Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
7.07.20223 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Wielka Rezygnacja w Polsce - poznaj realia

Sprawdź, jak Wielka Rezygnacja jest różnie odbierana przez specjalistów IT i HR. Poznaj oba znaczenia i bądź na bieżąco z trendami w Polsce.

Wielka Rezygnacja w Polsce - poznaj realia

O trendzie “Wielkiej Rezygnacji” słyszymy już od 2020 r. Powstał w Ameryce, a przejaw tego trendu przewija się do dziś na Tik Toku z efektywnym rzuceniem papierami. W dużej mierze dotyczyło to konsekwencji na rynku pracy po pandemii — szczególnie w branżach usługowych, gdzie warunki pracowników nieraz pozostawiały wiele do życzenia.

W tym artykule przyjrzymy się sytuacji rezygnacji w Polsce, zarówno dla branży HR, jak i IT. Co ciekawe, dla obu tych branż ten sam trend ma zupełnie inne znaczenie.

Wielka Rezygnacja w IT

W branży IT sprowadza się do trendu powrotu z rozwiązań chmurowych do serwerów dedykowanych i on-promise. Według ostatniego raportu F5 - 2022 State of Application Strategy Report, skoncentrowanego na aplikacjach — odsetek firm, które planują taki manewr wzrosło 40 %.


Źródło: 2022 State of Applications Strategy Report, f5

W latach pandemii wiele firm musiało natychmiast się zdigitalizować i przenieść swoje usługi do chmury, by przetrwać. Jak to zwykle bywa z pośpiechem — nie każdy etap poszedł zgodnie z planem, ponieważ dokonano niepoprawnych kalkulacji i opierano decyzje o niekoniecznie poprawne założenia.

Na przykładzie aplikacje multicloud lepiej sprawdza się hosting lokalny. 37% respondentów podjęło działania repatriacji aplikacji, a kolejne 30% ma to w planach w najbliższym czasie. Trudno zarządzać wieloma chmurami jednocześnie, bez odpowiednich specjalistów na pokładzie. 

Chmura wymusza deklaratywne dostosowywanie się, co bywa problematyczne i może generować przeciążenia i wzrost kosztów w przypadku specyficznych środowisk. Wiele do życzenia pozostawia też wydajność chmury przy kolokacji rosnącej ilości produktów.

Warto też dodać, że nagły wzrost zapotrzebowania na usługi i wiedzę specjalistów od rozwiązań chmurowych sprawił, że nie każdemu udało się zatrudnić kogoś sensownego, by to wszystko ogarnąć. 

Wielka Rezygnacja w HR

Często słyszymy, że to Polski nie dotknęło. To mit i amerykańska propaganda, ale czy na pewno? Przyjrzyjmy się zatem wskaźnikom retencji w branżach technologicznych, czy rzeczywiście pracownicy tak chętnie zostają w aktualnych miejscach pracy.

Według raportu Gartnera w IV kwartale 2021 roku zaledwie 29% pracowników zadeklarowało chęć pozostania u aktualnego pracodawcy. Z kolei z analizy Antala wynika, że rotacja pracowników może sięgać nawet 25% - chociażby ze względu na rosnące oczekiwania finansowe specjalistów IT.

Ostatnio też pisaliśmy o specjalistach od cyberbezpieczeństwa, których ⅓ chce rzucić papierami z powodu nadmiaru pracy, niedocenienia i niskich stawek. W hubach technologicznych w 2022 r. retencja pracowników również systematycznie spada o 3%.

Aby zatrzymać u siebie sensownych pracowników, wreszcie firmy zaczęły kłaść większy nacisk na atmosferę w firmie, jej wartości, kulturę organizacyjną, budżet na rozwój, mentoring i planowanie świadomej kariery pracowników.

Przykładem takich świadomych działań jest m.in. 4-dniowy dzień pracy, rozszerzenie zakresu ubezpieczeń zdrowotnych o porady psychologów i psychiatrów, optymalizacja pracy i dogłębna analiza potrzeb pracowników. Być może wreszcie u nas przyjmie się skandynawskie podejście.

Jednak rynek pracownika?

Przypomnę, że w Polsce w 2022 szacuje się, że brakuje 50-100 tysięcy specjalistów IT. Doświadczeni specjaliści mają nieraz przeładowane skrzynki z propozycjami zmiany pracy. Macie silną pozycję negocjacyjną i dobrze to wykorzystajcie.

Na wszystko jest czas — na pracę, relaks, odpoczynek, rodzinę i rozwój. Nie zaniedbuj żadnej z tych dziedzin, by uniknąć wypalenia zawodowego lub depresji. Dbaj o siebie i pamiętaj, że to głównie od Ciebie zależy, jak pokierujesz swoją karierą.

Niezależnie od decyzji Bulldogjob będzie Cię wspierać — radami w artykułach, ofertami pracy z Bulldog Guide’a, czy zapowiedziami fajnych eventów.

<p>Loading...</p>