Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
8.07.20213 min
Paweł Wysocki
Pentacomp Systemy Informatyczne

Paweł WysockiLider Zespołu Rekrutacji ITPentacomp Systemy Informatyczne

Body Leasing, czyli jakie korzyści outsorcing IT daje specjalistom

Poznaj zalety Body Leasingu w IT i dowiedz się, dlaczego specjaliści coraz częściej wybierają zatrudnienie na kontrakcie na zasadzie outsorcingu.

Body Leasing, czyli jakie korzyści outsorcing IT daje specjalistom

Rozwój cyfryzacji, praca zdalna i pandemia mocno wpłynęły na wciąż rosnące na rynku zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z branży IT. Szacuje się, że w chwili obecnej w Polsce brakuje nieco ponad 50 000 osób, a to ogromny potencjał. Zbudowanie od podstaw zespołu IT to bardzo kosztowne i czasochłonne działanie, zwłaszcza jeżeli mamy na uwadze model CAPEX (z ang. Capital Expenditures). Dlatego też wiele organizacji coraz chętniej korzysta z usług Body Leasingu, czyli outsourcingu pracowników. Często przybiera on postać formy pośredniej między umową na etacie, a samodzielną możliwością wyboru zleceń przez pracownika. 

W Polsce nadal dominuje model tradycyjnego zatrudniania. Jednak ta forma niekoniecznie sprawdza się, jeśli chodzi o specjalistów IT. Chętniej wybierają oni zatrudnienie na kontrakcie, czyli  tzw. Body Leasing. 

Specjaliści IT doceniają taką formę współpracy z uwagi na dużą elastyczność. Czas trwania projektu może być kilkudniowy lub kilkuletni, co powoduje, że nie muszą współpracować z danym pracodawcą na stałe. Mogą wybierać zlecenia, w które chcą się zaangażować. Dzięki elastyczności współpracy z różnymi firmami i przy wielu projektach zwiększa się ich szansa na rozwój, zdobywanie doświadczenia oraz poszerzenia kompetencji w swojej dziedzinie. 

Korzyści Body Leasingu z perspektywy specjalisty IT

Ogromną korzyścią jest sam proces rekrutacji. Wygląda on znacznie prościej i ciekawiej. Od pierwszego momentu jest bardziej szczegółowy. Rekruterzy rozmawiają z Kandydatem o detalach dotyczących projektu, budżecie, czasie, zadaniach i atmosferze w zespole, z którym będzie się pracowało. Po zakończeniu projektu Specjalista IT nie musi szukać nowych kontraktów. Tym zajmuje się dostawca, firma taka jak Pentacomp, będąca swego rodzaju łącznikiem między Kandydatem a Klientem, dla którego projekt będzie realizowany.

Body Leasing daje możliwość wyboru projektów lepiej dopasowanych do doświadczeń Kandydatów, czy warsztatu ich pracy. Pozwala zachować transparentność i przyczynia się do poprawy efektywności projektu. Taki układ gwarantuje sukces wszystkim zaangażowanym stronom. 

Ważne dla Specjalistów IT są także aspekty miękkie, czyli funkcjonowanie w różnorodnych kulturach organizacyjnych. To znacznie pogłębia ogląd sytuacji rynkowej i wzbogaca CV. Każda firma to nowy bagaż doświadczeń, nowa wiedza i szansa na większe zarobki w przyszłości. Body Leasing pozwala traktować pracę jak rodzaj poszerzenia know-how. Specjaliści uczą się specyfiki branży, poznają wszelkie procesy i obserwują jak działa firma od środka. To procentuje w dalszych planach zawodowych, gdzie można wykorzystać tę wiedzę do realizacji nowych projektów, zleceń.

Coraz częściej obserwuję również specjalizację wertykalną w stanowiskach technicznych. Oznacza to, że jeśli ktoś związany jest z konkretną branżą, np. medyczną lub ubezpieczeniową, to chce w niej pozostać, lecz nie musi się wiązać na całe życie z konkretnym dostawcą. Tacy Kandydaci, z uwagi na swoje doświadczenie i znajomość branży, są częściej poszukiwani przez rekruterów oferujących zazwyczaj wyższe stawki. To też powód, dla którego forma współpracy w usłudze tzw. Body Leasingu jest chętniej wybierana przez osoby pracujące właśnie na takich stanowiskach jak np. programiści, developerzy, analitycy. Doskonale wiedzą oni, że prawdziwe pieniądze zarabia się pracując na kontraktach. Chcą sami zarządzać swoimi finansami i zabezpieczyć swoją przyszłość. Myślą długoterminowo, więc budują własny wizerunek eksperta i współpracują z wieloma firmami.

Podsumowanie

Początek 2020 roku uświadomił wielu firmom, że muszą być elastyczne i gotowe na zmiany. Tuż przed pierwszą falą COVID-19 możliwość pracy zdalnej była traktowana jako bonus, a czasem wręcz wymysł pracownika. Dziś stała się nową rzeczywistością na skutek dostrzeżenia przez firmy oszczędności na poziomie overheadów i kosztów utrzymania powierzchni biurowych. Niektóre firmy przeznaczyły te oszczędności na wynagrodzenia, doskonalenie warsztatu pracy współpracowników, rozwój poprzez szkolenia i certyfikację. Dlatego też Body Leasing staje się naturalnym wyborem formy współpracy dla wielu wysokiej klasy ekspertów IT.

<p>Loading...</p>