22.04.20224 min
OneSoil

OneSoil

Zdjęcia satelitarne i Machine Learning, czyli jak stworzyć apkę dla rolników

Poznaj Rolnictwo XXI, czyli drony, satelity, ciągniki z autopilotem i aplikacje stworzone dzięki zdjęciom satelitarnym oraz Machine Learning.

Zdjęcia satelitarne i Machine Learning, czyli jak stworzyć apkę dla rolników

Rolnictwo przez długi czas było słabiej rozwinięte technologicznie od innych sektorów gospodarki, ale w ciągu ostatnich kilku lat wysunęło się na prowadzenie. Na przykładzie zespołu OneSoil z siedzibą w Warszawie opowiadamy, jak programiści i inżynierowie danych rozwiązują problemy rolników na całym świecie.

Rolnictwo XXI wieku to drony, satelity, ciągniki z autopilotem i aplikacje, które automatyzują każdy etap cyklu rolniczego. 

Zespół OneSoil opracowuje bezpłatną cyfrową platformę rolniczą, z której korzysta 350 000 rolników i doradców rolniczych na pięciu kontynentach. 

W marcu 2022 r. firma OneSoil przeanalizowała stan upraw zimowych na Ukrainie z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Dane te pomogą Ministerstwu Rolnictwa Ukrainy w optymalizacji logistyki oraz ułatwią pracę rolnikom i gospodarstwom rolnym w czasie wojny. 

Zadania Programistów i Inżynierów Data Science

OneSoil ma trzy obszary rozwoju:

 • Badania i rozwój (R&D),
 • Frontend,
 • Backend.


Liderzy każdego z nich przedstawiają zadania i potrzeby rekrutacyjne każdego z nich.

Sasha Kalinovsky

Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Jednym z naszych pierwszych zadań było określenie granic pól na podstawie zdjęć satelitarnych. Aby to zrobić, wytrenowaliśmy sieć neuronową na dużej ilości danych podstawowych.

Najpierw zaprzyjaźnione gospodarstwa przekazały nam informacje o polach, a my porównaliśmy, jak przewidywania algorytmu pokrywają się z rzeczywistością. Następnie sieć neuronowa nauczyła się odróżniać pola uprawne od innych obiektów, takich, jak boiska piłkarskie.

Obecnie OneSoil jest jedyną firmą, która rozpoznała wszystkie pola na połowie kuli ziemskiej. Znając granice pól, określamy, co i kiedy rosło na polach. Celem Działu R&D jest przewidywanie plonów. 

Innym przykładem naszego zadania jest klasyfikacja upraw dla całości naszej planety. Z ograniczonego zestawu danych naziemnych przygotowujemy modele, które działają szybko i efektywnie na obu półkulach, uwzględniając wszystkie cechy regionalne. To naprawdę skomplikowane zadanie. 

OneSoil może pokazać, jakie uprawy rosły na niemal każdym polu na świecie od 2016 r.

Kogo szukamy do zespołu

Dział badawczo-rozwojowy potrzebuje dwóch typów programistów: początkujących i zaawansowanych. 

Dla początkujących praca w OneSoil to okazja do szybkiego rozwoju w zakresie:

 • przechowywania danych w chmurze,
 • Big Data,
 • obrazowania,
 • modeli geo-danych.


Bardziej wykwalifikowanym programistom oferujemy pracę nad unikalnym i zakrojonym na szeroką skalę zadaniem — automatyzacją obserwacji Ziemi z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Jest to praca z dużymi ilościami danych i wynikami, które są natychmiast wykorzystywane na całym świecie. To przyszłość. 

Vladimir Akritsky

Frontend Lead

Rozwiązujemy wiele złożonych problemów związanych z refaktoryzacją. Plusem jest brak stagnacji w jednym języku lub frameworku. Używamy React do aplikacji webowej i React Native do aplikacji mobilnej. W projekcie, który wkrótce zostanie uruchomiony, używamy Reacta i Effectora. Możesz pracować zarówno z JavaScriptem, jak i TypeScriptem. 

Używamy wielu niestandardowych elementów UI, ponieważ interfejs posiada mapy. Jednocześnie sam UI jest niezwykle prosty: minimum interakcji, maksimum rezultatów. Pracujemy z bazami danych, ponieważ aplikacja mobilna ma tryb offline.

Mamy niewiele typowych zadań, za to sporo złożonych i niestandardowych. Jeśli nie pracowałeś wcześniej z mapami lub z jakimś frameworkiem, nic nie szkodzi. Ważne jest dla nas logiczne myślenie, wszechstronne doświadczenie, szerokie spojrzenie i umiejętność zrozumienia cudzego kodu. 

Alexander Ivanov

Backend Engineer

Pracują u nas ludzie z różnych środowisk. Tym, co naprawdę odróżnia backend OneSoil od innych, jest ilość pracy związanej z przetwarzaniem geo-danych i obrazów.  

Backend jest podzielony na dwie części: faktyczny backend i backend dla backendu (platforma danych). Zespół jest wielofunkcyjny: dziś pracujesz nad jednym, a jutro nad tym drugim.

Zazwyczaj kodujemy w Pythonie, aktywnie pracujemy z PostgreSQL i MongoDB, tworzymy pipeline na Airflow i wdrażamy w chmurze AWS.

Aplikacja ku ułatwieniu pracy rolników

Dzięki aplikacji OneSoil rolnicy mogą zdalnie monitorować swoje pola i natychmiast znajdować chwasty i inne problemy w dowolnym miejscu na polu.

Za pomocą kilku kliknięć rolnicy mogą tworzyć dokładne mapy stosowania nawozów, nasion i pestycydów w zmiennych dawkach dla różnych części pól. W ten sposób zmniejszane jest zużycie zasobów, wydajność powiększa się, a nadmiar nawozów nie zanieczyszcza wód gruntowych. 

Oprócz tworzenia aplikacji OneSoil współpracuje z dużymi firmami i instytucjami badawczymi. Dostarcza partnerom biznesowym dane analityczne na temat stanu rolnictwa w różnych częściach świata, opracowane na podstawie własnych algorytmów uczenia maszynowego.   

O OneSoil

Programy AgTech dla rolników zaczęły pojawiać się w połowie poprzedniej dekady, kiedy rozdzielczość zdjęć satelitarnych stała się na tyle wysoka, że można było zobaczyć nawet niewielkie fragmenty pól.

OneSoil jest jedną z pierwszych firm na rynku międzynarodowym, która analizuje zdjęcia satelitarne i buduje algorytmy do zadań rolniczych. Naszą zasadą jest tworzenie produktów globalnych, a nie lokalnych. 

Jest to wciąż nowy rynek, na którym prawie nie ma gotowych rozwiązań. Dlatego programiści i badacze danych mogą zrobić coś naprawdę rewolucyjnego. 


Fakty o OneSoil:

 • 350 000 użytkowników w 180 krajach na całym świecie.
 • Rozproszony zespół 60 osób w 9 krajach na całym świecie.
 • Biura w Zurychu i Warszawie.
 • Średnia wieku pracowników wynosi 30 lat.
 • Własne algorytmy do przetwarzania i analizy danych satelitarnych.
 • Wiedza na temat procesów rolniczych.
 • Stała komunikacja z rolnikami, którzy pomagają w rozwoju produktu.


Dołącz do OneSoil!  

<p>Loading...</p>