24.03.20223 min
Maciej Pikor

Maciej PikorRedakcja Bulldogjob

Rewolucja podatkowa w Polskim Ładzie

Poznaj pierwsze propozycje rewolucyjnych zmian podatkowych w Polskim Ładzie zaproponowane przez rząd na konferencji prasowej z 24.03.2022 r.

Rewolucja podatkowa w Polskim Ładzie

Artykuł powstał przy współpracy z Michałem Jagodzińskim z kancelarii KPPW Legal&Tax.

Na konferencji prasowej zostały zapowiedziane zmiany, których rząd chce dokonać w prawie podatkowym, zmieniając tym samym dotychczas obowiązujące przepisy, wprowadzone pod nazwą “Polskiego Ładu”. 

Podsumowanie po miesiącu od wprowadzenia Polskiego Ładu znajdziecie tutaj >>.

Ministerstwo Finansów proponuje m.in. obniżenie stawki PIT w pierwszym progu podatkowym (do 120 tys. zł) z 17% do 12%. Zmiana ta obejmie pracowników, zleceniobiorców, rencistów, emerytów i niektórych przedsiębiorców, czyli wszystkie osoby rozliczające się w ramach skali podatkowej.

Rządzący zakładają, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku, ze skutkiem wstecznym od dnia 1 lipca 2022 roku. W tej chwili niestety nie wiemy, jak dokładnie będą wyglądały rozliczenia za obecny rok podatkowy. Na konkrety przyjdzie nam jeszcze trochę zaczekać, bo propozycje zmian zostały przekazane do konsultacji społecznych, które mają potrwać do 2 kwietnia 2022 roku.

Co to oznacza dla branży IT?

Głównym elementem zmian jest obniżka stawki PIT dla pierwszego progu podatkowego z 17% do 12%. Obejmie ona wszystkie dochody do wysokości 120 tys. zł osiągane przez osoby rozliczające się na skali podatkowej, czyli m.in. pracowników, zleceniobiorców i niektórych przedsiębiorców.

Na zmianach najwięcej skorzystają osoby zarabiające do ok. 10 tys. zł miesięcznie. Zgodnie z naszymi wyliczeniami, tacy podatnicy mogą w skali roku zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Łapie się pod to spora część branży IT, szczególnie juniorzy i niektórzy midowie. 

Tak wyglądają wykresy zarobków z podziałem na B2B i UoP oraz seniority: 

Kolejną niezwykle ważną dla części specjalistów IT, zmianą jest zapowiedź zniesienia ulgi dla klasy średniej. Stosowanie przepisów dotyczących ulgi wywoływało w ostatnich miesiącach wiele kontrowersji oraz obaw związanych z koniecznością jej zwrotu w przypadku przekroczenia ustawowych progów.

Dodatkowo, przez skomplikowany sposób liczenia ulgi, wielu pracowników i przedsiębiorców nie wiedziało, tak naprawdę ile zarabiają. Według zamierzeń rządzących likwidacja ulgi ma zostać zrekompensowana opisaną wyżej obniżką PIT.

Co ciekawe, w nowej ustawie ma znaleźć się zapis, że wszyscy podatnicy, którzy mogliby stracić na likwidacji ulgi dla klasy średniej, będą mogli skorzystać z niej przy rozliczeniu za rok 2022. W tej chwili brak jest jednak szczegółów, jak miałby działać ten mechanizm.

Ministerstwo Finansów przewiduje również zmiany dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Zgodnie z dzisiejszymi zapowiedziami, mieliby oni mieć możliwość częściowego wyłączenia składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.


Mają się przy tym pojawić limity związane z odliczeniem:  

  • dla liniowców - 8,7 tys. zł składek odliczanych od dochodu, 
  • dla ryczałtowców - 50 proc. zapłaconych składek,
  • dla podatników na karcie - 19 proc. zapłaconej składki.


Rządzący proponują również przywrócić możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców, co ma zastąpić ulgę w wysokości 1,5 tys. zł wprowadzoną w Polskim Ładzie.

W następnych tygodniach rząd ma przedstawić kolejne propozycje zmian. Jak tylko się pojawią, będziemy o tym informować.

Wraz z kancelarią KPPW Legal&Tax przygotowaliśmy dla Was kompleksowy poradnik o Polskim Ładzie. Jak tylko nowe zmiany w przepisach podatkowych zostaną zatwierdzone, będziemy go na aktualizować.

Poradnik możecie pobrać tutaj >>

Już wkrótce więcej informacji i analiz jak proponowane zmiany wpłyną na branżę IT. 


Autorzy: 
Maciej Pikor - Bulldogjob
Michał Jagodziński - KPPW Legal&Tax

<p>Loading...</p>