Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
9.04.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Standard C# staje się open source

Microsoft przenosi właśnie standard języka C# na GitHuba, tworząc przy okazji nowe repozytoria do rozwoju tej technologii.

Standard C# staje się open source

Microsoft jest w trakcie przenoszenia standardu swojego wieloparadygmatowego języka programowania C# do otwartego repozytorium, które zapewni możliwość publicznej pracy nad tą technologią. A zatem wszystkie zmiany w standardzie ECMA dla wersji C# 6 i późniejszych będą od teraz zachodzić w publicznym repozytorium na GitHubie - stało się ono właśnie oficjalnym miejscem pracy dla ECMA C# standard committee.

Według Microsoftu ogólnym celem takiego posunięcia jest stworzenie bardziej dokładnego i aktualnego standardu C Sharpa.

Dlaczego open-source?

Microsoft twierdzi, że znacznie ułatwi to pracę nad językiem, a do zmian, które będą wprowadzane w publicznym repo, będą należały m.in. innowacje wprowadzane do tej technologii, projektowanie funkcji oraz implementacje i standaryzacje. Co więcej, jak przeczytamy na blogu Microsoftu, łatwiej jest rozwiązywać problemy, zadając pytania teamowi projektowemu, zespołowi pracującemu nad kompilacjami i standardem w publicznej przestrzeni.

Nowe repozytoria

Taki ruch jest kontynuacją prób jeszcze większego “otwarcia” tego języka (C# sam w sobie jest open source), które miały m.in. miejsce w 2014 roku, kiedy to kompilatory C Sharpa stały się open source (obecnie są one dostępne w repozytorium dotnet/roslyn). Ustalono też później, że repo o nazwie dotnet/csharplang będzie funkcjonowało jako oficjalne repozytorium projektowe języka Microsoftu. 

Podsumowując, C# ma więc teraz na GitHubie trzy otwarte repozytoria. Każde z nich będzie miało konkretne przeznaczenie: 

  • dotnet/csharplangbędzie, jak już wspominaliśmy, oficjalnym repo dla strony projektowej i ewolucyjnej 
  • dotnet/roslynbędzie służyło do implementacji kompilatorów i wszystkich powiązanych z nimi narzędzi 
  • dotnet/csharpstandardbędzie po to, aby tworzyć standardową treść opisującą C Sharpa. 


Przyjrzymy się teraz temu, co ma być zrobione w najbliższych miesiącach.

Planowane zmiany

Microsoft planuje wprowadzić następujące zmiany w związku z powstaniem nowego repo, czyli dotnet/csharpstandard:

  • Issues w csharplang i dotnet/docs dotyczące specyfikacji zostaną przeniesione do repozytorium dotnet/csharpstandard
  • Specyfikacja języka C# na stronie docs.microsoft.com zostanie zastąpiona tą opracowaną przez standards committee
  • Wstępna specyfikacja C# 6 zostanie usunięta z repozytorium dotnet/csharplang w momencie, w którym na docs.microsoft.com pojawi się szkic C# 6.

Podsumowanie

Co ciekawe, wiadomość o przeniesieniu standardu języka Microsoftu do otwartego repozytorium następuje niedługo po tym, jak twórcy PHP zdecydowali się całkowicie przejść na GitHuba po pewnym incydencie. Więcej szczegółów na ten temat tutaj. Co więcej, na to samo od najnowszej wersji zdecydowała się niedawno Java, jednakże z zupełnie innych pobudek, niż twórcy “pehapa”. Przeniesienie standardu C Sharpa sugeruje z kolei, że twórcy chcą angażować ludzi już na wcześniejszym etapie, czyli w momencie specyfikowania.

Zadawaliśmy już to pytanie przy okazji przejścia PHP, ale czy GitHub stanie się nowym standardem, jeśli chodzi o utrzymywanie i rozwój języków programowania? 

<p>Loading...</p>