16.04.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Wyciek raportu Microsoftu ujawnia, na co narzekają ich pracownicy

Wyciekł raport z badania, które Microsoft przeprowadza, aby zmierzyć satysfakcję z pracy u członków swojej organizacji.

Wyciek raportu Microsoftu ujawnia, na co narzekają ich pracownicy

Business Insider zauważył wyciek wewnętrznego badania Microsoftu, które firma przeprowadza rok rocznie, aby sprawdzić, jak ich pracownicy czują się w organizacji. Na pytania w badaniu odpowiedziało prawie 132 000 ze wszystkich 149 000 zatrudnionych, co daje frekwencję na poziomie 88%. Wielu z nich czuło się ważnymi i równymi członkami społeczności firmowej (Inclusion Index), a także wysoko oceniło obszar określany jako “work group health” - termin ten zawiera w sobie między innymi work-life balance i rozwój zawodowy. 

Gorzej jednak wypadły obszary określane jako “performance” oraz “deal” - ten drugi sprawdzał, czy zatrudnieni czują, że praca w Microsofcie się im w jakiś sposób “opłaca”. Albo inaczej, czy czują oni, że to, co dają firmie, w równym stopniu się im zwróci. Jeśli chodzi zaś o performance, to ciężko powiedzieć, o co może tam chodzić, ponieważ, według Business Insider, MS nie definiuje tego w żaden sposób w swoim badaniu.

Microsoft nie skomentował do tej pory ani wycieku swoich danych, ani samych wyników. Nie wypowiedział się również na temat badania, w sensie ogólnym.

MS Poll teraz

Business Insider pisze, że Microsoft dzieli pytania na kategorie i udostępnia wyniki procentowe zespołom. Możliwe odpowiedzi to zwykle “zgadzam się”, “zdecydowanie się zgadzam” i tak dalej. A wracając do samych rezultatów, to jak mówiliśmy, obszary takie jak “inclusion”, czy “work group health” wypadły w tym roku bardzo dobrze. 

Gorzej było właśnie w przypadku “performance” oraz “deal”. Ten pierwszy obszar otrzymał tylko 66% pozytywnych odpowiedzi, a drugi utrzymał się na poziomie 73% pozytywnych odpowiedzi. Z drugiej strony mamy natomiast “Inclusion index”, który w tegorocznej edycji MS Poll osiągnął wynik 90% pozytywnych odpowiedzi - był to obszar, który wypadł najlepiej ze wszystkich.

Business Insider nie zauważył żadnych wyników dotyczących zadowolenia z wynagrodzenia i innych tego typu kwestii. Pojawiają się one jednak dosyć wyraźnie w zeszłorocznej edycji, o czym poniżej. 

MS Poll w zeszłym roku

Rok temu wewnętrzne badanie Microsoftu wykazało, że pracownicy byli coraz mniej usatysfakcjonowani swoim wynagrodzeniem. 55% zatrudnionych stwierdziło, że ich pensja, bonusy i udział w kapitale są konkurencyjne w porównaniu do podobnych stanowisk w innych organizacjach. Ciężko powiedzieć, czy sytuacja zmieniła się w tym roku. 

W tamtym czasie lepiej niż w tym roku wypadł też obszar “work group health”, który zdobył 84% pozytywnych odpowiedzi. Nie jest niestety jasne, jak zmiana trybu pracy wymuszona pandemią wpłynęła na wyniki, ponieważ Microsoft zmodyfikował trochę definicję tego obszaru.

Wysoki wynik miał również “Engagement Index”, który został zdefiniowany jako entuzjazm do pracy i chęć pozostania w organizacji - tutaj było 81% pozytywnych odpowiedzi. Co więcej, 79% przebadanych pracowników odpowiedziało pozytywnie w kategorii “Learning Index”, która dotyczy możliwości do nauki.

Skąd ta troska?

Microsoft bardzo ostatnio zwraca uwagę na to myślą ich pracownicy, zwłaszcza po kontrowersyjnym przypadku z powstaniem Political Action Committee w 2019, kiedy to większość pracowników była zbulwersowana tym, że ich pieniądze mogą pójść do polityków o kontrowersyjnych poglądach (MSPAC był funduszem, na który składali się zatrudnieni, więc było naprawdę nieciekawie).

I pomimo że nie wiemy wszystkiego o nowym badaniu, to sam fakt, że wyniki “performance” i “deal” nie są aż tak powalające, może sugerować, że Microsoft musi trochę popracować nad swoją organizacją. 

Podsumowanie

MS jest dużą, międzynarodową firmą, która ma spory kapitał, ale cieszy się umiarkowaną popularnością w branży IT - wyniki wyżej wspomnianego badania mogą sugerować, że nie jest tam tak kolorowo.

A jak sytuacja wygląda w Polsce?

Badanie społeczności IT 2021 wykazało, że Microsoft jest wymarzoną firmą dla 4.1% pracowników branży w Polsce. I, pomimo że jest to jeden z najwyższych wyników, to teraz porównajmy to z Google, w którym chce pracować 17% specjalistów - był to najwyższy wynik. 

<p>Loading...</p>