2.09.20222 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

ZUS idzie na rekord podwyżek 2023

Sprawdź, jakie prognozy przygotował ZUS na 2023 r. o i ile wzrosną składki dla B2B.

ZUS idzie na rekord podwyżek 2023

Astrologowie ogłaszają koniec sezonu ogórkowego i powrót do szarej rzeczywistości. We wrześniu młodzież powraca do szkoły, firmy wracają do pracy na pełnych obrotach, a programiści mają swoje święto.

Dla niezorientowanych Dzień Programisty 2022 przypada na 13 września — już teraz możesz możesz sobie poprawić humor pięknymi życzeniami od IT dla IT. Alternatywnie skorzystaj z wykładów Tygodnia Programisty 2022.

Niszczyciel dobrej zabawy — ZUS

Ktoś musiał przerwać tę sielankę i zaskoczyć przedsiębiorców. Tym razem padło na ZUS i wysokość podwyżki, która będzie obowiązywać w 2023 r.

Jeszcze w czerwcu eksperci szacowali, że od przyszłego roku podwyżka składek powinna wynosić 15,5%. Niestety rząd uwzględnił inflację, która przełożyła się na rosnącą wysokość pensji pracowników.

W efekcie ZUS poinformował, że według danych z dnia 1 września 2022 od nowego roku składka zdrowotna wzrośnie o 17,1% (więcej niż inflacja). Przy aktualnym przeciętnym wynagrodzeniu 4161 zł miesięcznie od 2023 r. składka miesięcznie wzrośnie o ponad 200 zł.

A to jeszcze nie koniec roku — te plany, szacunki i wyliczenia mogą ponownie ulec zmianie.

Idziemy na rekord!

Czy wiesz, że w Polsce mamy ok. 2 milionów mikroprzedsiębiorców, czyli jednoosobowych działalności gospodarczych? Na własnej skórze odczujemy wraz z innymi freelancerami, specjalistami IT i innymi rekordową podwyżkę składek ZUS w historii.

Podwyżka nie ominie również osób, które korzystają z preferencyjnego ZUSu, ponieważ minimalne wynagrodzenie stale rośnie, a co za tym idzie — podstawa do wyliczenia składek.

Tylko przypomnę, że składka zdrowotna jest wyliczana odrębnie na podstawie osiągniętego dochodu, który również rośnie (nieznacznie, ale zawsze).

Jak żyć?

Skoro podwyżki się piętrzą i wyskakują jak grzyby po deszczu, a inflacji, ratom kredytów i rosnącym podatkom pozazdrościł ZUS — proponuję się wybrać się na cudowny spacer po lesie w poszukiwaniu świętego spokoju.

Pamiętaj, że punkt widzenia zależy od nastawienia, dlatego przeanalizuj jeszcze raz z księgowymi co Ci się najbardziej opłaca. Nasz kalkulator Polskiego Ładu 2.0. przygotowany z Kancelarią KPPW Legal & Tax jest do Twojej dyspozycji. Wystarczy, że założysz profil Bulldog Guide.

<p>Loading...</p>