To nie jest kraj dla starych programistów?
Po ukończeniu szkoły lub uniwersytetu zaczynasz szukać pracy, i być może martwi Cię, że Twój brak doświadczenia w zawodzie będzie miał duży wpływ na zdobycie stanowiska. A ponieważ jesteś młody, pracodawcy zwracają uwagę na to, czy masz odpowiednie nastawienie oraz charakter, które pozwolą Ci wpasować się do ich firmy. Zapewne postrzegają Cię jako czyste płótno, które można zapełnić w sposób pasujący do ich środowiska czy etosu pracy.
Co w przypadku, gdy jesteś 40-letnią osobą, która chce zmienić swoją ścieżkę zawodową i która szuka nowych możliwości? Czy dostaniesz od pracodawcy taką samą szansę, jaką dostaliby inni? W branży technologicznej szanse są znikome, chyba że udowodnisz, że masz już doświadczenie w tym fachu. Dyskryminacja osób starszych ma się dobrze i nazwą Cię dinozaurem 10 lat wcześniej, niż w innych branżach.
Dobijasz trzydziestki?
Ostatnie badanie przeprowadzone przez CWJobs wskazuje, że pracownicy branży technologicznej mogą zacząć doświadczać dyskryminacji już w wieku 29 lat, podczas gdy w innych branżach jest to średnio 41 lat. W branży, w której większość pracowników ma 20, 30 i 40 lat, osoba w wieku 50 lat nie może się zatem nie wyróżniać.
Ostatecznie izoluje się starszych pracowników od nawiązywania przyjaźni i prawdziwych relacji z kolegami, co w przeciętnej firmie wydaje się być już problemem kulturowym.
Co więcej, AARP informuje, że starsi pracownicy mogą czuć się zagrożeni i przygnębieni w miejscu pracy. Dotyczy to m. in. przemocy słownej, która poprzez formę droczenia się czy niepozornych żartów nie jest traktowana wystarczająco poważnie. Nękanie w miejscu pracy może jednak skutkować problemami ze zdrowiem psychicznym i pewnością siebie, co ostatecznie może utrudnić rozwój kariery zawodowej danej osoby. Nie pomaga w tym fakt, że osoby wpływowe, takie jak na przykład dyrektor generalny Facebooka, wygłaszają uwagi o charakterze dyskryminacyjnym.
Według Forbesa Mark Zuckerberg wypowiedział się w ten sposób:
„Chcę podkreślić, jak ważne jest bycie młodym i bycie specjalistą w swojej dziedzinie. Młodzi ludzie są po prostu mądrzejsi”
Możliwości szkoleniowe
Wiele osób zakłada, że dyskryminacja osób starszych występuje przede wszystkim na etapie rekrutacji. Ale co w sytuacji, kiedy masz już pracę w firmie?
Prawda jest taka, że jeśli jesteś starszy to możliwości szkolenia czy awansu mogą Ci być nie po drodze. Preferowani będą młodsi pracownicy, którzy dla pracodawcy są lepszą inwestycją. W tym przypadku starszyzna jest alienowana. Według Skills4, wielokrotnie nagradzanego dostawcy szkoleń z zakresu różnorodności i integracji, prowadzone są „treningi nieświadomych uprzedzeń”, mające na celu eliminowanie zachowań dyskryminacyjnych.
Jak już wcześniej wspomniano, istnieje przeświadczenie, że osoby starsze nie potrafią uczyć się tak szybko jak osoby młodsze, zwłaszcza w przypadku najnowocześniejszych technologii, szczególnie na polu rozwoju oprogramowania. W rzeczywistości taka postawa ma niewielką wartość i uniemożliwia wszystkim pracownikom równy rozwój i awans.
Wzrost wynagrodzeń
Jedną z kwestii, która może powstrzymać starszego kandydata przed podjęciem pracy, jest wynagrodzenie. Nawet jeśli zaproponują Ci stanowisko, prawdopodobnie zaoferują również niższe wynagrodzenie, jeśli ubiegasz się o nią z pozycji juniora.
Firma zajmująca się oceną i wyszukiwaniem ofert pracy Glassdoor przedstawia skalę wynagrodzeń pokazującą stawki brytyjskie dla młodszego programisty stron internetowych. Wynoszą one od 18-31 000 funtów, a średnio 23 000 funtów. Dla osób zmieniających ścieżkę zawodową, taki zarobek może okazać się problematyczny, jeśli chcemy utrzymać pewien standard życia.
Mowa o kredytach hipotecznych lub innych dużych wydatkach, z którymi 20-latek mógł się jeszcze nie zetknąć. Opłacalna zmiana ścieżki zawodowej dla 50-latka może okazać się nie lada wyzwaniem, a wspięcie po szczeblach kariery, aby otrzymać wynagrodzenie pozwalające na utrzymanie, może zająć dobrych kilka lat.
Ale... umiejętności wygrywają z dyskryminacją
Jeśli jesteś starszy i chcesz uniknąć dyskryminacji, musisz pamiętać, że nadal się liczysz. Twój obowiązek to bycie na czasie z najnowszymi technologiami i technikami w zakresie Twojej specjalizacji. Jeśli jesteś programistą, będzie to oznaczało bycie na bieżąco z najnowszymi językami, frameworkami i najlepszymi praktykami.
Firma Dice, zajmująca się wyszukiwaniem ofert pracy w branży technologicznej, twierdzi, że proces zatrudniania programistów i inżynierów jest żmudny, dlatego ważne jest, aby próbować i tym samym zwalczać dyskryminację poprzez bycie najlepszą wersją siebie.
Takie podejście pozwoli Ci rozwijać się wraz z branżą i potencjalnie czuć się w pracy bezpieczniej od młodszych pracowników, którzy mogą nie być na bieżąco ze szkoleniami. Umiejętność dobrego wykonywania swojej pracy powinna być tym, co nas w niej definiuje.
Pracuj dla siebie
Jedynym prawdziwym sposobem na uniknięcie dyskryminacji jest praca dla siebie. Jeśli jesteś programistą, takie rozwiązanie się sprawdza. Dopóki jesteś na bieżąco ze swoimi umiejętnościami i tworzysz profesjonalne portfolio, to istnieje wiele możliwości, by odnieść sukcesu.
W obliczu rozwijającego się kryzysu Covid-19 wielu pracowników zaczęło pracować zdalnie. I w tym przypadku praca freelancera jest dużą szansą, by zawrócić zawodową ścieżkę w stronę ciekawych firm, chociażby poprzez zajęcie się ich outsourcingiem.
Jeśli pokażesz, że dobrze radzisz sobie z pracą zdalną i udowodnisz, że samodzielna praca nie stanowi dla Ciebie problemu, nie zobaczą, jak wyglądasz na co dzień, a tym samym nie ocenią Cię niesprawiedliwie.
Podobnie działa zdalna praca stała. Remote.Co stwierdza, że mniejszy kontakt twarzą w twarz jest unikalnym aspektem pracy zdalnej i że niektóre firmy są bardziej skłonne do zatrudniania ludzi wyłącznie na podstawie ich dotychczasowej pracy. Wydaje się to jednak być bardziej korzystne dla nowych pracowników, w przeciwieństwie do tych, którzy są już znani przez swojego szefa i kolegów z zespołu z poprzedniego okresu pracy.
Należy uczciwie powiedzieć, że jeśli jesteś wystarczająco dobry, to jesteś wystarczająco młody, a czas pokaże.
Czy uważasz, że dyskryminacja osób starszych ma miejsce w branży technologicznej? Czy spotkałeś się z taką dyskryminacją? A jeśli tak, to jak sobie z nią poradziłeś? Daj znać w komentarzu.
Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.