Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
13.06.20163 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Nietypowe bonusy firmowe

Polskie firmy nie mają zbyt szalonych pomysłów, ale zagraniczne jak najbardziej.

Nietypowe bonusy firmowe

Zakupy z dostawą do domu, egzotyczne wycieczki, kursy – to tylko część nietypowych benefitów, które firmy oferują swoim pracownikom. Sprawdzamy, jak to wygląda w Polsce i na świecie.

Łatwo kupić motywację pracownika za pieniądze, ale na dłuższą metę to nieskuteczne rozwiązanie. Chcąc zapewnić w pracy atmosferę, która wydobędzie z zatrudnionych chęć do wykonywania obowiązków, pracodawcy sięgają do motywatorów pozapłacowych. Czasami są to zwykłe pochwały lub przydzielanie bardziej odpowiedzialnych zadań, jednak bywa, że bonusy firmowe są dość nietypowe.

Polska rzeczywistość

Nasze poszukiwania nietypowych bonusów zaczynamy od rodzimego podwórka. Przede wszystkim sprawdziliśmy, jak wyglądają u nas świadczenia dodatkowe, co oferują polscy pracodawcy. Odpowiedź znaleźliśmy w raporcie Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2015 roku. Okazuje się, że tylko 68% polskich pracowników otrzymuje bonusy od firmy. Z badań wynika, że to najniższy odsetek od 2013 roku. Zdaje się, że nie idziemy pod tym względem w dobrym kierunku i daleko nam do benefitów, jakie oferują pracodawcy zagranicą. O tym jednak za chwilę.

Na dodatkowe świadczenia najczęściej mogą liczyć pracownicy wielkich (87%) i dużych (81%) firm. Jeśli chodzi o mikrofirmy, tylko 31% zatrudnionych tam osób dostaje bonusy. W 2015 najpopularniejszym świadczeniem była podstawowa opieka medyczna (48%), na kolejnych miejscach mamy karnety na siłownię lub do klubu fitness (45,7%) oraz specjalistyczna opieka medyczna (45%). Pokrywa się to mniej więcej z oczekiwaniami samych pracowników, którzy właśnie opiekę medyczną i karnety wymieniali wśród pożądanych benefitów. Wiele osób chciało mieć również samochód służbowy do użytku prywatnego. Nudy.

Nie oznacza to jednak, że polscy pracodawcy nie oferują nic ciekawszego. Niektórzy z nich naśladują pomysły wdrażane za granicą. I tak są polskie firmy, które, wzorem Google'a, powalają pracownikom przeznaczać 20% czasu w pracy na własne projekty i samorealizację; inne zapewniają zatrudnionym programy dietetyczne i opiekę żywieniową. Bywają takie, które organizują opiekę dla dzieci na terenie firmy lub finansują zespoły sportowe pracowników i udział w turniejach. Daleko im jednak do tego, co wymyślają zagraniczni pracodawcy.

Dziwne bonusy za granicą

Niektóre benefity naprawdę nas zaskoczyły. Przedstawiamy krótko najciekawsze.

W nadzwyczajnych rozwiązaniach przoduje oczywiście Google. Każdy pracownik może liczyć na darmową stołówkę, siłownię, fryzjera, masażystę i wypożyczalnię samochodów. Dodatkowo Google zapewnia opiekę nie tylko nad dziećmi pracowników, ale też nad zwierzętami. Jest nawet wsparcie konsjerża, który załatwia za nich różne, nawet najdrobniejsze sprawy. A po śmierci pracownika, Google wypłaca rodzinie połowę jego pensji przez 10 lat.

Inne firmy nie zapewniają tak spektakularnych bonusów jak właściciel najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki, ale zdarzają cię ciekawe pomysły. Na przykład Red Frog Event Company proponuje swoim pracownikom nielimitowane wakacje (można wyjechać i wrócić, kiedy się chce!), a każdemu zatrudnionemu co najmniej 5 lat przysługuje wycieczka do Afryki. Chesapeake Energy Corporation daje lekcje nurkowania, eBay udostępnił pokój do medytacji, PwC rozdaje darmowe iPady. W Erickson Retirement Communities śluby pracowników finansuje firma, Quicken Loans sponsoruje bilety na mecze NBA, a Microsoft zapewnia bezpłatne dostawy jedzenia do domu pracownika. W Wielkiej Brytanii coraz więcej firm proponuje „Botox Leave” (urlop na odnowę biologiczną), w Japonii są „urlopy złamanego serca” dla pracowników, którzy muszą dojść do siebie po rozstaniu z partnerem, a w Nigerii rozdaje się agregaty prądotwórcze.

Sami przyznacie, że niektóre pomysły pracodawców potrafią zaskakiwać. Może za kilka lat w Polsce pojawi się więcej szalonych pomysłów na motywowanie pracowników. Obiecujemy, że to sprawdzimy.

<p>Loading...</p>