AI po raz pierwszy stworzyła lek, który będzie testowany na ludziach
Świat obiegła informacja, że sztuczna inteligencja opracowała innowacyjny lek na przewlekłą chorobę płuc, a teraz przechodzi on do badań klinicznych z udziałem pacjentów. Pierwszym takim lekiem w pełni wygenerowanym przez sztuczną inteligencję jest INS018_055, opracowany przez startup biotechnologiczny Insilico Medicine, mający siedzibę w Hongkongu.
Pionierskie wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji
Insilico Medicine wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję na każdym etapie procesu odkrywania leków, co przynosi im znaczące oszczędności kosztów i skraca czas potrzebny na opracowanie leku w porównaniu do tradycyjnych metod. Dzięki temu podejściu firma zdobyła duże finansowanie w wysokości 402 milionów dolarów, a jej przychody w 2022 roku wzrosły ponad sześciokrotnie.
INS018_055 to lek przeznaczony do leczenia idiopatycznego włóknienia płuc, poważnej choroby prowadzącej do niewydolności oddechowej. Liczba osób cierpiących na tę chorobę w ostatnich dziesięcioleciach znacząco wzrosła i obecnie dotyka ona około 100 tysięcy osób tylko w Stanach Zjednoczonych. Bez odpowiedniego leczenia może prowadzić do śmierci w ciągu dwóch do pięciu lat.
To pierwszy przypadek leku opracowanego w pełni przez sztuczną inteligencję, który trafił do badań klinicznych. Obecnie lek INS018_055 jako pierwszy wśród innych opracowanych przez AI, przechodzi badania fazy II, czyli z udziałem pacjentów. Testy potrwają 12 tygodni. Jeśli wyniki będą pozytywne, firma planuje przeprowadzić kolejne badania na większej grupie pacjentów.
Na samym początku firma koncentrowała się na tworzeniu algorytmów służących do odkrywania i projektowania nowych cząsteczek. Nie planowała wprowadzać leków opracowanych przez sztuczną inteligencję do badań klinicznych z udziałem pacjentów. Jednakże, AI okazała się niezwykle skuteczna w realizacji tych zadań, co otworzyło drogę do testowania leków na ludziach.
To nie jest ostatnie słowo startupu
Insilico Medicine współpracuje również z innymi firmami farmaceutycznymi, takimi jak Fosun International i Pfizer. Wraz z lekiem na włóknienie płuc, firma pracuje nad dwoma innymi lekami, w tym jednym na Covid-19 oraz lekiem przeciwnowotworowym.
Firma osiągnęła sukcesy dzięki wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji na wszystkich etapach odkrywania leków. Tradycyjne metody przeprowadzenia tych zadań kosztowałyby ponad 400 milionów dolarów i trwały do sześciu lat. Dzięki sztucznej inteligencji firma osiągnęła te cele za 1/10 kosztów i 1/3 czasu.
Startup Insilico Medicine otrzymał już wysokie finansowanie w wysokości 402 milionów dolarów od inwestorów, w tym Prosperity7 Ventures, B Capital Group, BOLD Capital Partners oraz Qiming Venture Partners. Wspierają go również znane instytucje, takie jak fundacja Billa & Melindy Gatesów.
Perspektywa wdrożenia leku na rynek
Jeśli badania kliniczne INS018_055 przyniosą pozytywne wyniki, lek ten może w ciągu kilku najbliższych lat trafić na rynek i pomóc pacjentom cierpiącym na idiopatyczne włóknienie płuc. Sukces Insilico Medicine i opracowanie leku przez sztuczną inteligencję otwierają nową erę biotechnologii.
Podsumowanie
Czy w tym przypadku można mówić o sukcesie inżynierii AI w kontekście pomocy człowiekowi, czy może o wejściu na kolejny poziom zaawansowania, który wróży puszczenie z walizkami kolejnej niszy specjalistów? Jest to na pewno przełomowe wydarzenie, które ma szansę pomóc wielu. Jednak szybki rozwój i rozmach działań wokół sztucznej inteligencji wiele osób nadal obserwuje obserwuje z niepokojem. Na pewno pracująć w branży IT warto śledzić, aby w przypadku faktycznie nadchodzących zmian mających przełożenie na nasze życie zawodowe, mieć możliwość w porę zareagować, przebudować ścieżkę kariery czy nauczyć się czegoć, co pozwoli dopasować się do zmieniających się realiów.