29.06.20223 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Nie chcesz płacić za GitHub Copilot? Sprawdź Amazon CodeWhisperer

Zmiany w GitHub Copilot spowodowały wzburzenie. Przejście na model płatny oraz kontrowersje związane z licencjonowaniem kodu wykorzystywanego przez Copilota szybko zauważyła konkurencja.

Nie chcesz płacić za GitHub Copilot? Sprawdź Amazon CodeWhisperer

Przyroda nie znosi próżni. Kwestią czasu było więc, że po ogłoszeniu planów na GitHuba na spieniężanie narzędzia GitHub Copilot i podniesionego wokół tej kwestii larum przez społeczność, któraś z konkurencyjnych wobec Microsoftu firm zaproponuje zamiennik. Dziś mamy potwierdzenie – schedę po Copilocie chce przejąć Amazon.

Kontrowersje wokół GitHub Copilot – o co chodzi?

Na bieżąco relacjonujemy kontrowersje, jakie narosły wokół lubianego przez programistów narzędzia GitHub Copilot. W fazie testów aż 1,2 mln developerów skusiło się na to, by usprawnić swoją pracę dzięki pomocy bazującego na sztucznej inteligencji asystenta, z którym programować można w parze. Z dnia na dzień GitHub będący własnością Microsoftu ogłosił, że Copilot po wyjściu z fazy testów, kiedy to był dostępny za darmo, będzie docelowo płatny. Za subskrypcję trzeba będzie płacić 10 dolarów miesięcznie lub 100 dolarów rocznie.

To jednak zaledwie jeden aspekt rzeczonych kontrowersji. Sprzeciw użytkowników GitHuba wzbudzają  także kwestie licencyjne, wykorzystanie przez Copilota kodu hostowanego w ich repozytoriach. Najbardziej skrajne głosy mówią otwarcie: GitHub pod płaszczykiem „sztucznej inteligencji” bierze sobie dowolny kod z dowolnego publicznego repo, następnie sugeruje go użytkownikom, którzy będą płacić za Copilota i na całym procederze zarabia. W fazie testów, kiedy narzędzie było dostępne za darmo, nie wzbudzało to kontrowersji. Teraz, kiedy GitHub zamierza na tym zarabiać, a nie zamierza się przychodami dzielić, sytuacja jest zgoła inna.

Amazon CodeWhisperer zamiast Copilota

Całej sprawie przyglądały się czujne oczy Amazonu. Trudno bowiem uznać za przypadek, że właśnie tuż po ogłoszeniu zmiany modelu biznesowego Copilota na zaprezentowanie alternatywy zdecydowała się korporacja szefowana do niedawna przez Jeffa Bezosa. W określeniach alternatywa nie ma słowa przesady. Sam Amazon nie ukrywa, że CodeWhisperer to wręcz jeden do jednego zamiennik dla Copilota, który bazuje na tych samych założeniach i ma dokładnie takie same zastosowania. 

Aktualnie CodeWhisperer obsługuję Javę, JavaScript i Pythona. Podobnie jak Copilot był trenowany na ogólnodostępnym kodzie udostępnianym na wolnej licencji GPL. Problem ten poruszaliśmy już w poprzednim artykule o Copilocie – dziś, przynajmniej według amerykańskiego prawa własności intelektualnej, nic nie stoi na przeszkodzie, by wytrenować oprogramowanie na publicznym kodzie, a następnie udostępniać rezultaty tego procesu na własnościowej licencji. W taki sposób działa właśnie Copilot.

CodeWhisperer na dziś

Narzędzie dostępne jest na razie w fazie Preview, jednak już dziś jego możliwości są chwalone. Zaawansowany system podpowiedzi, ułatwiające życie mechanizmy pracy z powtarzającym się kodem, propozycje alternatywnego rozwiązywania problemów – za to wszystko użytkownicy cenią Copilota i to wszystko ma im zaoferować CodeWhisperer. Narzędzie może zostać ściśle zintegrowane z AWS (jest częścią AWS IDE Toolkit), niemniej korzystać można z niego także w edytorach Visual Studio Code, IntelliJ IDEA, PyCHarm i WebStorm. 

Dołączyć do testów Amazon CodeWhisperera można po wypełnieniu stosownego formularza. Warto jednak zauważyć, że narzędzie jest w fazie testów i nie ma żadnych gwarancji, że po ich opuszczeniu nie pójdzie w ślady Copilota. Ekhm, to w końcu Amazon.

<p>Loading...</p>