31.08.20223 min

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Ubuntu 22.10 – data premiery i nowości

Dowiedz się, jakie nowości trafią do kolejnego wydania systemu Ubuntu.

Ubuntu 22.10 – data premiery i nowości

20 października – wiemy już, że najprawdopodobniej tego dnia na serwery trafią obrazy z kolejną wersją Ubuntu – Ubuntu 22.10 Kinetic Kudu. Nie jest to wydanie o wydłużonym okresie wsparcia – aktualne najnowsza wersja o takim statusie to wydane w kwietniu Ubuntu 22.04, o której więcej pisaliśmy w dniu premiery.

Kinetic Kudu to zatem pomniejsze wydanie i nie należy spodziewać się w nim rewolucyjnych nowości, co nie zmienia faktu, że znalazło się kilka godnych odnotowania zmian. Choć część noty wydawniczej pozostaje niewiadomą, to jednak na podstawie komunikatów twórców i testów przedpremierowych kompilacji systemu wiemy już całkiem sporo. Co zatem przygotował dla nas Canonical?


Ubuntu 22.10 – najważniejsze zmiany

Z dotychczas opublikowanych informacji wiemy, że wśród największych zmian na pierwszy plan wybija się nowy domyślny serwer dźwięku. W październiku PipeWire zastąpi Pulse, ale także Jacka, jeśli ktoś z niego skorzystał. Przesiadka ma być bezbolesna, a jej celem jest redukcja warstw abstrakcji w stosie dźwiękowym w systemach linuksowych. Migracje z PulseAudio na PipeWire stanowi pierwszą tak poważną zmianę od 12 lat, co może mówić samo za siebie.

PipeWire to nie jedyna ważna zmiana w obsłudze sprzętu czy też całego stosu sprzętowego – również połączenia Wi-Fi czeka mała rewolucja. Od października będą one zarządzane przez demona iwd (iNet Wireless Daemon), a nie wpasupplicant. Ma sie to przełożyć na optymalizacje w zakresie zużycia zasobów – przede wszystkim pamięci. iwd nie wykorzystuje bowiem żadnych zewnętrznych bibliotek i działa w całości na bazie jądra Linux i biblioteki C.

Kolejną nowość stanowią ustawienia Ubuntu Dekstop. I nie chodzi tu o panel ustawień dostarczany wraz z domyślnym środowiskiem GNOME, lecz o nową kategorię, jaka się w nim pojawi. Ubuntu Desktop, jak wskazuje sama nazwa, pozwoli z poziomu ustawień systemowych zarządzać tymi elementami środowiska graficznego, które dopisano do GNOME’a w Canonicalu. Dotyczyć to będzie przede wszystkim ustawień i zachowania docka.

Jeszcze jedno – Ubuntu 22.10 będzie domyślnie obsługiwało format WEBP.


GNOME 43

Osobną kategorię nowości w Ubuntu stanowią każdorazowo zmiany wprowadzane przez domyślne środowisko GNOME. Ubuntu 22.10 trafi na serwery z GNOME 43, a to oznacza, że pojawi się dodatkowe menu z prostymi przełącznikami, z którego poziomu będziemy mogli łączyć się z Wi-Fi, przełączać tryby, zarządzać dźwiękiem, Bluetooth itd. Słowem – wszystkie osobne panele zunifikowano w jeden na modłę windowsową.

Zmiany pojawiły się także w domyślnym menedżerze plików GNOME, czyli Nautilusie. Odtąd Nautilius wykorzystuje GTK4, co zauważalnie go odmłodziło, także pod względem funkcjonalnym. Wrażenie może robić responsywność i skalowalność całego interfejsu, to jak dynamicznie poszczególne elementy (np. płynnie ukrywany pasek boczny) reagują na zmianę rozmiaru okna.


Kernel

Najważniejszą niewiadomą pozostaje wersja jądra, jaka trafi do Ubuntu 22.10. Aktualnie w kompilacjach testowych jest to Linux 5.19 i pewnie tak pozostanie. Być może już w przyszły poniedziałek premierę będzie miała wersja 6.0, ale trudno oczekiwać, że Canonical zdecyduje się na szybką przedpremierową migrację. Pożyjemy, zobaczymy.

<p>Loading...</p>