Społeczność żąda praw do Windowsa 7
Free Software Foundation prosi Microsoft o zrzeczenie się praw autorskich do Windowsa 7, aby pozwolić społeczności na kontynuację jego rozwoju po zakończeniu wsparcia technicznego. Organizacja wezwała na Twitterze do podpisania petycji w tej sprawie i, według najnowszego raportu, udało im się przebić zakładany próg 7777 zwolenników i zebrać 8830 podpisów.
Żądania
Free Software Foundation postawiło Microsoftowi następujące żądania:
- Żądamy, aby Windows 7 został wydany jako wolne oprogramowanie.
- Usilnie prosimy, aby szanować wolność oraz prywatność użytkowników, zamiast przymuszać ich do zmiany ich systemów operacyjnych na nowsze.
- Chcemy dowodu na to, że szanujecie swoich użytkowników, a nie używacie pojęcia szacunku jedynie jako hasła marketingowego.
Sprawa wydaje się poważna.
Atrakcyjność starszych systemów
Microsoft zakończył wsparcie techniczne dla Windowsa 7 już 14 stycznia bieżącego roku. Oznacza to, że firma nie będzie więcej opracowywać aktualizacji, fixów oraz poprawek w zabezpieczeniach dla powyższego systemu.
Windows 7 jednak cały czas stanowi 26% wszystkich systemów Windowsów na rynku, co daje setki milionów użytkowników.
Cała ta sytuacja zaczyna przypominać sprawę z Windowsem XP, dla którego wsparcie zakończyło się 8 Kwietnia 2014. Powstało wówczas dużo inicjatyw dążących albo do przywrócenia żywotności starego systemu, albo do oddania go w ręce społeczności.
Pomimo tej „atrakcyjności” starszych systemów operacyjnych, Windows XP stopniowo zaczął stanowić coraz mniejszą część wszystkich Windowsów na rynku od kwietnia 2014 roku.
Poniższy wykres pokazuje, że Windows XP powoli umierał w okresie od kwietnia 2014 roku do dzisiaj, kiedy już prawie nikt go nie używa.
Chociaż ktoś już wysunął takie żądanie, Microsoft nie oddał Windowsa XP w ręce społeczności. I pomimo tego, że nowe nie zawsze jest lepsze, to Windows 7 może spotkać podobny los.
Jeżeli chodzi zaś o niechęć do zmian na nowe systemy operacyjne, to może ona wynikać z przyzwyczajeń, potrzeby nauki nowych systemów oraz po prostu sentymentu — zarówno Windows XP, jak i Windows 7 towarzyszyły jego użytkownikom przez spory okres czasu.
Podsumowanie
Jedno jest pewne - nawet jeśli Microsoft zdecyduje się na zrzeczenie się praw do Windowsa 7, to nie stanie się to za darmo, ponieważ system ten cały czas przynosi spore zyski. Ponadto, Microsoft zapewnił użytkownikom, którzy „potrzebują więcej czasu na przejście do Windowsa 10”, produkt o nazwie „Extended Security Update.”
Powyższe może zatem wskazywać na to, że firma nie ulegnie jednak naciskom społeczności i ostatecznie uśmierci słynną siódemkę, ale jak będzie faktycznie - dowiemy się zapewne za jakiś czas.