4.07.20164 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Wynagrodzenia w IT - na co mogą liczyć polscy pracownicy?

Znajdź swoje stanowisko i sprawdź, czy mieścisz się w średniej.

Wynagrodzenia w IT - na co mogą liczyć polscy pracownicy?

Branża IT, obok finansów, charakteryzuje się jednym z najwyższych poziomów zarobków w Polsce. Okazuje się jednak, że wynagrodzenie polskich informatyków jest i tak bardzo niskie w porównaniu do ich kolegów z zagranicy, a szczególnie z USA.

Nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę we wszystkich obszarach naszej aktywności, a to sprawia, że nieustannie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z IT. W Polsce sektor teleinformatyczny to już 40 mld zł rocznego obrotu i ponad 100 tys. zatrudnionych, co przekłada się na 2,7% polskiego PKB. Za tym wszystkim stoją ludzie, którzy wykonują często doskonale swoją pracę i chcą być za to adekwatnie wynagradzani. A jak z tym bywa w praktyce? Chociaż nie tylko pieniądze są ważne w motywowaniu specjalistów IT, o czym pisaliśmy już w artykule Co Cię motywuje, programisto?, to jednak stanowią ważny czynnik, wpływający na jakość pracy.


Zarobki IT w Polsce


Czołówkę najlepiej zarabiających specjalistów w Polsce zajmują przedstawiciele branży IT, wyprzedzając sektor finansowy. Rynek IT jest bardzo elastyczny pod względem poziomu wynagrodzenia. Stawki dla poszczególnych pracowników kształtują się tutaj różnie, w zależności od takich czynników, jak branża, wielkość firmy, forma zatrudnienia, stanowisko, język programowania oraz doświadczenie i umiejętności. Ponadto ważne są również takie kwestie, jak znajomość języków obcych, a nawet odniesione w przeszłości sukcesy zawodowe, szczególnie w przypadku programistów.

Przejrzeliśmy różne raporty płacowe przygotowane przez znane firmy badawcze i agencje rekrutacyjne, żeby ustalić, na jakie wynagrodzenie najczęściej mogą liczyć pracownicy IT. Oto wyniki naszego „płacowego śledztwa”.

Według „Raportu Płacowego Antal 2015”, specjaliści IT mogą najczęściej liczyć na następujące wynagrodzenie:

 • Senior Project Manager – od 17 do 28 tys. zł (dodatkowe benefity to m. in. karta sportowa, opieka zdrowotna, szkolenia on-the-job i dodatkowe);
 • IT Architect – od 13 do 18 tys. zł (telefon, laptop, karta sportowa, opieka zdrowotna, szkolenia on-the-job i dodatkowe);
 • Software Architect – od 12,5 do 17 tys. zł (benefity jw.);
 • IT Analyst – od 10 do 15 tys. zł (benefity jw.);
 • Project Manager – od 10 do 15 tys. zł (karta sportowa, opieka zdrowotna, szkolenia on-the-job i dodatkowe);
 • IT Infrastructure Specialist – od 10 do 12 tys. zł (telefon, laptop, karta sportowa, opieka zdrowotna, szkolenia on-the-job i dodatkowe);
 • Network Administrator – od 10 do 12 tys. zł (benefity jw.);
 • QA Analyst – od 9 do 12 tys. zł (karta sportowa, opieka zdrowotna, szkolenia on-the-job i dodatkowe);
 • iOS, Android Developer – od 8 do 14 tys. zł (benefity jw.);
 • PHP Backend Developer – od 8 do 13 tys. zł (benefity jw.);
 • Database Administrator (MS/Oracle) – od 8 do 11 zł (telefon, laptop, karta sportowa, opieka zdrowotna, szkolenia on-the-job i dodatkowe);
 • Oracle Developer – od 7,5 do 14 tys. zł (karta sportowa, opieka zdrowotna, szkolenia on-the-job i dodatkowe);
 • C++ Developer – od 7,5 do 14 tys. zł (benefity jw.);
 • Java Developer – od 7,5 do 14 tys. zł (jw.);
 • .NET Developer – od 7,5 do 14 tys. zł (jw.);
 • Front-end Developer – od 7 do 12 tys. zł (jw.);
 • Junior Developer – od 5 do 7 tys. zł (jw.).Warto również zwrócić uwagę na “Raport płacowy 2015” Sedlak & Sedlak, gdzie znajdziemy stawki dla programistów w zależności od ich doświadczenia. Oto kilka przykładów:

 • Programista aplikacji mobilnych – 4 tys. zł (młodszy), 7,2 tys. zł (doświadczony), 9,8 tys. zł (starszy);
 • Programista .NET – 3,9 tys. zł (młodszy), 6,1 tys. zł (doświadczony), 9,1 tys. zł (starszy);
 • Programista systemów klasy ERP – 5,9 tys. zł (doświadczony), 8,7 tys. zł (starszy).


Warto teraz sprawdzić, jakie stawki spotyka się najczęściej w Europie i w Stanach Zjednoczonych.


Ile zarabiają programiści na świecie?


Maciej Krasowski z Binar Apps podkreśla, że polscy programiści nie ustępują wiedzą i umiejętnościami swoim zagranicznym kolegom, a często są od nich nawet trzy razy tańsi, mimo że różnice powoli się wyrównują. W takim razie, ile zarabiają specjaliści IT zagranicą? Bardzo ciekawe porównanie z polskimi stawkami znaleźć można w raporcie Sedlak & Sedlak. W naszym kraju na przykład inżynier oprogramowania zarabia około 20,8 tys. euro rocznie, co oznacza, że gorzej opłacani w Europie są tylko Węgrzy (96% tej stawki), natomiast najwięcej można zarobić w Szwajcarii (449% polskiej stawki). W Niemczech inżynier oprogramowania otrzyma 240% polskiej stawki, a w Anglii – 226%.

Inny przykład to specjalista ds. IT. W Polsce może liczyć na 18,6 tys. euro rocznie, wyprzedzając tylko kolegów pracujących na Słowacji. Najwięcej znowu można zarobić w Szwajcarii (452% polskiej stawki). Na dalszych miejscach uplasowały się Anglia (269%) i Niemcy (242%). Warto jeszcze przyjrzeć się programistom Java – w Polsce zarobią rocznie około 18,5 tys. euro i tutaj wyprzedzamy już takie kraje, jak Hiszpania (83% polskiej stawki), Portugalia (53%) i Grecja (48%). Znowu bezkonkurencyjne są stawki w Szwajcarii (468%), w Anglii (241%) i w Holandii (232%).

Ciekawie również kształtują się zarobki programistów w Stanach Zjednoczonych. Według amerykańskiej agencji CyberCoders, w Nowym Jorku programista Java może liczyć (przeliczając na miesięczne stawki dla lepszego porównania i na złotówki) na 30 tys. zł, programista Ruby dostanie 30,6 tys. zł, programista Python – 29,6 tys. zł, programista PHP – 27,9 tys. zł, a Project Manager – 22,5 tys. zł.

Wszystkie powyższe dane wyraźne pokazują, że nadal są duże różnice na niektórych stanowiskach, jeśli chodzi o zarobki w Polsce i na Zachodzie. Nic dziwnego, że polscy specjaliści IT tak chętnie szukają zatrudnienia, również wykonując pracę zdalną dla zagranicznych pracodawców. Pisaliśmy o tym w artykule Dlaczego programiści chcą pracować dla zagranicznych firm?.

<p>Loading...</p>