Diversity w polskim IT
Infolet
Infolet

Jak radzić sobie ze stresem w pracy w IT

Poznaj sposoby na skuteczne radzenie sobie ze stresem podczas pracy w IT i lepsze samopoczucie.
9.06.20224 min
Jak radzić sobie ze stresem w pracy w IT

IT jest dziedziną, która przyciąga jedne z najbardziej błyskotliwych umysłów na rynku pracy. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ogrom ofert pracy sprawia, że ta branża jest uznawana za niezwykle rozwojową i atrakcyjną. Istnieje też druga strona medalu — niejednokrotnie satysfakcjonujące wynagrodzenie oraz innowacyjne projekty idą w parze z ogromną presją, trudnymi do spełnienia deadline’ami i wysokimi wymaganiami ze strony przełożonych oraz klientów.

To wszystko wpływa na nasze samopoczucie i spokój, o które, aby pracować wydajnie, powinno się zawsze dbać. Brak troski o Twój mindset może doprowadzić bowiem do wypalenia zawodowego. Są jednak sposoby, by temu zapobiec. Jeśli wprowadzisz do swojej codzienności kilka prostych zasad, z pewnością poziom Twojego zadowolenia z codziennej pracy wzrośnie.

Postaw na komunikację

Jest to niezmiernie istotna kwestia już od Twojego pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Na początku współpracy upewnij się, czy zakres Twoich obowiązków został poprawnie sformułowany. Niespójne komunikaty ze strony przełożonych powinny zwrócić Twoją uwagę. To ostrzeżenie, że w pracy nad projektami także mogą pojawić się problemy.

Gdy dołączysz do zespołu, nie zapominaj o tym, by na wszystkich etapach pracy pozostawać z nim w kontakcie. Dzięki temu będziesz zawsze na czasie, jeśli chodzi o aktualny status zadań. Posiadanie niezbędnej wiedzy na temat wszystkich procesów sprawi, że poczujesz się pewniej i bezpieczniej. Dobra komunikacja wpływa także na większe zaangażowanie w pracę z zespołem i na sposób, w jaki radzisz sobie w kryzysowych sytuacjach.

Dbaj o swoją pasję

Przytłoczeni obowiązkami i zadaniami po godzinach, często tracimy zapał, który napędzał nas na początku zawodowej drogi. Zmęczenie i ilość zadań wpływają na to, że nie mamy czasu czy też chęci na zapoznawanie się z najnowszymi trendami, a przecież to podstawa pracy w IT. Postaraj się znaleźć na to czas i robić to regularnie. Dzięki temu, na Twoim horyzoncie pojawią się nowe zagadnienia, które Cię zainteresują. 

Świetnym sposobem jest również inwestycja w zdobywanie nowych kompetencji. Udział w kursie, który udoskonala Twoje dotychczasowe umiejętności lub w szkoleniu związanym z nową technologią, na pewno wpłyną na Twoją pewność siebie i samopoczucie w pracy. Nie mówiąc już o dostępie do większej puli projektów…  

Nie zapomnij o czasie wolnym

Troska o czas wolny jest niezwykle ważna. Coraz częściej decydujemy się na dodatkowe nadgodziny albo pracę w trybie freelance, nie pozostawiając sobie czasu na odpoczynek. Czasem wolnym powinieneś nazwać ten moment, w którym nie myślisz o swoich zawodowych wyzwaniach, kolegach z pracy czy przełożonym.

Pozwól sobie na to, by Twój mózg odpoczął i spędź kilka chwil bez smartfona i laptopa. Aby umysł pracował na najwyższych obrotach, powinieneś dać mu też czas na regenerację – tutaj niezwykle istotna jest dbałość o optymalną długość snu. Nigdy nie rezygnuj z niego na rzecz dodatkowych obowiązków – „zarwanych” nocy wbrew pozorom nie da się odespać… 

Znajdź miejsce, w którym Twój mindset ma znaczenie

Przy wyborze nowej pracy kierujemy się bardziej rozumem niż sercem. Chcemy, by nasze umysły były „zaopiekowane” dzięki interesującym projektom, które z kolei przynoszą prestiż, możliwości rozwoju i sprawdzenia swoich umiejętności. To, na co powinniśmy zwrócić dodatkowo uwagę, to podejście pracodawcy do Twojego samopoczucia wewnątrz organizacji. 

Przykładem może być firma Infolet, gdzie od lat priorytetem jest prosta zasada, że pracowników postrzega się całościowo – jako wybitne umysły, które potrzebują zarówno zawodowych wyzwań, jak i odpowiednich warunków, by stawiać im czoła. Liczą się drobne, ale przemyślane gesty, słuchanie i reakcja na sygnalizowane potrzeby. W takiej relacji jest miejsce na dialog, kompromis, ale też na wspólne spędzanie czasu i poznawanie się od innej, mniej oficjalnej strony. 

Wspólnie rozpoczynanie dnia śniadaniem jest jednym z elementów udanej integracji, ale nie jedynym. Przed pandemią w Infolet organizowano wiele okolicznościowych eventów, o większej i mniejszej skali. Przykładem są bale karnawałowe, które były doskonałą okazją, by pracownicy mogli przyjść z osobami towarzyszącymi. Miało to wiele korzyści – dzięki ich obecności bardziej introwertyczne jednostki chętniej brały udział, tym samym lepiej poznając zespół, a jednocześnie partnerzy/partnerki poznając firmę – również stawali się jej ambasadorami. 

I chociaż w obecnych czasach wciąż ostrożnie podchodzi się do spotkań, w Infolet są one chętnie kultywowane, ponieważ wszyscy pracownicy zwyczajnie lubią przebywać w swoim towarzystwie. Fajna energia w zespole pomaga przezwyciężać trudności, znajdować lepsze rozwiązania… ale to chyba jasne.

Nieoficjalną, niemniej bardzo popularną formułą spotkań są tutaj tzw. „kawki”, podczas których można porozmawiać o podwyżkach, backlogach, pomysłach na siebie i na projekty, ale też o podróżach, pasjach i innych pozapracowych sprawach. Co ważne, prezes firmy bierze udział w tych spotkaniach, dzięki czemu wiadomo, co się aktualnie dzieje, co trzeba poprawić, a za co przybić sobie „piątkę.” 

Kolejnym ważnym, psychologicznym aspektem, jest regularny kontakt telefoniczny pracowników z tzw. opiekunem kontraktorów. Ta niezbyt przyjazna nazwa skrywa bardzo przyjazne osoby, która dbają, by dedykowany pracownik mógł się wygadać, zgłosić uwagi, pomysły, uzyskać pomoc lub poradę. To bardzo ważne, nie tylko w czasach pandemii, by mieć oparcie, możliwość wymiany myśli i poczucie kontroli nad swoją karierą. 

Your mind is our business

Taka myśl powinna przyświecać pracodawcy w trosce o samopoczucie pracownika. Dobór najlepszego miejsca pracy jest niezwykle ważny – to właśnie małe, codzienne czyny ze strony przełożonych wpływają na Twoje zaangażowanie oraz spokój. W pracy spędzasz dużą część naszego życia i to normalne, że ma duży wpływ na Twoje samopoczucie czy samoocenę. Wybierz więc miejsce, gdzie do Twojego umysłu podchodzi się… z sercem.

<p>Loading...</p>