Neuroróżnorodność w miejscu pracy
10.09.20232 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Nowy LLM Falcon 180B lepszy od modeli Mety i Google!

Sprawdź, jakie nowości obliczeniowe przynosi nowy duży LLM Falcon 180B

Nowy LLM Falcon 180B lepszy od modeli Mety i Google!

Technology Innovation Institute (TII) zaprezentował światu najnowszą wersję swojego modelu języka AI - Falcon 180B. Ten gigantyczny model o dostępie otwartym komercyjnie oraz do celów naukowych, przewyższa swoich konkurentów. Ma 4 razy większą moc obliczeniową niż Llama 2 od Mety

Falcon 180B to kontynuacja osiągającego dotychczas sukcesy modelu Falcon 40B, który w maju 2023 roku zajął pierwsze miejsce w rankingu Hugging Face Leaderboard dla dużych modeli językowych o otwartym dostępie.  Model ten został stworzony w Instytucie Innowacji Technologicznych (TII) w Abu Zabi.

Potężne parametry

Falcon 180B, z imponującą liczbą 180 miliardów parametrów, został przeszkolony na ogromnym zbiorze danych, który obejmuje aż 3,5 biliona tokenów. Wywnioskować można, że instytut w Abu Zabi dysponuje niebotycznymi zasobami obliczeniowymi, więc może nas jeszcze zaskoczy.

Porównanie z konkurencją

Model Falcon 180B nie pozostaje w tyle za znaczącymi konkurentami, takimi jak GPT 4 firmy OpenAI czy PaLM 2 firmy Google. Nawet pomimo swojego "mniejszego" rozmiaru w porównaniu do PaLM 2, Falcon 180B odnosi sukcesy w różnych obszarach, takich jak rozumowanie, kodowanie, biegłość językowa i testy wiedzy. Jego osiągi są podobno imponujące i przewyższają wiele zamkniętych modeli dostępnych na rynku.

Dostępność i obsługiwane języki

Falcon180B dostępny jest zarówno dla badaczy, jak i użytkowników komercyjnych, co jest znaczącym krokiem w kierunku "demokratyzacji dostępu do zaawansowanej sztucznej inteligencji". Model ten obsługuje główne języki takie jak angielski, niemiecki, hiszpański i francuski, a także oferuje możliwość pracy w kilku innych językach, choć z ograniczonymi zdolnościami w niektórych z nich.

Podsumowanie

Falcon 180B to kolejny krok w rozwoju dużych modeli językowych o otwartym dostępie. Te kroki w obszarze AI stawiają się coraz szybciej, więc aż strach pomyśleć, gdzie będziemy za 5 lat. Dobra, szklanka do połowy pełna - nie strach, a ciekawość! Zbieramy kolejne newsy, żeby aktualizować je na bieżąco. Dzięki za Twój czas!

<p>Loading...</p>