Podsumowanie pierwszego miesiąca Polskiego Ładu

Choć Polski Ład jest z nami dopiero od niedawna, to już zdążył wzbudzić wiele kontrowersji i mocno wpłynąć na codzienność Polaków. Przyjrzyjmy się bliżej, co działo się w ostatnim miesiącu i jaki skutek przyniosły nowe regulacje podatkowe branży IT.
Coraz mniej czasu na wybór formy opodatkowania
Jedną z kluczowych decyzji, którą musieli podjąć w Nowym Roku specjaliści IT, był wybór formy opodatkowania. Ze względu na zapowiadany wzrost składki zdrowotnej, obniżkę stawek ryczałtu oraz wprowadzenie nowych ulg i progów podatkowych — różnica w opodatkowaniu mogła być naprawdę duża, a opcji do wyboru całkiem sporo.
Wśród informatyków i programistów, szczególnie dużą popularnością cieszył się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz podatek liniowy z ulgą IP BOX. Na rozwiązania te decydowały się nie tylko osoby, które dotychczas rozliczały się na zasadach ogólnych, ale również wiele osób na umowach o pracę, które podjęły decyzję o zmianie formy zatrudnienia i założenie własnej działalności gospodarczej.
Na decyzję o wyborze formy opodatkowania w 2022 roku nie zostało wiele czasu. Wszyscy, którzy chcą zmienić coś w swoich dotychczasowych rozliczeniach, powinni powiadomić o tym Fiskusa najpóźniej do 20 lutego br.
Wątpliwości co do stawki ryczałtu
Największe kontrowersje wśród przedstawicieli branży IT budził wybór prawidłowej stawki ryczałtu. Po zapowiedziach ze strony Ministerstwa Finansów i obniżce stawki ryczałtu dla programistów do 12% szybko okazało się, że stawka ta obejmuje tylko część zawodów informatycznych.
Wielu specjalistów, w szczególności tych, którzy w ramach swoich obowiązków nie świadczą usług związanych z oprogramowaniem i nie doradzają w zakresie oprogramowania, mogli wybrać bardzo korzystną wysokość stawki podatku wynoszącą 8,5%. Inni przedstawiciele branży IT musieli zadowolić się wyższą stawką podatku wynoszącą 15%, która jest właściwa m.in. dla usług przetwarzania danych.
Wyboru właściwej stawki podatku niestety nie ułatwiały organy podatkowe, które w licznych interpretacjach wymuszały na podatnikach samodzielną klasyfikację swoich usług pod określone PKWiU. W tej sytuacji podatników samodzielnie występowało do GUS z zapytaniem o prawidłowość dokonanej klasyfikacji.
Mniejsze wypłaty dla pracowników
Nowy rok przyniósł także niemiłe zaskoczenie dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę. Na skutek zmiany zasad rozliczeń podatkowych oraz podwyżki składki zdrowotnej, wiele osób zobaczyło na swoich „paskach” niższe wypłaty.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r., które miało naprawić problem, jeszcze bardziej skomplikowało sytuację. Przez poważne wątpliwości co do zgodności z prawem Rozporządzenia, wielu pracodawców podjęło decyzję o jego niestosowaniu i rozliczało swoich pracowników na dotychczasowych zasadach. W konsekwencji nawet osoby, które zarabiały mniej niż 12 800 zł brutto miesięcznie i które miały nie stracić na Polskim Ładzie, boleśnie odczuły zmiany.
Co czeka nas w następnych miesiącach?
Biorąc pod uwagę zamieszanie związane z wdrożeniem Polskiego Ładu, z którym mamy obecnie do czynienia oraz zmiany personalne w Ministerstwie Finansów, których ostatnio byliśmy świadkami — w nadchodzącym czasie należy spodziewać się kolejnych zmian w przepisach podatkowych.
Teoretycznie zmiany powinny iść w dobrą stronę i stopniowo usuwać występujące obecnie problemy. W praktyce zmiana przepisów podatkowych w trakcie trwania roku podatkowego nigdy nie jest zjawiskiem pożądanym, w szczególności dlatego, że nikt z nas nie może przewidzieć obecnie, ile pieniędzy z podatków zostanie w naszych portfelach na koniec roku.
O autorze
Michał Jagodziński jest radcą prawnym w Kancelarii KPPW Legal & Tax. Specjalizuje się w prawie pracy, prawie autorskim i prawie IT. Na co dzień pomaga klientom zabezpieczyć się przed ryzykiem prawnym przy zawieraniu umów oraz wspiera przedsiębiorców przy tworzeniu bezpiecznego i efektywnego modelu prowadzenia biznesu.