11.04.20237 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Najpopularniejsze języki programowania 2023

Sprawdź, które języki programowania są obecnie najpowszechniej używane w codziennej pracy oraz których z nich warto się nauczyć w 2023 roku.

Najpopularniejsze języki programowania 2023

My już wiemy! Znamy najpopularniejsze języki programowania w 2023 i zdradzamy, które warto poznać lepiej na starcie w branży IT, jak również w późniejszym czasie, chcąc dotrzymać kroku zmieniającym się technologiom. Poznaj języki programowania, które są obecnie na topie!

JavaScript na szczycie, Java poza ścisłą czołówką 

Dynamiczne zmiany w branży IT stymulują też zmiany w popularności języków programowania. Dane z roku 2022 są już nieaktualne. W czołówce nastąpiły wyraźne roszady, również na pozycji lidera.

Zgodnie z wynikami naszego Raportu z Badania Społeczności IT 2023 najpopularniejszym językiem programowania jest JavaScript z wynikiem 42%. Awansował on w stosunku do roku poprzedniego o jedną pozycję, tym samym spychając SQL na drugie miejsce, który wskazało 39% respondentów.

Ostatnie miejsce na podium zajął Python z wynikiem 32%, który rok wcześniej był na czwartej pozycji.

Tyle samo badanych wskazało także HTML/CSS, jednak sam wynik może być zaskoczeniem, ponieważ w 2022 ten język programowania jako najpopularniejszy wskazało aż 39%. Jego pozycja wyraźnie słabnie, chociaż wciąż jest on w ścisłej czołówce.

Na czwartym miejscu uplasował się TypeScript, który zdecydowanie poprawił swój wynik z 23% na 30%.

Na uwagę zasługuje też Java, w której popularności widać tendencję spadkową. W tym roku wskazało go 27% respondentów, podczas gdy rok temu 30%.

Zmiany są więc znaczące, co tylko potwierdza fakt, że specjaliści IT powinni zachować czujność i śledzić trendy w branży. Na pewno na start, jeśli jest się kompletnie zielonym w kwestii programowania, najlepiej sprawdzają się najpopularniejsze języki, do nauki których jest łatwiejszy dostęp.

Nie można jednak lekceważyć mniejszych graczy, jak Go czy Swift. Ich mniejsza popularność nie jest jednoznaczna z brakiem zapotrzebowania wyspecjalizowanych w nich programistów. Mniejsza konkurencja oznacza też większą szansę na zatrudnienie, jak też, jak udowodnimy to dalej, na większe zarobki w branży IT

„Wielka 5” – topowe języki programowania

Skoncentrujmy się jednak na tych językach programowania, które właśnie mają swoje 5 minut i już od kilku lat zajmują czołowe pozycje w rankingach. Owszem, zmieniają one swoje pozycje, są spadki i awanse, ale można uznać, że to właśnie one obecnie są na fali i przekraczając próg IT warto, a może nawet trzeba, znać przynajmniej jeden z nich. To co, zaczynamy!

1. JavaScript

Tegoroczny lider, który jednocześnie jest najłatwiejszym językiem programowania, a więc idealnym na start. Wykorzystuje się go do tworzenia stron internetowych i aplikacji webowych. Wciąż jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z tym językiem ze względu na jego uniwersalność. Dobrze współpracuje z innymi językami. Pozwala na tworzenie na stronie dynamicznych elementów tj.: grafiki, animacje i mapy. Dodając do niego wiele frameworków, można również wykorzystać go do rozwiązań backendowych. 

Anna Goraj-Schuster, Talent Acquisition Lead z VirtusLab potwierdza: 

“JavaScript, SQL, HTML/CSS, oraz Python zdominowały rankingi najpopularniejszych języków programowania w 2023 roku. Technologie te są również jednymi z pierwszych, które poznają osoby rozpoczynające swoją przygodę z programowaniem. Powodów jest wiele: duże zapotrzebowanie na specjalistów tych języków na rynku pracy, niski próg wejścia, powszechność, czy szerokie spektrum zastosowania u klienta.”

Jest więc to język jednocześnie łatwy, wszechstronny i o ogromnym potencjale. Raczej można wykluczyć sytuację, że w najbliższych latach jego pozycja wyraźnie spadnie. 


2. SQL

Trudno jest sobie wyobrazić komunikację z serwerami relacyjnymi baz danych bez SQL. To strukturalny język zapytań wykorzystywany do zarządzania Big Data. Znalazł więc swoje zastosowanie tam, gdzie przechowywane są i przetwarzane dane, a więc w erze cyfryzacji…praktycznie wszędzie. Można uznać, że to nowoczesny Excel, który zdecydowanie lepiej radzi sobie z dużymi bazami danych. To, co za nim przemawia, to na pewno łatwość nauki, a potem użycia.

Wśród najczęściej używanych baz danych są właśnie te, które opierają się na SQL, to np. SQLite i MySQL. SQL zintegrowany z narzędziami dedykowanymi do wizualizacji danych pozwala na dopasowanie wykresów do indywidualnych potrzeb. Korzysta z niego wielu specjalistów m.in. analitycy danych do wydajniejszej pracy z dużymi bazami i backendowcy do zarządzania bazami danych po stronie serwera.

Nie powinno być więc zaskoczeniem, że SQL w roku 2022 był najpopularniejszym językiem programowania, a w tym znalazł się na drugim miejscu. Jest i zapewne będzie w czołówce, ponieważ bazy danych są obecnie podstawą działania wielu sektorów gospodarki. 


3. Python

To zdeterminowany zawodnik, który w ostatnich latach mocno zakorzenił swoją wysoką pozycję wśród języków programowania. Jest bardziej skoncentrowany na kodowaniu, a nieco mniej na analizie. Jego intuicyjność sprawia, że można go szybko i łatwo przyswoić, z czego korzystają przede wszystkim osoby dopiero wkraczające w świat IT. Ma szerokie zastosowanie, od tworzenia oprogramowania do robotów i backendów stron internetowych, przez testowanie oprogramowania, po sztuczną inteligencję i analizę danych.

Z Pythona korzystają prawdziwi giganci biznesu, jak Google czy Nasa. Wiele firm stawia właśnie na ten język, ponieważ łatwiej jest im znaleźć pracownika, który go zna i potrafi z nim pracować. 

Dużą zaletą Pythona jest też możliwość współpracy wielu specjalistów na jednej technologii. W obrębie jednej firmy w języku Pythona mogą mówić zarówno analitycy danych i web deweloperzy, jak i administratorzy systemów. Wniosek? Łatwiej jest im się dogadać i tym samym efektywniej pracować nad projektami. 


4. HTML/CSS

To podstawowe filary stron internetowych. HTML jest językiem znaczników, z kolei CSS to arkusz styli. HTML pozwala na dodawanie na witrynie m.in. hiperłączy, znaczników, plików graficznych i akapitów. Język składa się ze znaczników, które tworzą szkielet strony www dzięki właściwej interpretacji ich przez przeglądarkę. CSS z kolei służy do formatowania elementów HTML. Są więc nierozłączni, tworzą zgrany team, dlatego również w naszym raporcie stają obok siebie. 

Porównując jednak rok 2023 do ubiegłego, popularność HTML/CSS wyraźnie spadła. Co się stało? Można przypuszczać, że twórcy stron www sięgają po alternatywy. To popularne kreatory stron www, które nie wymagają znajomości HTML, CSS i JavaScript, a nawet wiedzy informatycznej.

Ponadto większość stron www powstaje dzisiaj w technologii CMS, która pozwala na odseparowanie wyglądu witryny od jej treści, więc każdy użytkownik może edytować teksty na stronie. No ale tutaj za zewnętrzny wygląd strony odpowiada kod tworzony z wykorzystaniem HTML i CSS, dla których jednak alternatywą jest PHP – język zdecydowanie mniej popularny niż HTML. Pozycja HTML/CSS nieco się osłabiła, ale wciąż jest to silni gracze. 


5. TypeScript

Za jego powstanie odpowiada Microsoft. Jest nadzbiorem języka JavaScript, któremu zapewnia wszystkie funkcjonalności i cechy. Używany jest wszędzie tam, gdzie stosuje się też JavaScript. Jest chętnie wybierany przez programistów Angulara, chociaż inne frameworki też świetnie sobie z nim radzą. Dużą jego zaletą jest automatyczne wychwytywanie dużej liczby błędów na etapie tworzenia kodu. Zatem dużo pracy wykonuje za człowieka. 

TypeScript wzbogaca JavaScript o typowanie, ale nie tylko. Pozwala na tworzenie bardziej czytelnego kodu poprzez enumerację, typy generyczne i usprawnienia w funkcjach. Jest uznawany za idealny język do projektów komercyjnych, ponieważ zapewnia stabilność pracy z technologią, a także przyczynia się do aranżacji odpowiedniego środowiska programistycznego. Wiele osób jednocześnie może pisać i edytować kod, co na pewno sprzyja współpracy. 

Zarobki a główny język programowania

No dobrze, ale czy za znajomość najpopularniejszych języków programowania płacą więcej? Właśnie niekoniecznie i to może nieco motywować doświadczonych specjalistów IT do poznawania tych niszowych języków, które są zdecydowanie bardziej skomplikowane i wymagają już konkretnej wiedzy programistycznej. Spójrzmy więc na wyniki Raportu. Zapytaliśmy programistów o zarobki i mamy klarowny obraz, jak to się ma do znajomości konkretnych języków. 

Przyznasz, że wygląda to zupełnie inaczej, niż przy rankingu najpopularniejszych języków programowania. Na samym szczycie jest GO, który wśród najpopularniejszych języków znalazł się na 13 miejscu z wynikiem 3,6%. Specjaliści, którzy go znają, zatrudnieni na umowę o pracę, mogą liczyć na zarobki rzędu 13 630 zł na rękę. Programiści JavaScript za to zarabiają średnio 8 095 zł na rękę i są raczej w dolnym obszarze zestawienia.

Na drugim miejscu pod względem wynagrodzenia znaleźli się specjaliści Swift, którzy otrzymują 10 375 zł netto, a jeśli chodzi o popularność, to język ten zajął 4 miejsce, ale od dołu. Czołówkę zamyka C++ z zarobkami w wysokości 10 297 zł, język, który znalazł się mniej więcej w połowie stawki tych najpopularniejszych. 

A na jakie pieniądze mogą liczyć programiści mówiący w języku SQL? Niestety, są one najmniejsze i wynoszą 7 332 zł na rękę. I co z tymi, co znają Pythona? Ich zarobki sięgają 9 502 zł i są średnie w porównaniu do pozostałych języków. Jednak to właśnie on z wielkiej 5 znalazł się najwyżej w statystykach dotyczących zarobków z uwzględnieniem języka programowania. 

Podsumowanie

Czyli już wszystko jasne! Wiemy, że JavaScript rządzi, a HTML spada w rankingach najpopularniejszych języków. W czołówce znalazł się też Python, którego znajomość zapewnia stosunkowo dobre zarobki w porównaniu do innych języków, które cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. Jeśli jednak w grę wchodzą większe pieniądze, trzeba się bardziej napracować i skoncentrować na niszowych obszarach, jak GO, Swift i C++, które już zdecydowanie trudniej opanować. 

<p>Loading...</p>