Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
7.04.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

COBOL się rozwija! Odpalimy go w chmurze

IBM, czyli jedna z największych amerykańskich firm informatycznych, stworzył kompilator COBOL-a dla Linuksa na x86.

COBOL się rozwija! Odpalimy go w chmurze

IBM, jedna z największych amerykańskich firm informatycznych, ogłosiła powstanie kompilatora języka COBOL, który służyłby tworzeniu aplikacji na Linuksa działającego na x86. Na stronie firmy możemy przeczytać, że nowy kompilator zapewnia możliwości kompilacyjne COBOL-a we wcześniej wspomnianym środowisku linuksowym i jest on najnowszym członkiem rodziny wszystkich kompilatorów tego języka stworzonych przez IBM, do której należą jeszcze m.in. Enterprise COBOL for z/OS oraz COBOL for AIX. 

Zbudowanie takiego kompilatora stwarza również opcje uruchomienia aplikacji COBOL-a w hybrydowej chmurze, którą jest obecnie zainteresowany IBM. To właśnie może być jeden z powódów stworzenia tego kompilatora. IBM pisze również tutaj, że rozwiązanie to jest częścią IBM CICS TX w Cloud 11, co właśnie umożliwia deployment apek COBOL-a na chmurę. 

Czym jest COBOL for Linux on x86

IBM opisuje swój nowy twór jako potężne i produktywne środowisko do tworzenia, rozwijania i modernizacji aplikacji COBOL-a. Nowe narzędzie zawiera w sobie zoptymalizowany kompilator oraz bibliotekę uruchomieniową napisaną w tym języku programowania. Jego wydajność i możliwości programistyczne pozwalają na rozwijanie biznesowych aplikacji w COBOL-a dla Linuksa działającego na systemach x86.

Niemniej jednak IBM dodaje, że nowe narzędzie daje organizacjom możliwość do ponownego przejścia na IBM Z gdyby wzrosły zapotrzebowanie związane z wydajnością i zdolnościami przerobowymi. Nowy kompilator pozwala również na współdzielenie logiki biznesowej i danych z CICS Transaction Server dla z/OS. Chodzi tutaj pewnie o to, żeby nie wyrzucać mainframe’ów, które są niezwykle kosztowne.

Warto tutaj również wspomnieć, że nowa oferta IBM będzie wymagać wersji RHEL 7.8 lub późniejszej, lub Ubuntu Server 16.04 LTS, 18.04 LTS albo wersji późniejszej. Do uruchomienia kompilatora trzeba mieć również minimum 250 MB wolnego miejsca dla pakietów produktowych.

Funkcje nowego kompilatora

Nowy kompilator dla Linuksa działającego na x86 został wzbogacony o wiele funkcji i nowych możliwości. Jedną z nich jest właśnie wcześniej wspomniany zoptymalizowany kompilator i biblioteka uruchomieniowa. Mamy tutaj jeszcze interoperacyjność z IBM TXSeries for Multiplatforms oraz IBM Db2 for Linux, UNIX, and Windows.

IBM wspomina też o obsłudze Unicode, tak aby można było korzystać z aplikacji COBOL-a do bezpośredniego przetwarzania danych Unicode. Mamy również natywne wsparcie dla XML, które będzie pozwalał aplikacjom COBOL-a na parsowanie przychodzących i generowanie wychodzących wiadomości XML.

Pełną listę funkcji nowego kompilatora znajdziecie tutaj.

Czym właściwie jest COBOL

COBOL, czyli Common Business-Oriented Language, to kompilowany język programowania, który został zaprojektowany w taki sposób, aby był podobny do języka angielskiego. Zostało to w taki sposób zrobione, aby kod się łatwo czytało, a sam język był prosty w dokumentowaniu. Koncept tego języka pojawił się już w 1958 roku, a jego pierwsza implementacja została stworzona w 1961 roku. 

Sam COBOL powstał specjalnie do tworzenia aplikacji biznesowych. Programy napisane w tym języku są używane w instytucjach rządowych i biznesowych na całym świecie, działające na takich systemach operacyjnych jak Windows i Unix. 

Więcej o COBOL-u dowiecie się, klikając tutaj i tutaj

Podsumowanie

COBOL to jeden z najwcześniejszych języków programowania, które powstały w erze cyfrowej. Cały czas jest on wykorzystywany w aplikacjach biznesowych. Stworzenie kompilatora, który pozwoli na uruchamianie aplikacji COBOL-a w chmurze, może świadczyć o tym, że nie pozbędziemy się aplikacji napisanych w COBOL-u jeszcze przez długie lata.

<p>Loading...</p>