Bulldogjob
Bulldogjob

Poznaj trendy w programowaniu na 2021 rok

Raport z badania przeprowadzonego przez firmę O’Reilly Media pokazuje długoterminowe trendy związane z programowaniem i nie tylko.
27.01.20213 min
Poznaj trendy w programowaniu na 2021 rok

O’Reilly Media, czyli amerykańska firma wydająca książki i inne zasoby do nauki związanej z technologią, opublikowała swój raport dotyczący trendów technologicznych na rok 2021. Dane dotyczą takich obszarów przemysłu, jak chmura, sztuczna inteligencja, DevOps czy języki programowania. Mike Loukides, autor badania oraz raportu, twierdzi, iż starał się tutaj przewidzieć pewne długoterminowe tendencje, w przeciwieństwie do innych badań, które, według niego, określają to, co jest popularne tylko w danym momencie. W tym kontekście analizowanie tego, czego ludzie się uczą, wydaje się dobrą metodą na określenie długoterminowych tendencji.

Wnioski w raporcie zostały więc wyciągnięte na podstawie danych dotyczących użycia zasobów strony O’Reilly - czyli np. z czym związane są książki lub kursy online, które kupują lub wyszukują użytkownicy serwisu. W tym artykule skupimy się głównie na programowaniu.

Zaczynajmy!

Programowanie

Tutaj możemy przede wszystkim zobaczyć, że najpopularniejsze na stronie są Python oraz Java. Wyprzedziły one JavaScript, który zazwyczaj wygrywa w większości rankingów popularności języków programowania - JS był m.in. najpopularniejszą technologią wg. 2020 Developer Survey od Stack Overflow. 

Poniżej wykres przedstawiający szczegóły dotyczące języków programowania:


Powyższy wykres pokazuje wskaźnik korzystania z zasobów związanych z danym językiem, wzrost ich używania z roku na rok oraz ilość wyszukiwań dla danego języka


Loukides powiedział, że dalsza pozycja JavaScriptu mocno go zaskoczyła. Może ona jednak jedynie oznaczać, że ludzie po prostu nie korzystają z zasobów O’Reilly dotyczących JS, a zamiast tego zwracają się do innych źródeł wiedzy - w końcu istnieje wiele darmowych zasobów, a O’Reilly to płatna platforma. 

Przyczyną tak niskiej pozycji JavaScriptu może być też fakt, że programiści zazwyczaj spędzają więcej czasu na nauce języków backendowych - tak przynajmniej stwierdziło kiedyś JetBrains

A jeśli ktoś z Was jest zainteresowany sytuacją JavaScriptu (i nie tylko) w Polsce, to zachęcamy do wzięcia udziału w Badaniu Społeczności IT 2021.  

Jeśli chodzi o pozostałe języki, to raport O’Reilly pokazuje wzrost w popularności Go (16%) oraz Rusta (aż 94%). Loukides pisze jednak, że w przypadku Rusta łatwo jest zanotować tak duży wzrost, bo język ten miał wcześniej dosyć małą bazę. C++ oraz C są natomiast całkiem stabilne - ten pierwszy odnotował 10-procentowy wzrost popularności, a drugi 12-procentowy. 

Raport również wskazuje trendy niepowiązane bezpośrednio z żadnym konkretnym językiem programowania. Loukides zauważył np. że nie rośnie popularność języków funkcyjnych - spadła popularność zarówno Haskella, jak i Erlanga. Twierdzi on, że sprawcą spadku może być coraz częstsza implementacja cech programowania funkcyjnego w językach programowania obiektowego.

Jeśli chodzi o development webowy, to widać dosyć spory wzrost popularności takich frameworków, jak Ruby on Rails oraz Django. React nadal wiedzie prym, jeśli chodzi o frontend development, a zaraz za nim mamy Angulara. 

Raport pokazuje również wzrost popularności zasobów związanych ze specjalizacją DevOps (chociaż popularniejszym hasłem było podobno Site Reliability Engineering - niemniej te specjalizacje są całkiem podobne). Użytkownicy O'Reilly wykazują duże zainteresowanie takimi tematami, jak kontrola wersji, testy, czy monitorowanie i obserwowalność. Co więcej, popularność Terraform, czyli infrastruktury typu open source do automatyzacji konfigurowania chmury, wzrosła w statystykach O’Reilly aż o 53%. 

Podsumowanie

Pomimo że Loukides zarzeka się, iż jego badanie jest inne, niż np. raporty od Redmonk, czy TIOBE, to każde z nich ma jedną cechę wspólną - trudno tutaj o całkowicie obiektywne wyniki. W przypadku O’Reilly sprawa wygląda tak, że jest to płatna platforma z zasobami do nauki, podczas gdy obecnie istnieje masa darmowych materiałów, więc trudno tutaj o pełniejszy obraz, bo możliwe, że ze strony korzysta specyficzna grupa odbiorców. 

Niemniej jednak Loukides stara się przewidywać trendy, porównując ze sobą podobne technologie, a nie zestawiając coś, co nie ma ze sobą zbyt wiele wspólnego. 

<p>Loading...</p>