1.06.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

VS Code pojawił się wreszcie (!) na Windows 10 na ARM

Po kilku latach oczekiwania, Visual Studio Code wreszcie pojawiło się na Windows 10 na ARM... ale tylko jako wydanie VS Code Insiders.

VS Code pojawił się wreszcie (!) na Windows 10 na ARM

Visual Code Studio wreszcie pojawiło się na Windowsie 10, działającym na procesorach typu ARM - ale na razie tylko jako wydanie VS Code Insiders. Niemniej jednak to dosyć duże posunięcie we wsparciu obsługi tego edytora kodu na Windows on ARM, bo deweloperzy czekają na to już od 2017 roku. Ale hej, lepiej późno niż wcale, prawda? Co więcej, to zdecydowanie dobra wiadomość dla tych, którzy albo sobie sprawili, albo rozważają kupno Surface Pro X, który jest ostatnio flagowym produktem Microsoftu.

Trochę historii

W 2017 roku programiści zaczęli domagać się obsługi VS Code na Windowsie 10 działającym w oparciu o procesor typu ARM, ponieważ na rynku pojawiły się takie urządzenia. Przeszkodą było tutaj głównie to, że Electron, czyli framework, na którym Visual Studio Code jest oparte, nie chciał rozwijać obsługi na Windowsie działającym na urządzeniach z procesorem ARM, dopóki nie zrobi tego Chromium. 

W 2019 pojawił się Electron 7.0.0, który przyniósł ze sobą obsługę 64-bitowych systemów Windows na urządzeniach z procesorami ARM, a jakiś czas później mogliśmy zacząć cieszyć się z Surface X Pro. W lutym Microsoft wreszcie wypuścił Chromium Edge dla użytkowników ARM64, ale obsługa VS Code nadal się nie pojawiła. Okres oczekiwania się skończył (a przynajmniej dla VS Code Insiders), ponieważ kod, którego wymaga obsługa, został wreszcie dodany.

ARM to przyszłość?

Coraz więcej firm interesuje się tworzeniem laptopów w oparciu o architekturę ARM. Chipy tego typu są z roku na rok bardziej wydajne, a po ich stronie stoi też względnie niskie zużycie energii. Przykładem jest też Apple, które prawdopodobnie zacznie oferować komputery z ARM w przyszłym roku. Na rynku pojawiają się kolejne urządzenia tego typu, na co Microsoft ze swoim Windowsem, chce być gotów.

Coraz szersze wsparcie oprogramowania, takiego jak VS Code, pokazuje, że ARM w komputerach to trend na kolejne lata. Dodatkowo stwarzając możliwość uruchomienia VS Code na Surface Pro X, Microsoft pokazuje, że chciałby, żeby to urządzenie było traktowane jak pełnoprawny laptop, niż bardzo mocny tablet. Co zresztą jest zrozumiałe w cenie tego urządzenia (około 5k PLN).


Zapraszamy na nasz job board :)

<p>Loading...</p>