Maciej Olanicki
Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Twórca GNU, Richard Stallman, publikuje podręcznik do języka C

Nowy podręcznik do nauki GNU C jest dostępny całkowicie za darmo i pobrać może go każdy.
7.09.20223 min
Twórca GNU, Richard Stallman, publikuje podręcznik do języka C

Richard M. Stallman legendą wolnego oprogramowania jest i basta. Od wielu lat rzadko jednak słyszymy o jego wkładzie w samo oprogramowanie i choć miał on ogromny wkład między innymi w rozwój GCC czy Emacsa, to jednak pozostaje głównie teoretykiem czy ideologiem projektu GNU i najbardziej purystycznego skrzydła open source.

Na tym jednak Stallman nie poprzestaje i właśnie po raz kolejny zaprezentował się jako autor książek. Tym razem nie mamy jednak do czynienia z kolejnym manifestem, lecz z czymś specjalnym, kierowanym do programistów, którzy chcą nauczyć się języka C lub poszerzyć swoją wiedzę w tym obszarze.

Św. IGNUcy powraca

W ciągu ostatnich lat o Richardzie Stallmanie mówiło się jednak nie w kontekście jego dokonań, lecz decyzji, by zakończyć współpracę z MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory oraz z szefowania Free Software Foundation o Software Freedom Conservancy. Powodem tych przetasowań była decyzja Stallmana, by wesprzeć zmarłego w 2016 r. Marvina Minsky’ego, kolegi RMS-a z MIT, gdzie współpracowali we wspomnianym laboratorium. 

Minsky miał rzekomo powiązania z Jeffreyem Epsteinem i padły wobec niego oskarżenia o gwałt. Stallman nie tylko nie odciął się od nieżyjącego już wówczas Minsky’ego, ale też zaprzeczył, by doszło do przestępstwa. W rezultacie spotkał go ostracyzm, który sięgnął nawet GNU Project –  jego członkowie wnieśli wniosek o odwołanie Stallmana, co jednak się nie powiodło. Po kilku miesiącach został on także przywrócony do zarządu Free Software Foundation.

Ucz się GNU C z RMS-em

Skandale obyczajowe nie przysłoniły dorobku Stallmana, który zresztą nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Choć w przyszłym roku twórca GNU będzie obchodził 70. urodziny, to nie wybiera się na emeryturę – wręcz przeciwnie, właśnie wydał podręcznik do nauki języka C, a konkretniej GNU C, zatytułowany „GNU C Language Intro and Reference Manual”. Całość jest dostępna za darmo na licencji GNU Free Documentation License, v1.3+.

Podręcznik opublikowany został jako repozytorium z plikami TEXI, podobnie jak dokumentacja projektu GNU. Aby go uzyskać, należy sklonować stosowne repozytorium poleceniem w Git: git clone https://git.savannah.gnu.org/git/c-intro-and-ref.git. Następnie pliki można otworzyć z np. użyciem programu TexInfo lub dokonać konwersji do PDF-a, co zresztą zrobiła już społeczność i udostępniła podręcznik online w wygodnej formie.

Jak już zaznaczono, podręcznik nie służy stricte do nauki języka C, lecz do GNU C – dialektu wykorzystywanego na potrzeby projektu GNU. Znajdziemy tu więc wyczerpujące informacje o referencjach, co może być przydatne nie tylko dla tych, którzy znają już C, ale również dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym językiem i chcą programować na systemach linuksowych. Nie oznacza to jednak, że jest to książka dla każdego:

Jeśli jesteś nowy w programowaniu, naucz się najpierw języka z automatycznym odśmiecaniem pamięci, który nie używa stałych wskaźników, zamiast zaczynać od C. Dobrym wyborem będzie Lisp, Scheme, Python i Java. Stałe wskaźniki w C oznaczają, że programiści muszą być ostrożni, by uniknąć pewnych rodzajów błędów.

Richard M. Stallman jest więc zdania, że nauka C jako pierwszego języka programowania to kiepski pomysł. Dla tych jednak, którzy już znają C lub programują w innych językach i chcą sięgnąć po jeden z najważniejszych języków programowania w ogóle, bez którego nie mielibyśmy lwiej części systemów operacyjnych czy najpopularniejszego oprogramowania użytkowego, liczący ponad 250 stron podręcznik może się okazać wartościową lekturą.

<p>Loading...</p>