Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
19.09.20165 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Rozmowa rekrutacyjna w IT. Na co się przygotować?

Rozmowa rekrutacyjna w IT. Na co się przygotować?

Chociaż na polskim rynku brakuje programistów, nie oznacza to, że każdy zostanie zatrudniony bez jakiejkolwiek weryfikacji. Najczęściej konieczne jest odbycie rozmowy rekrutacyjnej. Dobre przygotowanie się kandydata do takiego spotkania pozwoli uniknąć wielu niespodzianek i może zwiększyć szansę na zatrudnienie.

Branża IT jest bez wątpienia rynkiem pracownika. Jak wynika z obliczeń firmy Sedlak & Sedlak, niedobór informatyków, a szczególnie programistów, to nawet 50 tys. osób. Nie lepiej jest w całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska przewiduje, że do 2020 roku w krajach wspólnoty może zabraknąć nawet 825 tys. specjalistów IT. W tej sytuacji znalezienie pracy przez programistę nie wydaje się być dużym problemem. Co jednak, gdy chodzi o zatrudnienie w wymarzonej firmie? Pokazanie się z dobrej strony w czasie rozmowie rekrutacyjnej może znacznie ułatwić realizację marzeń o pracy u wybranego pracodawcy. Zanim jednak w ogóle dojdzie do spotkania, kandydat powinien wykonać dokładny research na temat firmy, w której chciałby się zatrudnić, poznać jej osiągnięcia, plany i inne przydatne informacje. To punkt wyjścia. W jaki jeszcze sposób przygotować się do rekrutacji? Sprawdzamy.

Przygotuj się na pytania

To, że trzeba będzie odpowiadać na pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej, jest oczywiste dla każdego programisty. Co może pojawić się na rekrutacji?

  • Pytania nie zawsze dotyczą zagadnień technicznych lub języka programowania. Rekrutera interesują również takie zagadnienia, jak praca w grupie, wykonywanie obowiązków pod presją czasu czy inne kompetencje.
  • Trzeba będzie opowiedzieć, w jaki sposób zdobywa się nowe doświadczenia i poszerza wiedzę. Warto pochwalić się nie tylko śledzeniem nowinek technicznych, ale także wspomnieć o nauce nowych języków, rozwiązywaniu programistycznych zadań, tworzeniu własnych projektów itp.
  • Mogą pojawić się także pytania dotyczące hobby i spędzania wolnego czasu.
  • Niekiedy rekruter prosi o wyjaśnienie działania określonej aplikacji tak, żeby nawet laik mógł to zrozumieć.
  • Mogą pojawić się zadania, które wydają się niemal niemożliwe do wykonania. W takim przypadku nie chodzi jednak o to, żeby rzeczywiście dojść do właściwego rozwiązania (jeśli takie istnieje), ale o to, żeby się nie poddawać, tylko próbować rozwikłać problem. Rekruter chce sprawdzić, czy kandydat podejmie wyzwanie, czy będzie stawiał hipotezy.
  • Oczywiście nie zabraknie także pytań dotyczących technicznych zagadnień lub będących na ich pograniczu, np. co kandydat zrobi, gdy zorientuje się, że w kodzie jest błąd (może także pojawić się zadanie naprawienia buga w konkretnym fragmencie kodu). Często programista musi również opisać, jak planuje poszczególne etapy pracy, gdy otrzymuje nowy projekt do realizacji.

Staw czoła weryfikacji technicznej

Kandydat musi być przygotowany na sprawdzanie wiedzy technicznej nie tylko w formie pytań. Poza rozmową sprawdzającą wiedzę i umiejętności, trzeba przygotować się na wykonywanie praktycznych zadań programistycznych. Nie powinno to sprawić dużego kłopotu, ale trzeba się nastawić, że taki etap może pojawić się w procesie rekrutacji. Warto przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia, które dotyczą konkretnego języka programowania. Czasami konieczne jest wykonanie bardziej złożonych zadań. Warto wyrobić sobie wcześniej nawyk, żeby podczas programowania wyjaśniać i komentować swoje działania. Można również zasygnalizować, co jeszcze w przyszłości warto zaimplementować w kodzie, który poprawia kandydat.

Należy mieć świadomość, że również to, czego jeszcze kandydat nie wie, może być jego atutem, jeśli przekona rekrutera, że potrafi szybko uzupełnić swoją wiedzę. Warto pokazać, że nawet, jeśli czegoś się nie wie, posiada się umiejętność szybkiego dotarcia do informacji, która umożliwia rozwiązanie zadania lub problemu technicznego. Branża IT charakteryzuje się nieustanną zmianą, rozwojem. Dlatego dobre firmy informatyczne szukają pracowników, którzy potrafią także szybko uczyć się nowych rzeczy i spragnieni są nowej wiedzy.

Przed spotkaniem rekrutacyjnym, warto trenować rozwiązywanie różnych zadań programistycznych. Pozwoli to odświeżyć wiadomości, a przy okazji sprawdzić rzeczywiste umiejętności kandydata. Można do tego wykorzystać różne platformy, na przykład nasze nowe narzędzie – RealSkill. Zachęcamy do jego darmowego testowania. Wystarczy wybrać język lub technologię, potem - test, który odsyła się do nas, a my przekazujemy feedback na adres e-mailowy. Użytkownik otrzymuje rozbudowany raport (uwzględniający także sprawdzenie stylu i metryk). Dodatkowo w wynik ma wgląd także osoba zapraszająca do testu, co sprawia, że RealSkill mogą używać również rekruterzy. Tego rodzaju narzędzia pozwalają ściągać repozytorium z testami, a następnie dokonywać implementacji lub poprawienia implementacji, przy okazji odzwierciedlając określone środowisko pracy. Może to być pomocne nie tylko kandydatom przygotowującym się do spotkania rekrutacyjnego, ale również wszystkim programistom.

Jakie zadawać pytania?

Należy pamiętać, że spotkanie rekrutacyjne to nie tylko czas, gdy pytania zadaje rekruter, ale także okazja, żeby kandydat uzyskał dodatkowe informacje na temat firmy i osób w niej pracujących. Wywołuje to również pozytywne wrażenie i świadczy o rzeczywistym zainteresowaniu kandydata stanowiskiem, na jakie aplikuje. Należy wcześniej przygotować sobie zestaw odpowiednich pytań i zastanowić się, jakie informacje chce się uzyskać. Pytania mogą dotyczyć zakresu obowiązków, ścieżki kariery w danej firmie, można zapytać o szkolenia, o metodykę zarządzania zespołem programistów, o godziny pracy, o premie itp. Czasem warto także zaskoczyć rekrutera i zapytać go na przykład, dlaczego właśnie on zdecydowałby się pracować w danej firmie. Nie należy jednak przesadzać i wypytywać o szczegóły danego projektu, które są najczęściej tajne.

Na koniec warto kilka słów poświęcić takiemu zagadnieniu, jak dress code. W przeciwieństwie do innych branż, w IT najczęściej nie dziwi już nikogo brak garnituru czy białej koszuli na spotkaniu rekrutacyjnym. Mało tego, niektórzy rekruterzy IT twierdzą nawet, że programista w garniturze to co najmniej podejrzana sprawa. Kandydat powinien ubrać się wygodnie i schludnie, unikając skrajności. Nie musi od razu zakładać garnituru i krawata, ale powinien również unikać takich kreacji, jak krótkie spodenki i klapki na nogach.

Zapewne każdy programista ma swoje własne sposoby przygotowania się do spotkania rekrutacyjnego, warto jednak zwrócić uwagę na kwestię, jakie zasygnalizowaliśmy powyżej. Jeśli kandydat rzeczywiście starannie przygotuje się do spotkania z rekruterem i będzie miał tego świadomość, nie tylko lepiej wypadnie na rozmowie rekrutacyjnej, ale będzie mu łatwiej opanować stres. Jeśli natomiast chcielibyście więcej dowiedzieć się na temat rekrutacji, ale już z punktu widzenia pracodawcy, zachęcamy do lektury naszego artykułu „Jak skutecznie prowadzić rekrutację w IT?”.

<p>Loading...</p>