15.02.20223 min
Michał Jagodziński

Michał JagodzińskiRadca prawnyPrawoMichała.pl

Podsumowanie pierwszego miesiąca Polskiego Ładu

Sprawdź, jakie stawki podatkowe obowiązują przedstawicieli IT po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz czy można jeszcze zadeklarować zmianę formy opodatkowania.

Podsumowanie pierwszego miesiąca Polskiego Ładu

Choć Polski Ład jest z nami dopiero od niedawna, to już zdążył wzbudzić wiele kontrowersji i mocno wpłynąć na codzienność Polaków. Przyjrzyjmy się bliżej, co działo się w ostatnim miesiącu i jaki skutek przyniosły nowe regulacje podatkowe branży IT.

Coraz mniej czasu na wybór formy opodatkowania

Jedną z kluczowych decyzji, którą musieli podjąć w Nowym Roku specjaliści IT, był wybór formy opodatkowania. Ze względu na zapowiadany wzrost składki zdrowotnej, obniżkę stawek ryczałtu oraz wprowadzenie nowych ulg i progów podatkowych — różnica w opodatkowaniu mogła być naprawdę duża, a opcji do wyboru całkiem sporo.

Wśród informatyków i programistów, szczególnie dużą popularnością cieszył się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz podatek liniowy z ulgą IP BOX. Na rozwiązania te decydowały się nie tylko osoby, które dotychczas rozliczały się na zasadach ogólnych, ale również wiele osób na umowach o pracę, które podjęły decyzję o zmianie formy zatrudnienia i założenie własnej działalności gospodarczej.

Na decyzję o wyborze formy opodatkowania w 2022 roku nie zostało wiele czasu. Wszyscy, którzy chcą zmienić coś w swoich dotychczasowych rozliczeniach, powinni powiadomić o tym Fiskusa najpóźniej do 20 lutego br.

Wątpliwości co do stawki ryczałtu

Największe kontrowersje wśród przedstawicieli branży IT budził wybór prawidłowej stawki ryczałtu. Po zapowiedziach ze strony Ministerstwa Finansów i obniżce stawki ryczałtu dla programistów do 12% szybko okazało się, że stawka ta obejmuje tylko część zawodów informatycznych.

Wielu specjalistów, w szczególności tych, którzy w ramach swoich obowiązków nie świadczą usług związanych z oprogramowaniem i nie doradzają w zakresie oprogramowania, mogli wybrać bardzo korzystną wysokość stawki podatku wynoszącą 8,5%. Inni przedstawiciele branży IT musieli zadowolić się wyższą stawką podatku wynoszącą 15%, która jest właściwa m.in. dla usług przetwarzania danych.

Wyboru właściwej stawki podatku niestety nie ułatwiały organy podatkowe, które w licznych interpretacjach wymuszały na podatnikach samodzielną klasyfikację swoich usług pod określone PKWiU. W tej sytuacji podatników samodzielnie występowało do GUS z zapytaniem o prawidłowość dokonanej klasyfikacji. 

Mniejsze wypłaty dla pracowników

Nowy rok przyniósł także niemiłe zaskoczenie dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę. Na skutek zmiany zasad rozliczeń podatkowych oraz podwyżki składki zdrowotnej, wiele osób zobaczyło na swoich „paskach” niższe wypłaty.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r., które miało naprawić problem, jeszcze bardziej skomplikowało sytuację. Przez poważne wątpliwości co do zgodności z prawem Rozporządzenia, wielu pracodawców podjęło decyzję o jego niestosowaniu i rozliczało swoich pracowników na dotychczasowych zasadach. W konsekwencji nawet osoby, które zarabiały mniej niż 12 800 zł brutto miesięcznie i które miały nie stracić na Polskim Ładzie, boleśnie odczuły zmiany. 

Co czeka nas w następnych miesiącach?

Biorąc pod uwagę zamieszanie związane z wdrożeniem Polskiego Ładu, z którym mamy obecnie do czynienia oraz zmiany personalne w Ministerstwie Finansów, których ostatnio byliśmy świadkami — w nadchodzącym czasie należy spodziewać się kolejnych zmian w przepisach podatkowych.

Teoretycznie zmiany powinny iść w dobrą stronę i stopniowo usuwać występujące obecnie problemy. W praktyce zmiana przepisów podatkowych w trakcie trwania roku podatkowego nigdy nie jest zjawiskiem pożądanym, w szczególności dlatego, że nikt z nas nie może przewidzieć obecnie, ile pieniędzy z podatków zostanie w naszych portfelach na koniec roku.


O autorze

Michał Jagodziński jest radcą prawnym w Kancelarii KPPW Legal & Tax. Specjalizuje się w prawie pracy, prawie autorskim i prawie IT. Na co dzień pomaga klientom zabezpieczyć się przed ryzykiem prawnym przy zawieraniu umów oraz wspiera przedsiębiorców przy tworzeniu bezpiecznego i efektywnego modelu prowadzenia biznesu.

<p>Loading...</p>