29.01.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Ubuntu chce przygarnąć użytkowników Windowsa 7

Canonical wypuścił pierwszą część tutorialu dedykowanego użytkownikom Windowsa 7, którzy chcą się przenieść na Ubuntu.

Ubuntu chce przygarnąć użytkowników Windowsa 7

Canonical wypuścił właśnie pierwszą część tutoriala dedykowanego tym użytkownikom Windowsa 7, którzy nie są zaawansowani technologicznie, a chcieliby się przenieść na Ubuntu Linux po zakończeniu wsparcia technicznego dla produktu Microsoftu. 

Igor Ljubuncic, programista z Canonicala, powiedział, że wydana zostanie cała seria tutoriali, które krok po kroku wyjaśnią użytkownikom Windowsa 7, jak przenieść się z ich starego systemu na Ubuntu.

Dobra wiadomość jest zatem taka, że użytkownicy Windowsa 7 nie pozostają bez opcji: mogą z łatwością zaktualizować swój system do dziesiątki i znosić godziny upgrade’ów, kupić nowy komputer z gotowym systemem operacyjnym MacOS i zbankrutować, albo przenieść się na coś nie-windowsowego. 

Dlaczego Ubuntu

W pierwszej części instrukcji Ljubuncic skupia się na tym, dlaczego warto wybrać Ubuntu, niezbędnej terminologii oraz na wspieranym oprogramowaniu i zmianach, jakich będzie trzeba dokonać w związku z używanym sprzętem.

Głównym powodem, dla którego (według Ljubuncica) warto przenieść się z Windowsa na Ubuntu, jest to, że ten produkt Linuxa jest systemem typu open-source. Ponadto, jest on prezentowany jako system bezpieczny i solidny, ze wsparciem dla wielu popularnych aplikacji, takich jak Chrome, Firefox, Steam, Spotify oraz VLC media player. 

Nawet jeśli jakiś program wspierany przez Windows nie został przeniesiony do Linuxa, to Ubuntu pozwoli na ich odpalenie poprzez Wine Compatibility. Ci, którzy nie są pewni, czy Ubuntu obsłuży ich wszystkie aplikacje, mogą przetestować to poprzez stworzenie live DVD lub dysku. Canonical zaznaczył również, że jeśli coś nie będzie do końca pasowało, to można spróbować innego produktu Linuxa.

Windows, a inne systemy

Nie ulega wątpliwości, że systemy operacyjne Microsoftu są najpopularniejsze i w sytuacjach, gdy dany Windows przestaje być wspierany, zwykli użytkownicy mogą czuć się postawieni pod ścianą - nie chcąc przekopywać się przez godziny aktualizacji i reklam w aplikacjach, mogą nie widzieć alternatywy.

Ponadto, jak pisaliśmy w naszym wczorajszym artykule, Windows 7 to nadal 26% wszystkich Windowsów na rynku, co daje kilka milionów użytkowników.

Tutorial Canociala pokazuje zatem, że nie jesteśmy niewolnikami Microsoftu oraz nie musimy bankrutować na rzecz Apple’a. Inne systemy również są gotowe przyjąć użytkowników Windowsa 7 z otwartymi ramionami. Na przykład, KDE Community zadeklarowało pomoc w migracji do jednego z 25 produktów Linuxa, które mają wsparcie ich Plasma Desktop Environment.

Podsumowanie

Pojawienie się tutoriali od Ubuntu i oferty pomocy od KDE może budować ogólną świadomość istnienia innych OS-ów poza Windowsem i MacOS wśród zwykłych użytkowników.

<p>Loading...</p>