24.09.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Poprawki w Polskim Ładzie - składka zdrowotna

Poznaj kolejne zmiany w składkach ubezpieczenia dla przedsiębiorców w związku z Polskim Ładem.

Poprawki w Polskim Ładzie - składka zdrowotna

Polski Ład to przede wszystkim szereg zmian podatkowych, na których jedni zyskają, inni stracą - więcej pisaliśmy o tym w artykule o Nowym Polskim Ładzie i zasadach opodatkowania


Posłowie częściowo rozwiązali kwestię tych, którzy na Polskim Ładzie mieli stracić: Sejmowa Komisja Finansów zaakceptowała zmiany, które na ostatnią chwilę zostały dopisane do noweli ustaw podatkowych. Tak jak obiecaliśmy, aktualizujemy dla Was informacje na temat zmian, które mogą dotknąć pracowników branży IT.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców 

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych właśnie przyjęła kolejne zmiany, które Polski Ład ma wprowadzać w podatkach. 

Przedsiębiorcy i niektórzy etatowcy (zarabiający ponad 10 tysięcy brutto miesięcznie) stracą na nowych zmianach. Według naszego Badania IT, aż 33% pracowników IT to przedsiębiorcy (B2B), z kolei 58% pracuje na umowę o pracę. 

Na czym tym razem stracą przedsiębiorcy? Rząd zlikwidował możliwość odliczenia części składki zdrowotnej w PIT, zaś jej wysokość ma być odliczana od całego dochodu. 

Do tej pory było tak, że w ramach ulgi w PIT podatnik mógł odliczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru opłaconej składki i dzięki temu zmniejszyć podatek. 

Jak zapowiadaliśmy, po wejściu Polskiego Ładu składka zdrowotna w wielu przypadkach wzrośnie. Teraz jeszcze dodatkowo dochodzi do tego fakt, że nie będzie można sobie tego odbić w PIT-cie. 

Ci, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9% dochodów. Do tej pory było to 9%. Jednak nie ma tak łatwo - minimalna składka wyniesie 270 zł. 

Z kolei dla osób rozliczających się ryczałtem zostaną wprowadzone progi: 

  • do 60 tysięcy rocznie - 9% składki od 60% przeciętnego wynagrodzenia 
  • 60 tys. zł a 300 tys. zł składka 9% będzie liczona od 100% przeciętnego wynagrodzenia
  • powyżej 300 tys. zł składka 9% będzie liczona od 180% przeciętnego wynagrodzenia


Wobec nadchodzących zmian warto być na bieżąco i wiedzieć, jak zareagować w momencie, w którym przepisy wejdą w życie. Będziemy to dla Was śledzić na bieżąco.

<p>Loading...</p>