29.05.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Wyniki badania 2020 Developer Survey od Stack Overflow

Poznaj najbardziej interesujące wnioski płynące z tegorocznego badania Developer Survey przeprowadzonego przez Stack Overflow.

Wyniki badania 2020 Developer Survey od Stack Overflow

Znane już są wyniki najnowszego badania 2020 Developer Survey przeprowadzonego przez Stack Overflow. Był to dziesiąty raz, kiedy techniczny serwis społecznościowy zadał programistom pytania m.in. o to, w jaki sposób się uczą, jakich narzędzi używają oraz jak chcą się dalej rozwijać. W badaniu wzięło udział 65000 developerów, w tym 1280 z Polski. Warto tutaj również zaznaczyć, że Stack Overflow przeprowadził swój sondaż w lutym 2020, czyli jeszcze zanim ogłoszono pandemię COVID-19 i cały świat poddał się kwarantannie. Wyniki mogłyby zatem wyglądać zupełnie inaczej jeśli 2020 Developer Survey zostałoby przeprowadzone dzisiaj. 

W tym roku Stack Overflow skupiło się głównie na zbadaniu jak najbardziej różnorodnej grupy programistów, a nie na tym, żeby zebrać ich jak najwięcej. Niemniej jednak 65000 to nadal imponująca liczba.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze wyniki oraz wnioski z tegorocznego Developer Survey. 

Najpopularniejsze technologie

Na czele zestawienia najpopularniejszych języków wśród wszystkich respondentów znalazł się JavaScript z wynikiem 67.7%. JS jest na szczycie podium badania Stack Overflow już po raz ósmy. Dobrze również wypadają Python (44.1%) oraz niezmiennie popularny SQL (54.7%). TypeScript (25.4%) wyprzeda tym razem w język C (21.8%), a z pierwszej dziesiątki niestety wypada Ruby z wynikiem 7.1%. 

Jeśli natomiast chodzi o najpopularniejsze frameworki i biblioteki, to na szczycie dalej znajduje się jQuery, ale jego pozycji coraz bardziej zaczynają zagrażać React.js oraz Angular. Jeżeli zaś chodzi o systemy operacyjne, to większość programistów nadal preferuje pracę na Linuxie oraz Windowsie.

Co ciekawe na czele zestawienia ulubionych języków programowania znalazł się Rust, pomimo że prawie nikt z tego języka nie korzysta. Jeżeli chodzi o pozostałe miejsca, to druga pozycja przypadła TypeScriptowi, a Python, który w zeszłym roku dzielił się srebrnym medalem z TypeScript, uzyskał teraz minimalnie niższy wynik. 

Najbardziej znaczący specjalista

Prawie 80% respondentów uważa, że DevOpsi są dla nich istotni, a 44% pracuje w organizacjach, gdzie jest co najmniej jeden taki specjalista. Nie ma się zresztą czemu dziwić - użytkownicy chcą, aby ich aplikacje i usługi były dostępne zawsze i wszędzie. Warto również zaznaczyć, że powyższe wyniki wyglądałby pewnie zupełnie inaczej teraz. Biorąc pod uwagę konieczność pracy zdalnej i rozproszenie zespołów, można przypuszczać, że specjaliści DevOps uzyskaliby jeszcze wyższy wynik. 

Warto tutaj jeszcze dodać, że DevOpsi są nadal najlepiej opłacani.

Pozostałe wyniki

Badanie Stack Overflow daje nam wgląd w przeróżne aspekty pracy z programowaniem. Z raportu można się jeszcze na przykład dowiedzieć, że znaczna część respondentów (prawie 85%) uważa, że wykształcenie jest w jakiś sposób istotne dla pracy programistycznej. Co więcej, wyniki mówią jeszcze, że osoby innej rasy niż biała nadal mają niski procent reprezentacji wśród profesjonalnych developerów.

Aby dowiedzieć się więcej na temat wyników badania, wejdźcie tutaj. Jeśli natomiast interesuje Was metodologia, to dowiecie się o niej więcej tutaj

Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wygląda sytuacja w Polsce, zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem z Badania społeczności IT 2020.

<p>Loading...</p>