Weź udział w Badaniu IT 2021
Nadszedł wreszcie ten czas w roku! I nie, nie chodzi tutaj o Święta, bo to dopiero (albo już) styczeń, ale o to, że startujemy z kolwjnym Badaniem społeczności IT! Jako Bulldogjob przeprowadzamy takie badanie rokrocznie, a na 2021 rok przypada już trzecia edycja.
W zeszłorocznej odsłonie wzięło udział aż ponad 6 000 członków społeczności IT w Polsce. W tym roku zamierzamy pobić tę liczbę i dostarczyć Wam jeszcze większą wartość i jeszcze pełniejszy obraz polskiej branży IT! Nie zwlekaj zatem i wypełnij ankietę - zajmie Ci to góra 10 minut.
Każde kolejne badanie jest coraz większe, a patronat honorowy objęło nad nim Polskie Towarzystwo Informatyczne.
Partnerami badania zostali blogerzy IT: Łukasz Dudziński, czyli programista i miłośnik nowych technologii, który prowadzi bloga o nazwie StrefaKodera.pl, oraz Przemek Smyrdek i Marcin Czarkowski, którzy są znani jako Przeprogramowani. Przeprogramowani to miejsce, które zaspokaja potrzebę wiedzy współczesnego programisty.
Kolejnym partnerem badania jest organizator konferencji Perspektywy Women in Tech Summit, która przyciąga ponad 6 000 uczestników z ponad 50 krajów na całym świecie.
Do partnerów dołączył również Infoshare - organizator największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Infoshare tworzy ekosystem, łączący nowe technologie z biznesem. W konferencji co roku biorą udział tysiące uczestników: startuperzy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy.
Jeżeli dalej trzeba Cię, przekonywać to ten artykuł pokaże Ci, co daje wzięcie udziału w badaniu IT 2021, czego możesz się dowiedzieć z raportu oraz jak wyglądały jego poprzednie edycje.
Wartościowa wiedza na temat IT
Badanie społeczności IT 2021 od Bulldogjob to najbardziej szczegółowe badanie tego typu w Polsce. Informacje z raportu pomogą Ci sprawnie pokierować swoją karierą w IT i pokażą pewne trendy panujące w branży.
Dowiesz się tutaj m.in., ile realnie zarabiają inni specjaliści IT z podziałem na specjalizacje, miasta, w których pracują, staż pracy, wielkość firm oraz branżę. Możesz też sprawdzić, jakie doświadczenie mają Twoi koledzy/koleżanki, którzy mają podobne umiejętności i pracują na tych samych lub podobnych stanowiskach. Z raportu możesz się także dowiedzieć, jak często zmieniają oni pracę.
Jeżeli czujesz, że stoisz w miejscu, to raport z badania pokaże Ci też, w jakich kierunkach rozwijają się specjaliści IT na podobnym stanowisku. Dowiesz się też tutaj, jak pandemia zmieniła świat branży IT.
Osoby, które wezmą udział w badaniu, otrzymają przedpremierowy i darmowy dostęp do raportu, aby jak najwcześniej cieszyć się wiedzą i wartościowymi insightami, które są w nim zawarte. Raport ten będzie w specjalnej wersji rozszerzonej.
Poprzednie edycje
Badanie IT 2021 jest już trzecią edycją tego przedsięwzięcia - dwie poprzednie odbyły się w 2019 i 2020 roku. W momencie publikacji raporty te były najbardziej aktualnym odzwierciedleniem tego, jak akurat wyglądała branża IT.
Edycja z 2019
W 2019 roku łączna liczba kontaktów z ankietą (z pierwszym pytaniem ankiety) wyniosła 4054, z czego zebrano 1466 pełnych ankiet. Podczas wywiadów zadawano pytania o technologie, zarobki, pracę, rozwój, karierę, a także lifestyle - czyli podobnie do tego, co możemy zobaczyć teraz.
Raport pokazał wtedy m.in., że JavaScript była najpopularniejszą technologią (68% respondentów zadeklarowało jej podstawową znajomość). Co więcej, Google zajął wtedy pierwsze miejsce na liście najbardziej pożądanych pracodawców w Polsce.
Raport z badania został uzupełniony komentarzami ekspertów. Wielu specjalistów, którzy już wtedy byli w branży IT od dawna, dzieliło się swoimi przemyśleniami na temat wyników, wyciągając bardzo ciekawe wnioski i oferując wartościowe insighty.
Edycja z 2020
Edycja z 2020 osiągnęła większe rozmiary i była jeszcze bardziej szczegółowa - próba badanych wyniosła wtedy ponad 6 000 osób. To dlatego raport z badania podzielono na ogólny i szczegółowy. W badaniu ogólnym przedstawiono szeroko pojęte dane, takie jak demografia, wynagrodzenia w całym IT czy nawyki związane ze zmianą pracy. W raportach szczegółowych natomiast zadano pytania dedykowane konkretnym stanowiskom IT, pokazując używane technologie czy zakres obowiązków.
Tak więc w raporcie ogólnym mogliśmy dowiedzieć się czegoś o samych badanych (np. z jakiego województwa pochodzą, ile mają lat, w jakich miastach pracują, czy jaki kierunek studiów skończyli). Raport szczegółowy skupiał się np. na polskiej społeczności programistów, DevOpsów, Architektów IT, czy nawet na osobach, które dopiero się uczą.
Tutaj raport z badania również został uzupełniony komentarzami eksperckimi.
Na koniec
Na koniec tego artykułu trzeba zaznaczyć, że ankieta, którą wypełniasz w badaniu, jest anonimowa. Możesz (ale nie musisz) zostawić swój adres e-mail, aby otrzymać raport z wyników badania (lub wyrazić chęć pisania artykułów na Bulldogjob.pl… ?).
Nie zwlekaj zatem i podziel się swoim doświadczeniem, aby zbudować pełny i szczegółowy obraz polskiej branży IT!