Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
29.11.20217 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Java Developer - jak zacząć karierę

Poznaj kompetencje Junior Java Developera i sprawdź, co musisz umieć, by zacząć karierę w tym kierunku.

Na dużą popularność Javy składa się kilka czynników. Po pierwsze na studiach związanych z IT uczelnie wyższe przedstawiają studentom Javę jako pierwszą i zwykle już tego nie zmieniają. Po drugie, to najpopularniejszy język programowania w Polsce, ponieważ oparte są o nią aplikacje webowe i korporacyjne. Od lat utrzymuje się w światowym Top 5 w zakresie popularności wśród programistów. Mając na uwadze powyższe, postanowiliśmy zebrać najważniejsze naszym zdaniem informacje, które pomogą podjąć decyzje o rozwijaniu swojej kariery zawodowej w kierunku Java Developera.

Niech przemówią fakty — wszystko o Javie

Analizując nasze badanie społeczności IT, oferty pracy zamieszczane na naszym portalu oraz sytuację rynkową zebraliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci zweryfikować, czy powinieneś oraz jak zostać Junior Developerem Javy.

Zacznijmy od specyfiki samego w sobie języka. Java jest wszechstronnym językiem obiektowym, który możemy wykorzystywać praktycznie na dowolnej platformie. Znajduje zastosowanie przy aplikacjach webowych, korporacyjnych, mobilnych (za pośrednictwem Androida) i desktopowych. Programistów Javy zatrudniają też tak wielkie firmy jak m.in. Google, Facebook, Amazon, Netflix, czy NASA.

Wśród ankietowanych (w badaniu wzięło udział 7 000 przedstawicieli IT) znajomością Javy pochwaliło się aż 43% uczestników. Natomiast 21% ankietowanych wskazało ją jako główny język programowania. Tym samym Java jest najpopularniejszym językiem programowania w Polsce i 5. według StackOverflow Survey 2021 r. Korzysta z niej na co dzień ponad 9 000 000 programistów. Stale jest rozwijana, dlatego doczekała się już 17 odsłony i nic nie wskazuje na to, że ma przejść na emeryturę.

Czy Java jest dla Ciebie?

Zanim zaczniesz kursy lub swoje własne projekty, sprawdź, czy tym naprawdę chcesz się zajmować. Zacznijmy od podstawowych obowiązków, których możesz się spodziewać na początku swojej kariery:

  • Będziesz się dużo uczyć poprzez monotonne i nieco nudne z perspektywy developerów taski typu: dodawanie prostych funkcji do istniejącego kodu, naprawę prostych błędów czy implementację mało istotnego fragmentu kodu (bez ryzyka dla całego projektu).
  • Jeśli zdecydujesz się na pracę w backendzie, większość Twoich działań po stronie serwera będzie niewidoczna z perspektywy klienta czy użytkownika. Nie każdy sobie z tym radzi i często się demotywuje.
  • Powinieneś lubić łamigłówki i pracę z danymi, ponieważ cały czas będziesz rozwiązywać zagadki logiczne, by zoptymalizować kod i usprawnić jego działania.

Dlaczego warto zostać Java Developerem?

Znajomość Javy umożliwia realizację wielu ciekawych projektów w przeróżnych branżach, zatem na pewno nie będziesz narzekać na nudę i brak ofert pracy. Poza satysfakcją i przydatnym fachem w ręku, w tej ścieżce kariery developera możesz się spodziewać adekwatnej do umiejętności pensji.

Również warto podkreślić atmosferę pracy. W większości znanych nam przypadków starsi doświadczeniem koledzy dzielą się wiedzą i wspierają się wzajemnie przy realizacji zadań.

Na podstawie naszego badania IT, ofert z naszego portalu oraz średniej rynkowej wiemy, że Junior na początkach swej kariery może liczyć na pensję ok. 4000 zł netto (na rękę) na umowie o pracę.  Wszystko zależy od umiejętności, samej w sobie firmy i miasta, gdzie będziesz pracował, dlatego widełki wynagrodzenia oscylują w okolicach 4000 - 8000 zł netto. Aktualne propozycje dla juniora Javy znajdziesz tutaj.

Na szczęście w IT można szybko awansować. Jeśli będziesz zmotywowany i szybko przyswoisz wiedzę, w ciągu 2-3 lat możesz osiągnąć już poziom doświadczonego developera i zarobki będą bliższe 8 000 zł (netto UoP).

Zakres obowiązków wobec Juniora

Jako Junior musisz wykazać się zaangażowaniem, chęcią do nauki i pasją do programowania. Przez lata zebraliśmy przydatne dane, które powinny Ci pomóc w stawianiu pierwszych kroków jako Junior, dlatego podzieliliśmy wiedzę na 4 sekcje, w tym technologię, umiejętności programisty, metody pracy, z jakimi możesz się spotkać oraz kompetencje miękkie.

Technologie

Analizując ogłoszenia o pracę, oczekiwania pracodawców oraz też sytuację na rynku, zebraliśmy technologie, które powinieneś opanować, rozważając karierę Junior Java developera:

  • Java — tutaj znajdziesz różne artykuły o tym języku,
  • Spring— najpopularniejszy framework do tworzenia aplikacji w Javie. Składa się z wielu podprojektów, a jedną z jego głównych cech jest to, że implementuje kontener odwrócenia sterowania (Inversion of Control, IoC),
  • Hibernate — biblioteka umożliwiająca mapowanie obiektowo-relacyjne w Javie, wykorzystywana przy pracy z bazami danych.
  • SQL — język używany przy pracach z bazami danych, ich tworzenia i analizy,
  • JUnit — narzędzie do tworzenia automatycznych testów,
  • Docker — platforma do konteneryzacji, która obecnie jest bardzo często stosowana zarówno na maszynach programistów, ale też na środowiskach produkcyjnych.
  • Git - system kontroli wersji.

Oczywiście z każdą kolejną umiejętnością Twoja pozycja na rynku pracy się umacnia, zatem możesz się obiegać o lepsze stawki (do tego tematu wrócimy w dalszej części artykułu ?).

Wśród naszych ankietowanych z badania IT najpopularniejszy jest Spring i Hibernate, dlatego według nas to technologie must have.

Gdy opanujesz powyższe technologie, polecamy dla poszerzenia horyzontów jako nice to have jeszcze:

  • Spring Security —  jeden z projektów w ramach Springa, kładzie nacisk na zabezpieczenie, uwierzytelnienie i autoryzację.
  • Maven/Gradle — służy do budowania i zarządzania zależnościami projektu,
  • Guava — zawiera różne typy kolekcji (w tym niemutowalne, bibliotekę grafów i narzędzi współbieżności, I/O, haszowania, cache’owania itd.)
  • HTML — (Hypertext Markup Language) używany do tworzenia struktury strony i jej zawartości za pomocą tagów,
  • CSS- (cascading style sheets) umożliwia kaskadowe tworzenie stylów. Definiuje wygląd strony internetowej poprzez czcionki, kolorystykę, rozmieszczenie elementów itd.
  • JavaScript— skryptowy język umożliwiający wdrożenie bardziej zaawansowanych interakcji do aplikacji webowych.

Niezbędne umiejętności programisty (must have)

  • wyszukiwanie odpowiedniej frazy w Googlu czy StackOverflow. Na szczęście programista nie musi pamiętać wszystkich założeń i na wszystkim się znać — wystarczy, że będziesz wiedział, jak dane informacje wyszukać i zaimplementować do swojego projektu.
  • Tworzenie API(ang. application programming interface) szczególnie w stylu REST (REpresentational State Transfer) - definiują reguły wysyłania i odbierania danych z serwisu, np. łącząc się z internetem.

Jeśli chcesz udoskonalać swój warsztat jako programista, polecamy zapoznać się  19 najlepszymi praktykami programowania, które pozwolą Ci oszczędzić czas i tworzyć przejrzysty kod.

Koncepcje pracy, z jakimi możesz się spotkać w pracy

  • programowanie zorientowane obiektowo (OOP) - paradygmat oparty o obiekty posiadające określone właściwości (informacje o obiekcie i jego zachowanie). Metoda sprawdza się przy większych zespołach ze względu na stabilność i elastyczność wynikającą z dziedziczenia. Napisany w taki sposób kod jest łatwy do konserwacji i rozwoju.
  • CI/CD, czyli praktyka, polegająca na utrzymywaniu pipeline’ów CI (Continuous integration), ciągłej integracji dostarczanych zmian poprzez automatyczną weryfikację oprogramowania przez testy czy budowanie kolejnych wersji — oraz CD (Continuous Delivery), automatycznego wdrażania nowych wersji na środowiska testowe i/lub produkcyjne.
  • technika TDD, polega na pisaniu testów dla nieistniejących (jeszcze) funkcjonalności i na ich podstawie tworzenie kodu wdrażającego wypracowane wzorce projektowe.

Kompetencje miękkie

Nie możemy też zapominać o kompetencjach miękkich, a przede wszystkim komunikacji. Będziesz musiał dostosować się do istniejącego zespołu, potrafić pogadać o problemie i szukać wspólnie rozwiązań. Powinieneś:

  • umieć się komunikować,
  • nauczyć się przyjmować krytykę,
  • w miarę możliwości być samodzielny,
  • opanować język angielskiego (minimum B2),
  • radzić sobie ze stresem / presją szybkiej nauki.
  • na rozmowie kwalifikacyjnej też warto pamiętać o umiejętnościach sprzedażowych/negocjacyjnych.

Pierwsza praca w IT

Znalezienie pierwszej pracy w IT bywa trudniejsze, niż się wydaje, ponieważ nie każda firma dysponuje czasem i środkami na wyszkolenie sobie pracownika. Ze względu na duże zainteresowanie branżą, spodziewaj się sporej konkurencji. Wcześniej wskazaliśmy kluczowe informacje, na które zwracają uwagę rekruterzy, teraz przedstawimy Ci wskazówki dotyczące tego, jak znaleźć pierwszą pracę:

  • W wolnym czasie rób własne projekty. Zebrane w ten sposób doświadczenie jest bezcenne. Dodatkowo w ten sposób przygotujesz sobie portfolio, do którego będziecie mogli się odnieść na rozmowie kwalifikacyjnej.
  • Nie wykluczaj programów stażowych, większość z nich zapewnia najlepszym zatrudnienie w znanych firmach, a w najgorszym przypadku dobry wpis do CV.
  • Dołącz do społeczności Javy, zbieraj informacje, wymieniaj doświadczenia i ucz się od innych kolegów po fachu.
  • Załóż profil kandydata na naszej platformie i skorzystaj z możliwości Bulldog Guide

Nadmienimy, że Bulldog Guide to nasze nowe dziecko, które będziemy stale rozwijać (mamy nadzieję, że też z Twoją pomocą). Dzięki niemu sprawdzisz np.:

  • jak różnią się widełki z ofert pracy od realnych wynagrodzeń w firmach (na podstawie naszego badania IT),
  • jak zmieniają się zarobki w IT w zależności od seniority,
  • jak wyglądają wynagrodzenia IT na Twoim stanowisku.
  • jakie są aktualnie oferty pracy, zgodne z Twoim doświadczeniem.

Oferty pracy dla Juniorów Javy znajdziesz tutaj.

Podsumowanie:

IT to dość wymagająca branża, która prężnie się rozwija. Przekłada się to na wysoki próg wejścia, ponieważ musisz poświęcić sporo czasu na naukę podstawowych pojęć i założeń, które streściliśmy wcześniej. Musisz pamiętać też, że nie zawsze wszystko będzie się układać po Twojej myśli i z pewnością po drodze do celu będziesz miał kilka porażek. Nie zniechęcaj się ? Stosuj poniższe jako swoją mantrę:

Koduj -> Ulepszaj -> Powtarzaj

Bonus

Zanim zaczniesz maraton wysyłania cv, zajrzyj do poniższych artykułów - powinny Ci przypaść do gustu:

<p>Loading...</p>