Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
9.08.20222 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

PHP 8.2 – przegląd nadchodzących nowości

Sprawdź, jakie nowości zawitają do języka PHP wraz z kolejnym dużym wydaniem specyfikacji.

PHP 8.2 – przegląd nadchodzących nowości

Szczyt popularności język PHP ma już najpewniej za sobą, choć nadal jest jednym z kluczowych języków skryptowych działających po stronie serwera. Jego znajomość deklaruje 17% uczestników Badania Społeczności IT

Oznacza to, że znajomość PHP jest w Polsce bardziej rozpowszechniona niż między innymi niż znajomość C++ i C, choć oczywiście języki te sprawdzają się w zupełnie innych zastosowaniach. Wielkimi krokami nadchodzi premiera PHP 8.2, a to dobra okazja do tego, by przyjrzeć się nowościom.

PHP 8.2 – nowości

Wśród najważniejszych nowości w kolejnej wersji specyfikacji języka PHP należy wskazać nowości w zakresie obsługi klas – odtąd będą one mogły funkcjonować w trybie „tylko do odczytu”, co w praktyce oznacza, że wszystkie parametry będzie można oznaczyć w ten sposób za jednym zamachem: 

readonly class Test {
    public string $prop;
}


W praktyce ma to zapobiec temu, aby dynamicznie właściwości klas były do nich dodawane. Jest to rozwinięcie zaprezentowanych już w PHP 8.1 właściwości tylko do odczytu – różnica polega po prostu na tym, że odtąd nie ma konieczności wskazywania tego trybu każdego z parametrów i oznaczyć można całą klasę.

Inną nowość, która zawita do kolejnej wersji PHP, stanowią nowe typy – true, null i false, które w wydaniu 8.2 będą funkcjonować jako typy samodzielne:

function alwaysFalse(): false
{
    return false;
}


W kolejnej wersji PHP pojawi się też nowy modyfikator /n dostępny dla funkcji z grupy preg_, którego celem jest uproszczenie złożonych wyrażeń. oraz nowy atrybut #[\SensitiveParameter] służący do przechowywania wrażliwych informacji w stack trace’ach, co ma między innymi chronić dane podczas debugowania.

Obok nowości pojawiły się także zmiany w postaci usunięcia starszych funkcji języka. W rezultacie w PHP 8.2 nie uświadczymy już dwóch metod osadzania zmiennych w stringach wykorzystujących składnie ${}, dynamicznych właściwości klas (zamiast nich wykorzystywać można nowy atrybut #[AllowDynamicProperties]) i części funkcji callable.

PHP 8.2 – kiedy premiera?

Oczywiście to najważniejsze nowości i ostateczny kształt PHP 8.2 będzie się formował aż do wydania opracowania RC. Według przyjętego harmonogramu prac nad kolejną wersją PHP wersji release candidate wydania 8.2 możemy spodziewać się na początku września. Premiera stabilnej wersji PHP 8.2 jest natomiast planowana na 24 listopada.

<p>Loading...</p>