Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
25.11.20164 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Help me! Gdzie programista szuka pomocy.

Help me! Gdzie programista szuka pomocy.

Ratunku! Help me! Houston, mamy problem! Zapewne w głowie niejednego programisty pojawiło się takie zawołanie i to nie tylko raz w życiu. Czasem koder musi zmierzyć się z problemem, który nie potrafi rozwiązać. Gdzie szuka wtedy pomocy?

Gdy chodzi o bugi wszelkiego rodzaju naturalne jest przeklejanie wiadomości z błędu do Google. To zwykle załatwia sprawę - zapewne po przejrzeniu kilku wyników, wiadomo, że nie zawsze od razu trafimy na właściwy przypadek. A co jeśli problem jest bardziej złożony?

W szkole nas przyzwyczaili do korzystania z książek. Jednak w rozwiązywaniu konkretnych problemów, gdy chcielibyśmy poznać odpowiedź jak najszybciej, pomoce drukowane lub nawet w formie e-booka nie zawsze się sprawdzają. Przede wszystkim książki bardzo szybko się dezaktualizują. Lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z dokumentacji, dotyczącej języków i frameworków. Tu problemem może być to, że często stanowią one tylko wykaz dostępnych metod, więc od razu musimy mieć dobre pojęcie co chcemy znaleźć. Wielu programistów szuka informacji również u znajomych lub przyjaciół, którzy także zajmują się kodowaniem. To świetne rozwiązanie jeżeli mamy problem dotyczący architektury. "Przegadanie" tematu z innym programistą bardzo często wyjaśnia wiele wątpliwości. Jednak najważniejszym wsparciem jest internet. Pisaliśmy już o ciekawych blogach dla programistów, a także o vlogach. To prawdziwe kopalnie wiedzy. Dziś przyszedł czas, żeby zaprezentować miejsca w sieci, gdzie programiści często szukają pomocy i odpowiedzi na nurtujące ich pytania na temat kodowania. Oto ciekawe portale, fora i serwisy typu Q&A.

Stack Overflow

To absolutna podstawa dla każdego programisty, który szuka rozwiązania określonego problemu, ale także dobre miejsce, żeby poszerzyć swoją wiedzę. Stack Overflow to jeden z największych na świecie portali wymiany wiedzy dla koderów. Został uruchomiony w 2008 roku, a obecnie ma zarejestrowanych już kilkadziesiąt milionów użytkowników z różnych krajów. Niemal każdy poważniejszy błąd został już tam opisany i prawdopodobnie wynik z tego serwisu wyskoczy nam na pierwszej pozycji o ile wpiszemy "error message", który niespodziewanie rzuciła nasza aplikacja. 

4programmers.net

Tym razem polski serwis, skupiający nie tylko społeczność programistów, ale również webmasterów i wszystkich ludzi związanych z branżą IT. Na forum znajdziemy wątki dotyczące wszystkich najpopularniejszych języków programowania i technologii. Ciekawa i prężnie rozwijania platforma wymiany wiedzy.

Coders’ City

Kolejne duże, polskie forum poświęcone programowaniu. Koderzy różnych języków znajdą tu dla siebie ciekawe informacje. Na użytkowników czekają również działy dotyczące między innymi webmasterstwa, sprzętu komputerowego i szeroko pojętej elektroniki.

CodeProject

Ciekawy serwis dla społeczności programistów. Na użytkowników czekają nie tylko ciekawe artykuły na temat kodowania, ale również dział Q&A, gdzie można zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź. Serwis udostępnia także forum dyskusyjne, gdzie można również dzielić się wiedzą i swoimi programistycznymi problemami.

Polskie Forum Ruby

Ciekawe miejsce w sieci dla programistów specjalizujących się w języku Ruby oraz we frameworku Ruby on Rails. Forum nie jest tak rozbudowane, jak zagraniczne serwisy tego typu, ale można znaleźć tu pomoc życzliwych kolegów po fachu. Obok działu z pytaniami i odpowiedziami, znajdziemy na forum również między innymi wskazówki i porady, tematy pokrewne (np. GIT), szkolenia, projekty itp.

CodeRanch

Tym razem bardzo przydatne miejsce w sieci dla początkujących programistów. Znajdziemy tu dużo informacji na temat podstaw języka Java, programowania dla systemu Android i iOS. Dodatkowo w serwisie znajdują się także subfora na temat takich języków, jak C/C++, PHP, Ruby i Python.

Programmers Heaven

Bardzo szeroka tematyka forum sprawia, że mogą tu zaglądać nie tylko programiści, ale właściwie każdy, kto interesuje się IT. Programmers Heaven to zasoby dotyczące wiele różnych języków programowania (np. C/C++, Java, Python, Ruby i inne), zagadnienia dotyczące programowania gier, aplikacje, systemy operacyjne i platformy, mobile i wireless, oprogramowanie i tworzenie stron internetowych.

Github

Nieoceniony jeżeli błąd wystąpił związany z biblioteką opensource udostępnioną na Githubie i podejrzewamy, że problem leży właśnie po stronie tej biblioteki. Być może wystarczy dokładne przeczytanie readme. Być może będziemy musieli się pofatygować do sekcji issues danego projektu. Jest też duża szansa, że wynik z github/issues znajdziemy w Googlach szukając rozwiązania naszego problemu. Niestety dyskusje dotyczące problemów mogą być często ciężkie do czytania.

Reddit

Warto także zaglądać do serwisu Reddit, gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji z różnych dziedzin, także na temat programowania. Poszczególne społeczności koncentrują się na różnych zagadnieniach. Można znaleźć tutaj również grupy zajmujące się językami programowania, tworzeniem gier itp. Aby publikować linki lub zadawać pytania, konieczna jest rejestracja.

DevStart

Na koniec jeszcze jeden polski akcent – forum programistyczne DevStart. Oczywiście nie tak duże zasoby, jak serwisy anglojęzyczne, ale również tutaj można znaleźć pomoc i wsparcie w rozwiązywaniu programistycznych problemów. Obok działu dotyczącego języków programowania, znajdziemy tu również między innymi zagadnienia dotyczące projektowania oprogramowania, tworzenia stron internetowych oraz edukacji, szkoleń. Można się również pochwalić własnymi projektami.

W jakich jeszcze miejscach szukacie pomocy w sieci? Jeśli korzystaliście już z wymienionych przez nas serwisów, czekamy na Wasze opinie o nich.

<p>Loading...</p>