6.04.20227 min
Redakcja Bulldogjob

Redakcja Bulldogjob

Tester oprogramowania i QA Engineer – praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Tester oraz QA Engineer, na jakich warunkach pracuje, gdzie szuka pracy oraz czym zajmuje się na swoim stanowisku.

Tester oprogramowania i QA Engineer – praca i zarobki w Polsce

Testerzy to specjaliści od poszukiwania błędów w oprogramowaniu. Odpowiadają za weryfikację oprogramowania, nim trafi ono do klientów. Szukają „dziur”, które utrudniają korzystanie z aplikacji, gier, stron czy systemów bankowych. Poza umiejętnościami technicznymi pracodawcy bardzo cenią sobie u testerów takie cechy jak dociekliwość, spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia oraz skłonność do podważania założeń. 

Wiele osób chcących spróbować swoich sił w IT, interesuje się tą profesją, ponieważ karierę testera można zacząć bez znajomości języka programowania. Co nie znaczy, że ta umiejętność się testerowi nie przyda ?
Czym konkretnie zajmują się testerzy? Jak wygląda ich sytuacja zawodowa w Polsce? A przede wszystkim ile zarabiają w zależności od doświadczenia czy rodzaju umowy? 

Zapraszamy Cię na przegląd najważniejszych informacji o pracy testera na podstawie najnowszego Badania Społeczności IT, w którym wzięło udział ponad 7 tysięcy specjalistów IT oraz osób przygotowujących się do pracy w branży IT.


Praca testera

Już niemal co piąty specjalista IT jest testerem

Teoretycznie oprogramowanie można wypuścić na rynek bez testów, ale coraz mniej firm się na to decyduje ze względu na ryzyko biznesowe, duże oczekiwania klientów i możliwość utraty renomy. Nic dziwnego, że w szeregach firm IT coraz więcej testerów. Obecnie niemal co siódmy specjalista IT jest testerem. Oznacza to, że to druga najliczniejsza grupa specjalistów IT w Polsce (17%), plasująca się za najliczniejszymi programistami (57%).


Testerzy najczęściej zajmują się weryfikacją
aplikacji webowych

Na testerach spoczywa sporo odpowiedzialność, bo to oni sprawdzają, czy stworzone oprogramowanie działa bez zarzutów i można je przekazać do użytkowania klientom. Pod czujne spojrzenia testerów trafia wiele produktów tworzonych przez programistów.

Co najczęściej „badają” testerzy w poszukiwaniu niedociągnięć programistów? Aż 76% osób spośród wszystkich testerów weryfikuje działanie stron www/aplikacji webowych. Poza tym testerzy testują API (55%), aplikacje mobilne (35%) oraz desktopowe (32%). Dodatkowo testerom coraz częściej powierza się weryfikację IoT (8,5%), narzędzi bezpieczeństwa (5,4%) czy gier (4%).


Na czym spędza dzień tester?

Testerzy mają ręce pełne roboty, ponieważ testują nie tylko nowe produkty, lecz także pojedyncze zmiany w oprogramowaniu oraz aktualizację systemów. Do najpopularniejszych zadań testera zaliczymy: pisanie i utrzymanie przypadków testowych (81%), tworzenie dokumentacji (61%), tworzenie raportów (47%), utrzymanie środowisk testowych i deweloperskich (45%), analizę danych (34%) i pisanie kodu (31%). Choć najczęściej dzień pracy testera wypełniają powyższe obowiązki, zajmują się oni także wieloma innymi rzeczami jak m.in.: pisanie User Stories (23%), zbieranie wymagań (20%) czy integracjami (20%). Będąc testerem, z pewnością nie zaznasz nudy!


Skąd tester wie, co testować?

Zdaniem testerów w poszukiwaniu usterek oprogramowania najbardziej pomocne są własne doświadczenia przy wcześniejszych projektach – uważa tak aż 79% przedstawicieli tej grupy zawodowej. Poza tym wskazówek, na co zwrócić uwagę, dostarczają User Stories (66%), wymagania formalne (65%), testy eksploracyjne i heurystyka (58%). Efektywności pracy testera sprzyja również współpraca, ponieważ 59% naszych respondentów stwierdziło, że podczas burzy mózgów i spotkań zespołowych zyskują cenne informacje, na których obszarach się skupiać podczas testów. 


Warsztat pracy testera

Wśród oczekiwań pracodawców poszukujących testerów za pośrednictwem Buldogjob, bardzo często widzimy „dbanie o swój warsztat”. Jest to niezbędne, by dostarczać wysoką jakość testów, ale też by ułatwiać sobie część zadań poprzez m.in. automatyzację.

Wśród najpopularniejszych metod pracy testerzy wymieniają: przechodzenie scenariuszy testowych (80%), testowanie eksploracyjne (70%), testowanie na podstawie specyfikacji testów (66%), testy ad hoc (44%), analizę logów i telemetrii produktu (34%), symulowanie persony użytkownika (28%) i bug hunting (37%).


Większość testerów zna co najmniej jeden język programowania

Już 78% testerów deklaruje znajomość języka oprogramowania, podczas gdy 22% jeszcze nie zna żadnego. Największą popularnością wśród testerów znających języki oprogramowania cieszą się SQL (52%), Java (38%), Python (43%), HTML/CSS (32%), JavaScript (27%). Choć na początku drogi zawodowej tester nie musi posługiwać się SQL czy Javą, znajomość języka programowania bardzo pomaga i zwiększa notowania na rynku pracy.


Tester to zazwyczaj samouk

Jeszcze kilka lat temu nie było studiów poświęconych dziedzinie Quality Assurance (QA), dlatego też samodoskonalenie warsztatu jest wpisane w zawód testera. I faktycznie testerzy oprogramowania najczęściej zdobywają wiedzę samodzielnie. Aż 80% testerów władających choć jednym językiem programowania nauczyło się go na własną rękę, korzystając z książek, internetu czy darmowych kursów.


Dużą pomocą w pracy testera są skrypty testowania automatycznego, które wyręczają testerów z nużącej, powtarzalnej pracy. Wygląda na to, że testerzy lubią ułatwiać sobie zadanie, ponieważ więszkość z nich tworzy automatyczne testy, co siłą rzeczy wymaga znajomości jakiegoś języka oprogramowania (np. Java lub Python).


Najmniej doświadczeni wśród specjalistów IT

Testerzy mają najmniejsze doświadczenie zawodowe wśród specjalistów IT, które wynosi średnio nieco powyżej 4 lat. Wypadają więc skromnie na tle architektów IT z wynikiem 12,5 roku czy właścicieli produktów (Product Owner) deklarujących niemal 8 lat doświadczenia.


Cel zawodowy testera – zostać ekspertem

Aż 65% testerów zapytanych w Badaniu Społeczności IT o aspiracje zawodowe deklaruje, że chce zostać ekspertem w swojej dziedzinie. Jedynie 35% testerów chce się rozwijać zawodowo, by w przyszłości zarządzać zespołami. 

Jakim ścieżkami kariery chcą podążać testerzy? Choć praca nad testowaniem oprogramowania otwiera przed nimi wiele drzwi, większość, bo 65%, za kilka lat nadal chce wykonywać pracę testera lub menedżera testów. Jedynie 26% chce w przyszłości zmienić specjalizację. Wśród badanych 7% nie ma sprecyzowanej wizji przyszłości i nie wie, gdzie chce być za kilka lat. 

Testerzy zazwyczaj są usatysfakcjonowani ze współpracy z deweloperami. Nie narzekają na nich w naszych badaniach, a wręcz przeciwnie - wystawiają im zazwyczaj pozytywne noty. Aż 45% wystawia im szkolną piątkę, na 4 współprace z programistami ocenia 40% badanych testerów. Trojkę wystawiło 13%, dwójkę 1,1%, zaś najniższą notę zaledwie 0,3%.


Zarobki testera 

A teraz porozmawiajmy o pieniądzach. Na poziom wynagrodzenia testera, tak jak w wypadku wszystkich innych specjalizacji IT, duży wpływ ma doświadczenie i forma zatrudnienia. Od tego, czy z firmą zwiążesz się umową o pracę, umową B2B czy umową zlecenia lub o dzieło, zależy wysokość Twojej pensji. 

W zależności od preferencji, własnej wizji bezpieczeństwa finansowego, miejsca zamieszkania czy poziomu doświadczenia, możesz zdecydować się na różną formę zatrudnienia. Rynek IT wychodzi naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom i coraz częściej wykazuje się elastycznością w tym zakresie, pozostawiając decyzje kandydatom.

Na jakie konkretnie zarobki możesz liczyć jako tester

Tester manualny, który ma działalność gospodarczą i zwiąże się z firmą umową B2B, zarabia średnio 10 589 zł netto, tzn. że od tej kwoty musi jeszcze odliczyć wszystkie składki oraz podatki. Przy umowie o pracę tester zarabia średnio 4946 zł netto (na rękę), a przy umowie zlecenia lub umowie o dzieło – inkasuje co miesiąc średnio 4490 zł netto. W branży przyjęło się już, że umowy zlecenia i o dzieło są zazwyczaj proponowane początkującym testerom, wraz z rosnącym doświadczeniem zawodowym specjaliści IT zasilają szeregi „wolnych strzelców” i pracują na umowę B2B.


Zarobki a tworzenie testów oprogramowania

Na poziom zarobków testera znacząco wpływa to, czy potrafi tworzyć testy automatyczne. Pracownik z takimi kompetencjami zarabia więcej w porównaniu ze specjalistami, którzy tego nie opanowali. Co oznacza to „więcej”?

Tester, który tworzy testy automatyczne, przy umowie o pracę zarobi średnio 1774 zł na rękę więcej, przy umowie zlecenia lub o dzieło – 309 zł więcej,  a przy w ramach współpracy B2B – 3756 zł więcej. Poniżej prezentujemy szczegółowe wykresy, które ilustrują różnice w zarobkach.


A na jaką pensję mogą liczyć początkujący testerzy? 

Część respondentów Badania społeczności IT Buldogjob stanowiły osoby przygotowujące się do pracy w branży IT. Dla nich wartościowa będzie informacja, jakie kwoty może zarabiać tester rozpoczynający karierę. Junior na umowie o pracę może liczyć na 4268 zł netto. W przypadku B2B jest to natomiast 7173 zł na fakturze. Na umowie o dzieło lub zleceniu zarobić można jako junior średnio 4318 zł.


Gdzie szukać pracy jako tester?

Już jesteś testerem, ale chcesz zmienić pracę? A może dopiero planujesz zostać testerem i rozglądasz się za intratnymi ofertami? Niezależnie od tego, na jakim etapie kariery jesteś, koniecznie podpytaj znajomych o możliwości rozwoju. 

Jak się okazuje, najczęściej to właśnie oni stanowią źródło wiedzy o pracodawcach. Wszystko ze względu na rozwijane od wielu lat systemy rekomendacji w firmach, które chcąc przyciągnąć talenty z rynku, zachęcają pracowników do rekomendowania kandydatów z ich otoczenia.  

Tak przynajmniej uważają specjaliści IT, którzy najczęściej od znajomych dowiadywali się o obecnym pracodawcy (29%). Poza tym wartościowym źródłem wiedzy są niezmiennie branżowe portale z ofertami pracy (25%) jak Buldogjob.

Oferty pracy - Tester i QA Engineer

Już wiesz, na co możesz liczyć, pracując jako tester w Polsce. Najwyższa pora, byś wpadł na Bulldogjob i przekonał się, jakie oferty pracy dla testerów na ciebie czekają. Powodzenia!

<p>Loading...</p>