PHP Developer – ścieżki rozwoju kariery
Mimo że PHP to jeden z pierwszych języków działających po stronie serwera, zaś jego historia sięga roku 1995, to nadal jest to język na ogromną skalę wykorzystywany przy tworzeniu dynamicznych i interaktywnych aplikacji webowych. Szacuje się, że w mniejszym lubi większym stopniu wykorzystuje go nawet 79% wszystkich witryn w WWW. Aplikacje wykorzystujące PHP pod względem popularności o wiele długości wyprzedzają choćby Ruby czy ASP.NET, zaś sam język plasuje się według Raportu z Badania Społeczność IT na czwartym miejscu pod względem liczby użytkowników w kategorii języków backendowych.
Powszechne jest przekonanie, że PHP – choć cieszy się dużą popularnością – to jednak ma dość wąskie, czy też jasno określone zastosowania. Jest to język skryptowy ogólnego przeznaczenia, wykorzystywany na dużą skalę do wywoływania HTML-a, JavaScript danych i innych elementów, dzięki czemu można jego użyciem budować aplikacje webowe bez konieczności wykorzystywania wielu zewnętrznych plików.
PHP – choć nie należy do języków młodych – wciąż ewoluuje. Warto więc przyjrzeć się, jakie możliwości zawodowe znajomość PHP otwiera dzisiaj, jakimi ścieżkami rozwoju kariery może współcześnie podążyć PHP Developer.
E-commerce
Jeśli choćby pobieżnie przejrzy się oferty pracy na stanowiska PHP Developera, w oczy rzuca się duża liczba ogłoszeń dotyczących poszukiwań pracownika, który rozwijać ma serwisy e-commerce’owe. Na polskim rynku najwięcej ofert dotyczy silnika Magento i to właśnie jego wdrażania, utrzymania i rozwoju oczekuje się często po PHP Developerach. Ostatnie lata pokazały, że powiedzieć o branży e-commerce, że jest perspektywiczna, to nic nie powiedzieć. Odporność na najcięższe kryzysy napawa optymizmem analityków – do 2027 roku branża e-commerce urośnie o niemal 15% i będzie wyceniana na ponad 27 mld dolarów.
PHP odgrywa w wielu e-commmerce’owych aplikacjach webowych bardzo ważną, wręcz kluczową rolę. Chodzi nie tylko o możliwości tworzenia interaktywnych i dynamicznych interfejsów sklepów z obsługą zaawansowanych filtrów, kategorii i widoków, ale też budować komponenty odpowiedzialne za relatywnie bezpieczne uwierzytelnianie użytkowników, implementacja systemów płatności internetowej, wywoływanie danych z baz oraz w ogóle ich całościowa obsługa czy budowanie systemów zarządzania treści pozwalających w łatwy sposób dodawać produkty do sklepu – to wszystko jest fundamentem e-commerce i można to dostarczyć z użyciem PHP.
WordPress i CMS-y
PHP sprawdzi się do opracowywania CMS-ów do sklepów internetowych, ale oczywiście nie tylko. Znajduje także szerokie zastosowanie w systemach zarządzania treścią stojących za witrynami i blogami. I znów niech papierkiem lakmusowym będą oferty pracy – wsród nich znajdziemy wiele propozycji dotyczących opracowywania modyfikacji i utrzymania silnika WordPress, ale także Drupala czy Joomli. Nic także nie szkodzi, aby dostarczać końcowym klientom autorskie PHP-owe CMS. Wiele najpopularniejszych systemów zostało napisanych właśnie w PHP, na co wpływ miało między innymi to, że duża część serwerów domyślnie obsługuje stos LAMP.
Stos LAMP, a raczej jego nazwa to akronim od Linux, Apache, MySQL, PHP/Perl/Python. Mówi to w zasadzie samo za siebie, ale wyjaśnijmy – witryna stoi przy takim stosie na sewerze z Linuksem, na któym działą serwer Apache. W użyciu jest baza danych MySQL, zaś głównym językiem programowania jest właśnie PHP, bądź też Perl lub Python. Przekłada się to na skalowalność, bezpieczeństwo, wysoką dostępność oraz efektywny load balancing. Słowem – wszystkiego, czego oczekujemy po backendzie nowoczesnej dynamicznej witryny i jej systemowi zarządzania treścią.
Fullstack Developer
PHP to język backendowy. Jego znajomość może być więc punktem wyjścia do obrania ścieżki kariery Fullstack Developera, który łączy umiejętność budowania tak backendu, jak i frontendu aplikacji webowej i będzie zdolny do budowania i utrzymywania całego jej stosu technologicznego. W tym kontekście warto jeszcze raz przywołać tegoroczną odsłonę Raportu z Badań Społeczności IT, a konkretniej tę jego część, z której dowiadujemy się o tym, jakie technologie poboczne wykorzystują programiści wykorzystujący poszczególne języki.
W przypadku PHP Developerów najczęściej wykorzystywanymi „technologiami” pobocznymi jest JavaScript, HTML w parze z CSS-em oraz SQL. A to mówi samo za siebie – w mniejszym lubi większym stopniu PHP Developerzy w dużej części zaangażowani są także w tworzenie i utrzymywania także frontendu aplikacji webowych. To nie powinno dziwić, ewolucja w stronę Fullstack Developera wydaje się naturalna i oczywista dla PHP Developerów, którzy mają inne plany niż doskonalenie się wyłącznie w swojej specjalizacji na przykład w omówionych wcześniej obszarach.
Aplikacje desktopowe
Choć zastosowania PHP kojarzą się jednoznacznie z tworzeniem aplikacji webowych, to jednak warto pamiętać, że z użyciem PHP można budować także aplikacje, które działają po stronie klienckiej, a nie tylko na serwerach. Nie jest to może najpopularniejszy wybór, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł stanowić ścieżkę rozwoju kariery – z PHP można bowiem z powodzeniem rozwijać aplikacji desktopowe, z użyciem np. PHP-GTK lub PHP Desktop.
PHP-GTK to rozszerzenie PHP, które – jak wskazuje samam nazwa – oferuje do budowania interfejsów bibliotekę GTK+. Ciekawiej prezentuje się jednak opracowany przez Czarka Tomczaka PHP Desktop, opensource’owe przedsięwzięcie, które znajdziemy na GitHubie. W odróżnieniu od PHP-GTK, PHP Desktop wykorzystuje technologie webowe – HTML5 i JavaScript, a także SQLite. Sam autor deklaruje, że PHP Desktop ma być tym dla PHP, czym Electron jest dla JavaScript.
Przydatne linki
Jeśli spojrzymy szerzej na PHP jako język, to dostrzec można kolejne ścieżki rozwoju kariery. PHP to bowiem skryptowy język obiektowy. Znajomość i obycie z paradygmatem obiektowym na starcie sprawia, że PHP Developer będzie doświadczał łagodniejszej krzywej uczenia innych języków obiektowych w porównaniu z osobami, które wcześniej nie mieli z nimi do czynienia. A to już zupełnie nowe perspektywy – języki obiektowe, np. C czy Java, otwierają przed PHP Developerem zupełnie nowe perspektywy.
Tradycyjnie zamiast podsumowania, wszystkich zainteresowanym rozwojem w kierunku PHP polecamy artykuły, które mogą okazać się bardzo przydatne: