23.04.20208 min
Mateusz Lewandowski

Mateusz LewandowskiContent SpecialistBulldogjob

Najpopularniejsze języki programowania 2020

Sprawdź, które języki programowania są obecnie najpowszechniej używane w codziennej pracy oraz których z nich warto się nauczyć w 2020 roku.

Najpopularniejsze języki programowania 2020

Sytuacja w świecie IT jest dynamiczna, a zatem wybór języka, od którego warto zacząć, lub z którym warto kontynuować swoją przygodę z programowaniem, może być nie lada wyzwaniem. Co więcej, trzeba również postawić sobie pytanie, jak danej technologii najlepiej się nauczyć: zostać legendarnym samoukiem, postawić na uniwersytety, czy wykupić kurs online? Jeżeli Ty również masz problem z podjęciem tej decyzji, zapoznaj się z wnioskami, które wyciągnąłem z Badania społeczności IT 2020 przeprowadzonego przez Bulldogjob. 


Popularność języków

Większość raportów popularności języków podaje ogólną znajomość danego języka, my natomiast zapytaliśmy też o wybór swojej głównej technologii używanej w codziennej pracy, dlatego wyniki mogą się wydawać inne, niż to, co widzimy w wielu rankingach.

Zatem według naszego raportu Java jest głównym językiem programowania, używanym w pracy przez 24% badanych. Dalej znalazły się C#, wskazany przez 18% respondentów, oraz JavaScript, który jest główną technologią dla 15% badanych. Jeszcze dalej plasują się PHP oraz C++. Wydaje się również, że na popularności cały czas zyskuje Python, ponieważ, pomimo tego, że nie jest on tak szeroko używany w pracy, to wielu programistów chce się go nauczyć. Spójrzmy, jak prezentują się powyższe wyniki w odniesieniu do reszty języków.


Przyjrzymy się teraz sześciu topowym technologiom i postarajmy się przewidzieć, jak maluje się ich przyszłość.


Java

Java to według raportu najpopularniejszy język programowania, używany w codziennej pracy. Jego popularność może wynikać z faktu, iż duży odsetek programistów w Polsce to backendowcy (41% zadeklarowało, że pracuje w tym obszarze), a Java znajduje zastosowanie właśnie na backendach systemów informacyjnych.


Od Javy często zaczyna się przygodę z programowaniem, na przykład, na studiach. Według badania Java była pierwszym językiem programowania dla 16% developerów. Pozycja tego języka wydaje się zatem ugruntowana i bezpieczna.


C#

Drugim najpopularniejszym językiem programowania używanym w codziennej pracy jest C#. Do pisania kodu w tym języku przyznało się 18% respondentów. Podobnie do Javy, C# znajduje zastosowanie na backendzie, stąd prawdopodobnie jego popularność w tej kategorii. C# niestety wypada słabo, jeżeli chodzi o języki, od których się zaczynało (7.5% respondentów) oraz te, których programiści chcą się jeszcze nauczyć (7,7% respondentów). Może z tego wynikać, że pozycja tego języka jest zagrożona — im mniej ludzi będzie się go uczyć, tym szybciej zostanie on wyparty przez technologie zyskujące na popularności, jak Python.


JavaScript

JS króluje na frontendzie i jest wymieniana jako trzecia wśród głównych technologii używanych w pracy (15% respondentów). Pomimo że w Polsce jest stosunkowo mało frontendowców, to aplikacje napisane w JavaScript znajdą zastosowanie na platformach wykraczających poza frontend. Na przykład, dzięki React Native, JS przydaje się przy rozwoju aplikacji mobilnych, a Node.js umożliwia pracę z rozwiązaniami serwerowymi. JavaScriptu chce się również jeszcze nauczyć 18% ankietowanych, więc jego pozycja wydaje się bardzo stabilna. Potwierdza to również Jan Bieńkowski, VP Engineering z Huuuge Games

JavaScript wydaje się być najbardziej perspektywicznym spośród języków programowania. Obecnie posiada stosunkowo niski próg wejścia, umożliwiając jednocześnie tworzenie rozwiązań frontowych, mobilnych i serwerowych. Szkoda, że przez większość programistów jest kojarzony wyłącznie z frontendem i hackami dla przeglądarek.

JavaScript jako taki jest jednym z najszerzej znanych języków w IT, jednak często jest to tylko dodatek. Co więcej, pomimo wszechstronności, jest to najbardziej nielubiany język programowania, aż 18% badanych twierdzi, że go zna, ale za nim nie przepada.


JavaScript jest przykładem języka, który znalazł zastosowanie znacznie szersze niż to, do czego był zaprojektowany. Mimo że w ciągu ostatnich lat dość mocno się rozwinął, to łatka „czarnej owcy” pozostała.


PHP

11% badanych wskazało PHP jako język, którego głównie używa w swojej pracy. PHP jest jednak technologią, której bardzo mało osób chce się nauczyć — w badaniu została ona w tej kategorii wskazane jedynie przez 2,3% respondentów. To bardzo słaby wynik, gdy porównamy go do np. do Pythona (30%), Kotlina oraz TypeScript (oba 19%). We wszystkich innych zestawieniach język ten również wypada średnio bądź miernie, więc możliwe jest, że PHP odchodzi powoli do lamusa.


C++

C++ używa w swojej codziennej pracy 6,9% respondentów, jednak aż 25% programistów biorących udział w badaniu wybrała tę technologię jako tę, od której zaczynali swoją przygodę z kodowaniem. Czyni go to najpopularniejszym językiem w tej kategorii. Wynika to z tego, że na wielu uczelniach programowanie zaczyna się właśnie od C++. Niestety tylko 5,3% badanych planuje kontynuować programowanie z tą technologią.


Python

Python jest używany w codziennej pracy jedynie przez 6.2% ankietowanych, ale to nic, bo aż 30% badanych planuje się go nauczyć, co czyni go liderem w tej kategorii. Sprawia to, że Python jest w pewnym sensie językiem przyszłości, ponieważ mowa tutaj o wszystkich developerach: juniorach, midach oraz seniorach.

Z czego to wynika? Po pierwsze, Python jest wszechstronny. Może być wykorzystywany przez programistów, testerów, administratorów i analityków. Według raportu zna go wielu respondentów pracujących w embedded (60%), jednak jest to zazwyczaj ich drugi język w tej specjalizacji. 31% ankietowanych przyznała się też do używania go na backendzie. 


Po drugie, Python sprawdza się w projektach dotyczących m.in. uczenia maszynowego, aplikacji webowych oraz Data Science, a to jest teraz w cenie. I po trzecie, technologia ta jest cały czas rozwijana, więc istnieje duża szansa, że jego popularność będzie coraz większa. 


I na koniec

Tak przedstawia się 6 najpopularniejszych technologii używanych w pracy według raportu z badania branży IT Bulldogjob 2020. Na koniec tej części artykułu spójrzmy jeszcze, co na temat czołowych języków programowania mówi Jan Bieńkowski z Huuuge Games

Wyniki badania nie są dla mnie zaskoczeniem – popularność głównych języków programowania wynika wprost z technologii, z jakimi programiści mają kontakt w miejscu pracy. W większości branż średni wiek dużego rozwiązania wynosi nie mniej niż 5 lat – można zatem zaryzykować stwierdzenie, że dzisiejsze badanie pokazuje również jakie technologie były uważane za perspektywiczne kilka lat temu.

Ze względu na bardzo uniwersalny charakter obu języków, dużą liczbę rozwiązań, w których zostały wykorzystane, zarówno Java, jak i C# przez wiele lat będą jeszcze gościły na podium.


W Huuuge Games do tworzenia gier stosujemy ten sam zbiór technologii, ale czerpiemy z niego inaczej. Gdybyśmy zdecydowali się na przeprowadzenie badania popularności to kolejność na pewno uległaby zmianie. Używamy intensywnie C#, Java, C++ a pewną nowością w naszym zestawieniu byłby język Lua.


Nauka języków programowania

Jeżeli już wybraliście, czego się chcecie nauczyć, pozostaje tylko kwestia, jak to zrobić. Zdecydowana większość badanych, bo aż 75%, zapytana o to, w jaki sposób nauczyła się swojego głównego języka programowania, odpowiedziała, że przez samodzielną naukę. Z pomocą przychodzą wtedy rozmaite książki, darmowe kursy i, chyba przede wszystkim, wiedza z internetu. 


Jednak, czy jest to najlepsza metoda? Sprawdźmy, co na ten temat mówi Maciej Olaczek - CEO szkoły programowania online Kodilla.com.

Deficyt programistów w IT spowodował, że dziś internet jest wręcz zalany materiałami czy różnymi ofertami, promującymi się jako skuteczne metody do nabycia wiedzy i wystartowania w tej branży. W całym tym natłoku informacji trzeba jednak pamiętać, że istotna jest nie tylko dostępność treści szkoleniowych, ale przede wszystkim sposób, w jaki ta wiedza jest przekazywana. Bo od tego, jak ją przyswoimy i nauczymy się stosować w praktyce, zależy nasz start w branży IT. Naszym zdaniem przy nauce programowania liczą się dwie kwestie — ze strony kursanta systematyczność i determinacja, a ze strony szkoły — mądre przekazywanie praktycznej i aktualnej wiedzy. 

Dlatego w Kodilla.com, choć uczymy zdalnie, to stawiamy na indywidualny mentoring, realizowany przez doświadczonych praktyków, tj. zawodowych programistów, którzy oprócz ogromnej wiedzy na temat tego zawodu, posiadają też odpowiednie predyspozycje pedagogiczne. To oni prowadzą wszystkich kursantów przez wszystkie poziomy nauki, przekazując informacje w sposób praktyczny i najbardziej efektywny. Code review podczas szkolenia nie różni się niczym od tego, jaki ktoś później dostanie w pracy, bez względu na to, czy będzie to mała, kilkuosobowa firma, czy wielka korporacja. Co istotne, można powiedzieć, że na polskim rynku jesteśmy pionierami, jeśli chodzi o naukę programowania online. W takiej formie kształcimy od początku i w tej dziedzinie mamy największe doświadczenie. Dlatego fakt, że ostatnio niemal cały świat, zaczął pracować, spotykać się, a także uczyć zdalnie, nie jest dla nas żadnym nowym wyzwaniem. My robimy to od lat.


Niektórzy też powiedzą, że najlepiej programowania nauczyć się przy projekcie — mnóstwo wyzwań i problemów, które trzeba rozwiązać, sprawią, że człowiek nie tylko nauczy się pewnych rzeczy, ale również je sobie mocno utrwali. Problemem tutaj jest jednak, że nie wszyscy mają możliwość pracować przy projektach.

Dlatego właśnie samodzielna nauka może wydawać się najlepszym rozwiązaniem. Sprawę ułatwia właśnie fakt, że z dnia na dzień rośnie ilość darmowych materiałów szkoleniowych, a ich dostępność jest również o wiele większa niż kiedyś — mamy niezliczoną ilość blogów, stron internetowych, czy nawet Youtube’a i Wikipedię. Nie trzeba już biegać po bibliotekach, aby znaleźć, albo – co gorsza – kupić księgi, które przekażą Ci tajemną wiedzę.

I być może ze względu na łatwą dostępność do darmowych materiałów szkoleniowych, tylko 30% badanych odpowiada, że swojego głównego języka programowania nauczyła się na uczelni. Co więcej, technologie rozwijają się tak szybko, jak nigdy, dlatego uczelnie stawiają na uczenie podstaw, które zawsze będą przydatne, zamiast skupiać się na nowinkach. No i oczywiście nie ma sensu drukować co miesiąc nowych podręczników.


Podsumowanie

Od którego języka warto zatem zacząć? Wybór należy do Ciebie, ale myślę, że przede wszystkim nie należy poprzestawać na jednym. Przy tak mocno rozwijającym się środowisku, wiedza z wielu obszarów jest bardziej niż pożądana, co z resztą daje się zauważyć przy wielu ofertach pracy, gdzie wyraźnie wymaga się dobrej lub umiarkowanej znajomości nie jednego, ale kilku języków programowania, frameworków i bibliotek. Ten punkt widzenia potwierdza również Jan Bieńkowski z Huuuge Games

Niezależnie od wyniku rankingu uważam, że znajomość tylko jednego języka programowania jest niewystarczająca. Warto jest wybrać wiodący język, w którym planujemy zdobyć najwięcej doświadczenia, ale koniecznie należy poznać jeszcze co najmniej wybrane 2 języki z pierwszej 6 na poziomie zapewniającym w miarę swobodne tworzenie kodu. Dzięki temu nowy projekt w pracy nie zaskoczy developera i będzie mu lub jej łatwiej przyswajać kolejne języki programowania w trakcie rozwoju swojej kariery.

Do tego wszystkiego dochodzi również fakt, że znajomość wielu języków programowania znacznie poszerza horyzonty, a im szerszy punkt widzenia, tym więcej można zobaczyć.

<p>Loading...</p>