Bulldogjob
Bulldogjob

Microsoft stworzył kolejny język programowania - Power Fx

Microsoft opublikował właśnie swój nowy język programowania inspirowany Excelem o nazwie Power Fx.
3.03.20212 min
Microsoft stworzył kolejny język programowania - Power Fx

Microsoft ogłosił właśnie powstanie Power Fx - języka programowania low-code, który wzorowany jest na formułach Excela. Power Fx ma się stać standardem w tworzeniu dostosowanej logiki na niskokodowej platformie Microsoftu o nazwie Power Platform. Firma z Redmond postanowiła jednak umieścić język na GitHubie, a więc można przypuścić, iż mają nadzieję na to, że inni również zaczną z niego korzystać.

Warto jednak zwrócić uwagę, że istniejące repozytorium na GitHubie to jedynie dokumentacja: uruchomienie Power Fx będzie wymagać darmowego testu Power Apps

Microsoft twierdzi, że język został rozwinięty przez zespół, na którego czele stanęli m.in. Vijay Mital, czyli Corporate Vice President dla obszaru AI Architecture oraz Robin Abraham, czołowa osoba w obszarach Applied Science, Program Management i Engineering. 

Jeśli chodzi o sam język, to oprócz Excela zespół zainspirował się również innymi językami programowania, takimi jak Pascal, Mathematica oraz Miranda (ten powstał w latach 80. jako język czysto funkcyjny). Co więcej, Microsoft chce, aby Power Fx było możliwe do użycia na ich wszystkich platformach typu low-code. Pierwsze mają być Power Automate i Power Virtual Agents. Twórcy zapewniają, że będzie tego jeszcze więcej.

Power Fx

Jak to działa

W dokumentacji możemy przeczytać, że Power Fx jest językiem opartym na formułach, oraz silnie typowanym i funkcyjnym. Ma on dostępną imperatywną logikę, jak również zarządzanie stanem, jeśli te dwie rzeczy są komuś akurat potrzebne. 

Z przeglądu Power Fx możemy się dowiedzieć, że w nowym języku, wyrażenie typu force = mass * acceleration to tak naprawdę formuła, w matematycznym sensie. Dlatego zmiana wartości mass lub acceleration spowoduje też przeliczenie wartości force.

Jednym z przykładów działania Power Fx podanych w przeglądzie języka jest panel, który zmienia kolor, gdy przesuniemy suwakiem:


Nie mamy nic do obsługi zdarzeń suwaka, ale samo wypełnienie tła jest zdefiniowane formułą, która zawiera wartość suwaka. W dokumencie możemy przeczytać, że jeśli coś nie działa, to trzeba spojrzeć na tą konkretną formułę, aby dowiedzieć się dlaczego. 

Co więcej, w Power Fx wszystko dzieje się na żywo, z resztą tak samo, jak w Excelu. Nie mam tam czegoś takiego jak kompilacja czy uruchamianie aplikacji - jeśli dana formuła jest modyfikowana, to arkusz kalkulacyjny wszystko przelicza, aby odpowiednio odzwierciedlić zmiany. To samo mamy w Power Fx.

Możliwe problemy

Z drugiej jednak strony korzystanie z tego języka może przysporzyć użytkownikom kilku problemów: po pierwsze mamy to, że jest on ściśle powiązany z Power Platform Microsoftu, więc istnieją małe szanse, że stanie się językiem szerszego przeznaczenia. Poza tym samo korzystanie z Power Platform może być wysoce frustrujące - zwłaszcza, jeśli platforma nie robi tego, co chce dany programista.

Można więc posunąć się do stwierdzenia, że aby stworzyć jakąś zaawansowaną aplikację, z Power Fx będzie trzeba trochę powalczyć.

<p>Loading...</p>