Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
10.08.20163 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Systemy motywacyjne w polskich firmach IT

Systemy motywacyjne w polskich firmach IT

Gratyfikacje finansowe, możliwość rozwoju zawodowego, dodatkowe benefity, a nawet ułatwienia w rozwijaniu pasji i hobby to najczęstsze elementy systemów motywacyjnych stosowanych w polskich firmach IT.

Kwestia motywacji w firmach IT pojawiała się już w naszych artykułach, zajmowaliśmy się również nietypowymi bonusami dla pracowników, a teraz czas spojrzeć szerzej na budowanie zaangażowania informatyków – zajmiemy się systemami motywacyjnymi. To ważny temat, co potwierdzają różne badania. Przykładem może być raport DesignWise, w którym czytamy, że wysokie zmotywowanie, a tym samym zaangażowanie pracowników, ma ogromny wpływ na wyniki ich pracy. W firmach, które odpowiednio motywują zatrudnione osoby, najczęściej występuje niski wskaźnik rotacji pracowników, a ci ostatni czerpią większą satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Łatwo się domyślić, że to następnie przekłada się na zadowolenie klientów i na lepsze wyniki finansowe pracodawcy.

Znaczenie motywowania

Jak wynika z badań Aon Hewitt, niezaprzeczalnym liderem w budowaniu zaangażowania pracowników jest branża IT, gdzie pracownicy oczekują przede wszystkim możliwości rozwoju i uczestnictwa w ciekawych, pełnych wyzwań projektach, obok czynników finansowych. Firmy informatyczne już dawno zrozumiały, że odpowiednio zaangażowany specjalista to prawdziwy skarb. Motywacja jest przecież jedną z ważniejszych funkcji zarządzania i opiera się na stosowaniu określonych bodźców, które mogą przybierać formy płacowe, pozapłacowe materialne oraz niematerialne. Każda firma na swój sposób buduje system motywacyjny, dostosowując go do własnej specyfiki i do oczekiwań pracowników. W kształtowaniu tych systemów duży udział ma także kultura organizacyjna, sytuacja finansowa, faza rozwoju przedsiębiorstwa oraz jego wielkość.

Skuteczność danego systemu motywacyjnego zależy głównie od tego, czy zostanie on odpowiednio dobrany do pracowników, do ich wieku, zainteresowań i oczekiwań. Pracodawca ma w tym zakresie szeroki wachlarz możliwości szczególnie, jeśli chodzi o elementy pozapłacowe. Z jednej strony mogą to być różne benefity, a z drugiej – wdrożenie polityki work-life balance. Tak naprawdę system motywacyjny to korzyść dla wszystkich stron – poprawia atmosferę w pracy i wizerunek pracodawcy, a zaangażowani pracownicy lepiej pracują.

Polskie IT a systemy motywacyjne

W polskiej branży IT znaleźć można systemy motywacyjne, oparte na dość podobnych elementach. Podstawowym rozwiązaniem jest, oczywiście, premia motywacyjna w formie finansowej. Kolejnym elementem są różnego rodzaju programy rozwoju, często realizowane w postaci szkoleń i konferencji. Nie brakuje także w tych systemach specjalnych benefitów. Oto przykłady.

Wrocławska firma Objectivity Bespoke Software Specialists stawia przede wszystkim na motywację poprzez rozwój talentów pracowników, wdrażając specjalne narzędzia, które wykorzystywane są jako elementy budowania zaangażowania kadry. Przykładem może być tzw. Gold Cards – czas wykorzystywany przez zatrudnionych na poszerzanie ich wiedzy, gdy mogą opracowywać różne rozwiązania, a następnie prezentować je współpracownikom w czasie Lightning Talks. Praktykowane są również comiesięczne spotkania face-to-face lidera z pracownikiem, co jest elementem procesu rozwojowego. Inna polska firma - Qumak – opiera swój system motywacyjny na premiowaniu finansowym pracowników oraz na szerokim pakiecie benefitów oraz dodatkowych świadczeń, które obejmują między innymi prywatną opiekę medyczna (także członków rodzin pracowników), dofinansowanie do zajęć sportowych (karta Multisport), dodatkowe ubezpieczenia, imprezy dla dzieci pracowników, dofinansowanie kształcenia zatrudnionych oraz dopłaty do letniego wypoczynku.

Veracomp proponuje system motywacyjny oparty na trzech filarach: rozwój, zabawa i dbanie o siebie. W ramach rozwoju organizowane są szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, które umożliwiają zdobycie różnych certyfikatów. Dodatkowo Veracomp przygotowuje także indywidualne ścieżki rozwoju dla swoich pracowników. Ci ostatni mają również dostęp do firmowej biblioteki z literaturą fachową. W ramach motywacji organizowane są także wspólne imprezy, wyjścia, a nawet gremialne świętowanie urodzin pracowników. Veracomp zapewnia również darmowe karty sportowe, prowadzi własne drużyny siatkarskie i piłkarskie, organizuje wyjazdy na różne wydarzenia sportowe. Poza tym pracownicy mogą liczyć na prywatną opiekę medyczną, szczepienia oraz na ubezpieczenia.

To oczywiście tylko kilka przykładów typowych systemów motywacyjnych w IT. Każda firma tworzy własne warianty i rozwiązania w budowaniu zaangażowania pracowników, dostosowując je do własnych potrzeb. Jeśli wasz pracodawca oferuje niekonwencjonalny, oryginalny system motywacyjny, czekamy na sygnały. Chętnie o tym napiszemy. :)

<p>Loading...</p>