Bulldogjob
Bulldogjob

Windows on ARM dostanie emulator dla 64-bitowych aplikacji x86

Microsoft ogłosił, że Windows on ARM otrzyma już wkrótce emulator, który umożliwi działanie 64-bitowych aplikacji x86.
1.10.20202 min
Windows on ARM dostanie emulator dla 64-bitowych aplikacji x86

Microsoft zapowiedział dostarczenie do Windows on ARM emulatora, umożliwiającego działanie 64-bitowych aplikacji x86. Do tej pory Windows on ARM działał jedynie z 32-bitowym kodem x86 w emulacji oraz 32- i 64-bitowym kodem ARM natywnie. Emulacja pojawi się w listopadzie wraz z Windows Insider builds, pozwalając większej liczbie oprogramowania działać na sprzęcie z ARM (np. na slapbotach z Qualcomm). Z tego, co wiadomo, to ulepszenie będzie dostępne na wszystkich możliwych urządzeniach z ARM, a nie tylko na tych najlepszych. 

Żeby tego wszystkiego było jeszcze mało, to Microsoft sportował Edge'a jako natywną 64-bitową aplikację ARM. Panos Panay, Chief Product Officer Microsoftu, twierdzi, że, ulegając prośbom developerów, Visual Studio Code na Windows 10 on ARM zostało również zoptymalizowane i ulepszone. Jest to w pewien sposób przedłużenie przeszłych obietnic dotyczących VS Code na Windows on ARM.

Przyszłość Windows on Arm

Dodanie obsługi 64-bitowych programów x86 Windowsa jest ważnym krokiem w zachęcaniu przedsiębiorstw do przyjęcia Windowsa na urządzeniach ARM, ponieważ pozwoli to by ich aplikacje — zarówno te kupione, jak i stworzone wewnątrz firmy — spokojnie tam działały. 

Oznacza to też, że ludzie, którzy wcześniej lekceważyli tę platformę, może się jednak na nią zdecydują. W końcu ich ulubione aplikacje, dostępne wcześniej tylko jako 64-bitowe pliki wykonywalne x86, będą już tam niedługo mogły bez problemu działać (pewnie). 

Firma z Redmond przypomniała nam również, że Acer, HP, Lenovo oraz Samsung też budują desktopy, które mają Windowsa opartego na ARM. Nie oznacza to, że Microsoft całkowicie stracił sympatię do swojego długoletniego partnera, czyli firmy Intel. Jednak w urządzeniach od Microsoftu pojawiły się czipy od innych producentów, takich jak Chipzilla czy AMD.

To, że Microsoft będzie oferował emulację x64 od listopada nie jest prawdopodobnie przypadkowe, ponieważ wiele patentów związanych z architekturą x86 ma w tym roku wygasnąć. Sytuacja nie jest jednak tak prosta, ponieważ nadal istnieje strumień zgłoszonych lub zatwierdzonych patentów obejmujących tę architekturę. Dlatego, gdy część dokumentów wygasa, inne aspekty architektury pozostają cały czas chronione.

ARM na komputerach Apple’a 

W świetle tych wszystkich informacji można się zastanawiać, czy laptopy przyszłości nie będą oparte jedynie o ARM. Cały świat przesuwa się stopniowo w stronę tej technologii, w tym również Apple. Ciekawe jest to, że jakiś czas temu, firma ogłosiła plany odejścia od czipów Intela w komputerach Mac i skupienia się na swoich własnych, opartych zresztą na technologii ARM. Intelowi musi być smutno, bo są porzucani przez coraz więcej firm.

Obecne komputery Apple’a używają układów scalonych x86 od Intela, a te różnią się od tych drugich architekturą, a więc przejście na ARM w komputerach Mac może wymagać dużo pracy.

<p>Loading...</p>