Neuroróżnorodność w miejscu pracy
25.08.20232 min
Bulldogjob

Bulldogjob

COBOL zyska nowe życie jako Java

IBM wprowadza narzędzie, które ma tłumaczyć COBOL-a na kod w Javie dzięki AI.

COBOL zyska nowe życie jako Java

Pamiętasz COBOL-a? Język programowania nazywany pieszczotliwie "dinozaurem" w świecie IT? Okazuje się, że ma on jeszcze wiele do zaoferowania. 2 lata temu światek IT obiegłą informacja o tym, że IBM stworzył kompilator COBOL-a dla Linuksa na x86. Gigant informatyczny postanowił ponownie nadać mu nowe życie, wprowadzając innowację w postaci narzędzia Watsonx Code Assistant for Z. Ma ono tłumaczyć kod napisany w COBOL-u na kod javowy.

Po co? Ma na celu złagodzenie wyzwań związanych z kurczącym się gronem programistów COBOL. Niektórzy mogą się zdziwić, ale ten posiwiały język cały czas jest wykorzystywany w aplikacjach biznesowych. Chociaż wg raportu Stack Overflow Developer Survey 2022, jest on najmniej lubianym językiem.

Możliwość tłumaczenia COBOL-a na Javę ma też podnieść atrakcyjność aplikacji działających na systemach mainframe i łatwiejsze migracje aplikacji, chociażby do Linuxa. Przedstawione narzędzie to krok w unowocześnianiu systemów mainframe IBM Z.

Asystent opiera się na technologii sztucznej inteligencji. Proces automatycznej konwersji kodu COBOL na Javę opiera się na zaawansowanej technice refaktoryzacji. To dzięki niej monolityczne aplikacje napisane w COBOL-u mogą być przekształcone na nowoczesny kod Javy, zachowując swoją pierwotną funkcjonalność.

Co ważne, narzędzie zostało tak zaprojektowane, aby ułatwić programistom porównywanie wyników działania aplikacji COBOL z wynikami uzyskanymi po konwersji na Javę. Generowany przez Watsonx Code Assistant for Z kod Java będzie miał charakter obiektowy i będzie zintegrowany z pozostałą częścią aplikacji napisanej w COBOL-u. Będzie też kompatybilny z kluczowymi usługami i środowiskami wykonawczymi, takimi jak CICS, IMS, DB2 czy z/OS.

Watsonx Code Assistant for Z ma mieć premierę jeszcze w tym roku. IBM nie zamierza się jedna ograniczać tylko do konwersji COBOL-a na Javę. Firma pracuje także nad zastosowaniem narzędzia Watson Code Assistant do generowania treści dla platformy Red Hat Ansible Lightspeed. Oba narzędzia korzystać będą z modelu watsonx.ai, który przeszkolono w 115 językach programowania.

Myślisz, że COBOL będzie jak przez wiele dekad Królowa Elżbieta II i "przeżyje" dużo młodsze i bardziej modne obecnie jezyki? Czy to już scenariusz sci-fi? 🙃

<p>Loading...</p>