Neuroróżnorodność w miejscu pracy
29.04.20212 min
Mateusz Lewandowski

Mateusz LewandowskiContent SpecialistBulldogjob

Szef Red Hata: "Linus Torvalds zmienił świat"

Sprawdź, dlaczego Paul Cormier, szef Red Hata uważa, że wpływ i praca Linusa Torvaldsa zmieniły świat.

Szef Red Hata: "Linus Torvalds zmienił świat"

Paul Cormier, CEO Red Hat, czyli amerykańskiej firmy zajmującej się tworzeniem i dystrybucją otwartego oprogramowania, podzielił się niedawno przemyśleniami na temat tego, jaki wpływ na niego i na cały świat w ciągu ostatnich 30 lat miała praca Linusa Torvaldsa.

Czego dokonał Torvalds?

Cormier zaczął od tego, że twórca Linuksa zmienił świat przez swoją wizję otwartego systemu operacyjnego. Jest tego jednak o wiele więcej - szef Red Hat twierdzi, że Linus pokazał przez to całemu światu, że otwarte oprogramowanie jest lepsze, jeśli chodzi o wprowadzanie innowacji. Można to uzasadnić faktem, że przy oprogramowaniu open source ma szansę pracować wielu utalentowanych specjalistów - projekty nie są zamknięte wewnątrz danej organizacji, co ogranicza możliwości developerskie. 

Cormier nie poprzestaje jednak na Linusie - mówi też o tym, czego Red Hat zdołał się nauczyć od fińskiego programisty. Amerykańska firma zorientowała się dzięki niemu, że możliwe jest wydajne wykonywanie pracy w biznesie na programach typu open-source, a nie tylko na aplikacjach stworzonych na potrzeby danej organizacji. Cormier jednak chwali też tutaj swoją firmę. Według szefa Red Hat Torvalds był liderem na początku, ale Red Hat odpowiada za początek prawdziwych innowacji nie tylko wokół Linuksa, ale również wokół oprogramowania open-source jako takiego.

Cormier idzie jednak jeszcze dalej.

Twierdzi on, że chmura obliczeniowa nie istniałaby, gdyby nie powstał Linux oraz koncepcja oprogramowania open-source. Według szefa Red Hat Linus był osobą, która przetarła szlaki, jeśli chodzi o programowanie w chmurze - to dzięki niemu przybrało ono taką formę, w jakiej istnieje teraz. Jest to również powód, dla którego wszystko idzie do przodu w tak zawrotnym tempie - najlepsza technologia zawsze wygrywa, a ze względu na otwarte oprogramowanie, dostęp do niej jest bardzo łatwy.


Powyższy wywód jest częścią serii wywiadów, które Paul Cormier udzielił podczas Red Hat Summit 2021, czyli serii konferencji o przyszłości enterprise IT, a o Linusie miał okazję mówić podczas rozmowy z mediami azjatyckimi. 

Podsumowanie

Po prawie 30 latach kernel Linuxa dotarł do wersji 5.12, a na horyzoncie powoli pojawia się już wersja 5.13. Po drodze wiele się działo, nie tylko w świecie Linuksa, ale również w świecie technologii. W międzyczasie Torvaldsowi zdarzało się powiedzieć coś ciekawego, kogoś obrazić i towarzyszyć nowym wersjom Linuxa swoimi niepowtarzalnymi komentarzami

Pomimo że wypowiedź Paula Cormiera wydaje się być lekko patetyczna i na wyrost, to można się z pewnością domyślić, że jest ona emocjonalna i stąd to wszystko. Bo jeżeli przypiszemy Linusowi te wszystkie powyższe zasługi, czyli stworzenie otwartego OSa, który rozpropagował ideę otwartego oprogramowania, czy nawet przetarł szlaki do powstania chmury obliczeniowej, to Linus rzeczywiście jest bohaterem, którego świat IT nadal potrzebuje, a na jakiego nie zasługuje.   

<p>Loading...</p>