Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
27.05.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Wiemy, co nowego dla developerów po Microsoft Build 2021

Sprawdź, jakie nowości i usprawnienia Microsoft ogłosił podczas kolejnej edycji konferencji Build 2021.

Wiemy, co nowego dla developerów po Microsoft Build 2021

BUILD 2021, czyli najnowsza edycja corocznej konferencji Microsoftu, właśnie dobiega końca. Wydarzenie to jest całkowicie poświęcone developerom, a firma z Redmond wykorzystuje je, aby opowiedzieć trochę o swoich planach na przyszłość. Konferencja trwa od 25 do 27 maja, a pierwszy dzień upłynął pod znakiem zmian związanych z produktami developerskimi Windowsa. 

W artykule tym dokładnie przyjrzymy się temu, jakie zmiany i nowości zostały zapowiedziane na początku konferencji, która przez wielu jest uważana za najważniejsze wydarzenie informatyczne roku.

Microsoft Build 2021 - co nowego?

Po pierwsze na Microsoft Build mogliśmy usłyszeć, że Microsoft wypuści niedługo funkcję polegającą na obsłudze aplikacji GUI za pośrednictwem Windows Subsystem for Linux (WSL). Preview tej funkcji mogliśmy już oglądać od kwietnia 2021, a zaprojektowano ją po to, aby developerzy mogli uruchamiać swoje ulubione narzędzia linuksowe bezpośrednio w Windows 10. 

Następnym istotnym ogłoszeniem jest wydanie wersji 0.8 projektu o nazwie Project Reunion SDK. Będzie on miał na celu unifikację developmentu związanego z Windowsem po tym, jak stworzono podział między UWP i Win32 po wypuszczeniu Windowsa 8. Projekt ten daje nam więc wszystkie API oraz narzędzia developerskie, których będzie można dzięki niemu używać w jednolity sposób.

Twórcy zaznaczają jednak, że Project Reunion nie zastąpi takich platform jak .NET, czy C++ desktop - bardziej chodzi o to, aby uzupełnić powyższe nowymi narzędziami i innymi przydatnymi API.

Pierwsza stabilna wersja Project Reunion ma się pojawić jesienią 2021 roku.  

Następną nowością jest nowy preview Windows Terminala - produkt ten otrzymał właśnie kilka drobnych usprawnień. Jedną z nowych funkcji jest “Quack Mode” - pozwala on użytkownikowi otworzyć nowe okno terminala z dowolnego miejsca w Windowsie jedynie przy pomocy skrótu klawiszowego.

Microsoft pochwalił się również nową wersją preview .NET 6, czyli Preview 4. Jedną z nowości jest m.in. to, że developerzy będą mogli od teraz korzystać z pojedynczej bazy kodu MAUI (albo Multi-Purpose App UI) przy tworzeniu aplikacji natywnych dla Windowsa, macOS, Androida i iOS. 

Z innych usprawnień dotnetowych mamy też Text.Json obsługujące IAsyncEnumerable, co umożliwi serializację i deserializację System.Text.Json przy pomocy obiektów IAsyncEnumerable<T>.

Podczas pierwszego dnia Build 2021 ogłoszono również kilka nowości w Power Platform, czyli w zestawie narzędzi Microsoftu, które mają ułatwić tworzenie rozwiązań wykorzystujących różne aplikacje i zestawy danych. Mamy tutaj m.in. Process Advisor, czyli  narzędzie, które analizuje procesy, sugerując przy okazji, który z nich dałoby się zautomatyzować. 

Do Power Platform dodano również zestaw narzędzi Microsoft 365 Developer oraz zintegrowano Power Platform z Power BI - raporty z BI będzie można od teraz dołączać do Jupyter Notebook - narzędzia do wizualizacji danych i programowania. API Power Automation będzie też miało nowe narzędzia, które umożliwią automatyzację pobierania zasobów z Power BI. 

I na koniec zobaczmy, co nowego zadziało się w Visual Studio 2019. Otóż wypuszczono właśnie wersję 16.10, a preview wersji 16.11 również jest już ogólnie dostępny. Mamy tutaj przede wszystkim usprawnienie Hot Reload, które pozwala na edytowanie kodu źródłowego podczas gdy kod jest uruchamiany, bez potrzeby ręcznego zatrzymywania aplikacji. Znacznie poprawi to produktywność developerów. 

Co więcej, wersji preview Visual Studio 2022 można się spodziewać już latem 2021.

Podsumowanie

Microsoft Build 2021 dobiega już końca - konferencja jednak jeszcze trwa, a nowości i usprawnień będzie z pewnością jeszcze więcej, więc z niecierpliwością czekamy na kolejne ogłoszenia. Już teraz na konferencji widać jednak pewną tendencję - czy Microsoft chce usilnie pokazać, że bardzo dużo inwestuje w swoją platformę developerską związaną z Windowsem?

<p>Loading...</p>