Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
20.03.20246 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Tester oprogramowania i QA Engineer – praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Tester oraz QA Engineer, na jakich warunkach pracuje, gdzie szuka pracy oraz czym zajmuje się na swoim stanowisku.

Tester oprogramowania i QA Engineer – praca i zarobki w Polsce

Testerzy oraz Inżynierowie QA (Quality Assurance) odgrywają kluczową rolę w procesie tworzenia i wdrażania oprogramowania, ponieważ odpowiadają za zapewnienie jakości i bezpieczeństwa produktu. Ich zadaniem jest weryfikacja oprogramowania tworzonego przez programistów, a więc doszukiwanie się wszelkich niedociągnięć i błędów w tworzonych systemach.

Krótko mówiąc, testerzy poszukują tzw. bugów/dziur, które mogą zagrozić w poprawnym funkcjonowaniu tworzonych aplikacji webowych, mobilnych, gier, systemów bankowych itp.

Spośród codziennych zadań, jakie wykonują, wyróżnić można projektowanie i wykonywanie testów oprogramowania, analizowanie wyników i sporządzanie raportów na temat znalezionych błędów.

Dobry tester posiada nie tylko umiejętności techniczne, ale także cechy “detektywistyczne” jak spostrzegawczość, dociekliwość, zdolność do logicznego, analitycznego oraz krytycznego myślenia. Tym najlepszym nie brakuje kreatywności i myślenia poza schematami. Dzięki temu potrafią doskonale wyłapywać niezgodności i błędy w oprogramowaniu.

Podczas Badania Społeczności IT 2024, zebraliśmy szczegółowe dane o aktualnej sytuacji zawodowej Testerów oraz Inżynierów QA i opublikowaliśmy je w naszym wnikliwym raporcie dla obszaru testowania oprogramowania.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o pracy i zarobkach testerów.

Kim są polscy testerzy oprogramowania?

Testerzy to druga (po programistach) najliczniejsza grupa specjalistów IT w Polsce. Stanowią około 15% ogółu pracowników branży (programiści to aż 50%). Wśród testerów około 2/3 to mężczyźni, a 1/3 to kobiety.

Zdecydowana większość naszych ankietowanych wykonujących jedną ze specjalizacji z zakresu zapewniania jakości skończyła studia wyższe (40% studia wyższego stopnia, 29% studia pierwszego stopnia, 9.3% studia podyplomowe).

Według danych z Raportu z Badań Społeczności IT 2024, najwięcej respondentów należy do tzw. testerów manualnych, którzy stanowią 40% wszystkich przepytanych przez nas pracowników QA. Następne 30% to specjaliści QA, odpowiedzialni za zapewnienie jakości produktów i koordynację prac nad testami. Kolejną grupą są testerzy automatyzujący, którzy specjalizują się w pisaniu skryptów testowania automatycznego (27%).

Większość osób zajmujących się testowaniem skupia się na sprawdzaniu poprawności aplikacji webowych oraz API.

Kliknij aby powiększyć

Metodyka pracy testera, czyli jak oni to robią?

W zależności od potrzeb i wymagań, testerzy wykorzystują różne metody testowania.

Wśród najpopularniejszych znajdują się:

  • Testowanie eksploracyjne polegające na badaniu produktu, identyfikowaniu potencjalnych problemów i zgłaszaniu defektów.
  • Przechodzenie scenariuszy testowych polegające na tworzeniu i przechodzeniu konkretnych przypadków testowych opartych na określonych zachowaniach użytkowników;
  • Testowanie na podstawie specyfikacji, czyli według ustaleń, wymagań, dokumentów projektowych itp.
  • Testowanie Ad Hoc, czyli testowanie bez konkretnego planu lub scenariusza w celu szybkiego zidentyfikowania krytycznych problemów.
  • Bug Hunting wyszukiwanie błędów i niezgodności w funkcjonowaniu systemów

To, która z metod jest najbardziej popularna w konkretnej podspecjalizacji, możesz dowiedzieć się z Raportu z Badania Społeczności IT 2024 z raportu szczegółowego o Testerach i QA.

Czy testerzy używają języków programowania?

I tak i nie. Rozwińmy.

Nie wszyscy testerzy potrafią programować. Testerzy manualni nie muszą mieć umiejętności programowania. Warto tu zauważyć, że pozycja testera manualnego jest z tego powodu popularna wśród osób, które dopiero zaczynają w branży IT.

Jednak znajomość najpopularniejszych języków programowania, choćby w podstawowym zakresie, bardzo ułatwia pracę testerów, ponieważ pozwala lepiej rozumieć tworzone systemy, a dla testerów automatyzujących jest niezbędna w pisaniu skryptów. Co potwierdza Angela Olszewska, znana z profilu Curly IT:

Od wielu lat możemy zaobserwować tendencję do coraz większej automatyzacji w różnych obszarach życia, w tym w przemyśle, usługach, czy też w branży IT. Obecnie znajomość, chociażby podstaw programowania, to wśród testerów niemal “must have”. 

Spójrzmy, jakich języków programowania (i języków zapytań w tym wypadku) używają w swojej pracy testerzy.

  • Testerzy manualni: 36% deklaruje, że nie używa żadnego języka programowania, 37% używa SQL, 17% JavaScript
  • Testerzy automatyzujący: Java (45%), Python (35%), SQL 25%, JavaScript 21%
  • QA: JavaScript 32%, SQL 30%, TypeScript 28%, Python 26%

Najczęściej testerzy i QA nie używają tych języków w czytej postaci, ale za pośrednictwem narzędzi takich jak:

Nawiązując do pozostałych specjalizacji takich jak Test Team Leader, Test Analyst, Test Manager, to osoby pełniące te role również w różnym zakresie korzystają z wymienianych wyżej języków, frameworków i narzędzi. Należy pamiętać, że stanowiska liderskie zajmują zazwyczaj osoby, które zaczynały jako testerzy, a więc posiadają w swoim arsenale całe spektrum testerskich kompetencji.

Ile zarabia Tester / QA Engineer w 2024 roku?

Bazując na odpowiedziach naszych ankietowanych, uśrednione zarobki testerów i QA wahają się od 6 100 PLN do 14 700 PLN miesięcznie na umowie o pracę. To szeroki przedział, więc przyjrzyjmy się szczegółom.

Zarobki Testerów i QA na UoP

Oto wynagrodzenia na najważniejszych podspecjalizacjach w testowaniu na umowie o pracę:

  • Test Manager - 14 700 PLN średnia, 13 000 PLN mediana
  • Pentester - 11 200 PLN średnia, 11 000 PLN mediana
  • Test Analyst - 9 750 PLN średnia, 8 500 PLN mediana
  • Tester automatyzujący - 8 500 PLN średnia, 8 100 PLN mediana
  • QA - 7 900 PLN średnia, 7 000 PLN mediana
  • Tester Manualny - 6 100 PLN średnia, 5 600 PLN mediana

Są to wartości uzyskiwane miesięcznie na rękę, a więc po podatkach.

Zarobki Testerów i QA na Umowie o pracęKliknij aby powiększyć

Zarobki Testerów i QA na B2B

A to są wartości dla kontraktów B2B:

  • Test Manager - 27 000 PLN średnia, 20 000 PLN mediana
  • Tester automatyzujący - 22 200 PLN średnia, 21 000 PLN mediana
  • QA - 19 200 PLN średnia, 16 500 PLN mediana
  • Pentester - 19 000 PLN średnia, 19 000 PLN mediana
  • Tester Manualny - 13 200 PLN średnia, 12 000 PLN mediana

Są to wartości netto na fakturze, więc trzeba pamiętać, by najpierw odliczyć od nich ZUS oraz podatek (stosownie do formy rozliczania się). Dlatego nie można ich porównywać bezpośrednio z wartościami z umowy o pracę.

Zarobki a doświadczenie

Do tej pory przemilczeliśmy jeden fakt. Mianowicie to, że pojawiają się duże różnice w wysokości wynagrodzenia testerów obrębie danej specjalizacji, w zależności od poziomu doświadczenia danego pracownika tzw. seniority (junior / mid / senior), który wiąże się ze stażem pracy liczonym w latach. Co obrazuje poniższy wykres:

Kliknij aby powiększyć

Jak widać, Juniorzy w obszarze testowania mają średnio niecałe 2 lata doświadczenie. Osoby na poziomie Mid/Regular niecałe 5 lat, a Seniorzy ponad 8 lat doświadczenia.

Natomiast sprawdźmy, jak zmienia się wynagrodzenie w trzech najpopularniejszych specjalizacjach wraz z doświadczeniem, na umowie o pracę.

Tester Manualny:

  • Junior Manual Tester - 4 800 PLN średnia, 4 500 PLN mediana
  • Mid/Regular Manual Tester -  6 400 PLN średnia, 6 000 PLN mediana
  • Senior Manual Tester - 8 600 PLN średnia, 8 800 PLN mediana

QA:

  • Junior QA Engineer - 5 200 PLN zarówno średnia i mediana
  • Mid/Regular QA Engineer - 7 500 PLN średnia, 7 200 PLN mediana
  • Senior QA Engineer - 11 000 PLN średnia, 10 000 PLN mediana

Tester automatyzujący:

  • Junior Automation Tester - 6 100 PLN średnia, 5 500 PLN mediana
  • Mid/Regular Automation Tester - 8 400 PLN średnia, 8 000 PLN mediana
  • Senior Automation Tester - 11 200 PLN średnia, 11 000 PLN mediana.

Te dane pokazują, że progresja wynagrodzeń testerów manualnych nie jest tak szybka, jak np. testerów automatyzujących.

Czy warto zostać testerem?

Warto! Testowanie oprogramowania to bardzo ciekawy i rozległy obszar sektora IT.

Testerzy mają realny wpływ na poprawę jakości produktów i szansę uczestniczenia w tworzeniu innowacyjnych projektów, a ich praca daje duże perspektywy rozwoju, a także może być przepustką do branży dla osób zaczynających od zera.

Z pewnością odnajdą się tu osoby dociekliwe, dokładne i mające dobre oko do szczegółów. Oprócz tzw. “krytycznego” i analitycznego myślenia praca ta będzie wymagać kreatywności oraz umiejętności współpracy z innymi członkami zespołu. Dla osoby początkującej ważne będzie zrozumienie podstawowych pojęć związanych z programowaniem i systemami informatycznymi oraz sukcesywne poznawanie metod i narzędzi testowych. Oczywiście, znajomość języków programowania to duży plus, ale nie jest konieczna, szczególnie na początku kariery.

Jeżeli zastanawiasz się nad spróbowaniem swoich sił w tych obszarach, koniecznie zapoznaj się z naszymi ofertami pracy na stanowiska testerskie i QA.

<p>Loading...</p>