Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
28.04.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Linus Torvalds wydał wreszcie Linuxa 5.12

Po tygodniowym opóźnieniu Linus Torvalds wydał wreszcie Linuxa 5.12, czyli najnowszą wersję kernela, w której znalazło się sporo ciekawych nowości.

Linus Torvalds wydał wreszcie Linuxa 5.12

Linus Torvalds wydał właśnie nową wersję kernela Linuksa, czyli 5.12. Zaznaczył on też przy okazji, że nowość nie jest aż taka duża, ale następne wydanie, czyli 5.13, z pewnością to zrekompensuje. Najnowsze wydanie jest jednak dosyć ciekawe - zawiera m.in. wiele nowości dotyczących platform gamingowych - tutaj mamy np. pełną obsługę DualSense, czyli pada do PlayStation. Co więcej, 5.12 może się tradycyjnie pochwalić wieloma usprawnieniami dotyczącymi wydajności oraz zmianami w obszarze procesorów. W najnowszym kernelu usunięto również trochę rzeczy, które były stare i zawadzały, bo nikt ich już nie używał.

Poniżej dokładniej przyjrzymy się nowościom, które community Linuksa wprowadziło do nowej wersji kernela.

Co nowego w Linux 5.12

Jak już wspominaliśmy wcześniej najnowsza wersja kernela zawiera trochę nowości, które zainteresują graczy. Mamy tutaj przede wszystkim pełną obsługę Dual Sense, czyli oficjalnego pada Sony do konsoli PlayStation. Oznacza to tyle, że z urządzenia tego będzie można od teraz bez problemu korzystać, grając na Linuksie. Co więcej, twórcy kernela wprowadzili również pełną obsługę Nintendo 64, czyli domowej konsoli gier komputerowych, która swoją premierę miała w 1996 roku. Support polega po prostu na tym, że od teraz będzie można odpalić Linuksa na Nintendo 64. Może nie jest to super użyteczna funkcja, ale z pewnością ucieszy miłośników retro gier. 

Jeśli chodzi o nowości związane z wydajnością, to w wersji 5.12 mamy ulepszone udostępnianie plików między maszynami oraz użytkownikami - zadzieje się to dzięki wprowadzeniu nowych funkcji mapowania UID. Wracając jeszcze na chwilę do rzeczy gamingowych, to twórcy kernela dodali obsługę Adaptive Sync, czyli technologii rozwijanej przez Intela. Pomaga ona w zmniejszeniu klatkowania i opóźnień dzięki synchronizującemu odświeżaniu wyświetlacza.  

W wersji 5.12 twórcy nie tylko usprawniali, ale również usuwali rzeczy - zwłaszcza te stare i takie, z których nikt już nie korzystał. Mamy tutaj więc usunięcie 32-bitowych platform ARM, w tym tango, prima2 oraz picoxell. Z nowej wersji usunięto również obsługę Intel MID. Nie ma już również obsługi Intel Simple Firmware Interface.

Jeśli chodzi o inne nowości, które Torvalds i spółka wprowadzili do nowego kernela, to warto tutaj zwrócić przede wszystkim uwagę na możliwość podkręcenia pracy kart graficznych Radeon z serii RX 6000. Co więcej, 5.12 ma nowe narzędzie do debugowania pamięci - KFENCE lub Kernel Electric Fence. W nowej wersji znalazła się również lepsza obsługa Microsoft Surface oraz Lenovo Laptop Platform Profile. 

5.12 zapewnia również możliwość bootowania Linuksa jako partycji “root” w Microsoft Hypervisor, dynamiczne zarządzanie temperaturą oraz obsługę hiperwizora ACRN. 

Podsumowanie

Pomimo tak ważnych usprawnień i faktu, że Torvalds opóźnił wydanie najnowszej wersji o tydzień i wprowadził 8 wersji RC, to 5.12 jest nadal małym wydaniem. Dlatego Linus obiecuje, że 5.13 będzie o wiele większy - już teraz możemy powiedzieć, że następna wersja będzie zawierała m.in. obsługę krzemowego M1 Apple’a, bezprzewodowy podsystem WAN oraz ulepszoną obsługę RISC-V.

Linus poprosił jednak developerów, aby Ci spędzili jeszcze trochę czasu nad 5.12, zanim zaczną wprowadzać zmiany do 5.13.

<p>Loading...</p>