimy do końcówki roku i... końca programowania. Takim hasłem rzucił Matthew „Matt” Welsh. Dyskutowaliście o tym zawzięcie chyba do samej Wigilii 🙃 Jak będzie z programowaniem w tym roku, dowiemy się przez kolejne 361 dni!

<p>Loading...</p>