24.06.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Rekordowa inwestycja Google w Polsce

Google wystartuje w 2021 roku ze swoją największą jak do tej pory inwestycją w naszym kraju, która może sięgnąć nawet 2 000 000 000 dolarów.

Rekordowa inwestycja Google w Polsce

Google ruszy w Polsce w 2021 roku z inwestycją w region Google Cloud, która może być warta nawet 2 000 000 000 dolarów. Jakiś czas temu Microsoft również zapowiedział, że zainwestuje w naszym kraju miliardy w chmurę obliczeniową i wówczas zaczęto się zastanawiać, co na to Google, które zresztą zapowiadało zbudowanie takiego regionu już w 2019. Na więcej szczegółów od firmy z Mountain View, jak widać, nie trzeba było zbyt długo czekać, a decyzja Microsoftu być może to wszystko przyspieszyła. Google powtarza to samo, co mówił w 2019, ale teraz daje więcej konkretów.

Wygląda na to, że Europa Środkowo-Wschodnia stała się atrakcyjnym regionem dla gigantów technologicznych, którzy chyba zaczynają się licytować w rekordowych inwestycjach. Niemniej jednak będzie to największa inwestycja Google'a w Polsce i, chociaż jej właściwa wartość nie jest jeszcze znana, to szacuje się, że osiągnie ona od 1,5 do 2 miliardów dolarów.

Szczegóły inwestycji

Magdalena Dziewguć, dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, zdradza kilka szczegółów na temat rozwoju tej miliardowej inwestycji. Dowiadujemy się m.in., że region chmury będzie składał się z 3 stref dostępowych, a każda z nich będzie funkcjonowała jako niezależna infrastruktura techniczna oraz software’owa. Ma to umożliwić nienaganną pracę usług w chmurze. 

Co więcej, Dziewguć mówi, że Warszawski region Google Cloud będzie takim samym typem infrastruktury, jaki istnieje np. w Londynie, Los Angeles, czy też Tokio. Nieznana jest jednak dokładna lokalizacja inwestycji, jak twierdzi Dziewguć, ze względów bezpieczeństwa. 

Rozbudowa infrastruktury

Inwestycja Google'a jest częścią rozbudowy infrastruktury obliczeniowej w Europie. Od 2007 roku kosztowała ona aż 15 000 000 000 euro, a Google do tej pory zbudował takie regiony w 8 krajach — Warszawa będzie pierwszym takim regionem w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasza stolica ma również punkt węzłowy sieci optycznej, który łączy huby w Tallinie oraz Frankfurcie. 

Podsumowanie

Polska stała się ostatnio popularnym regionem, jeżeli chodzi o inwestycje dużych firm technologicznych. Skala inwestycji pokazuje, że zarówno wspomniany wcześniej Microsoft, jak i Google, planują bardzo dużo u nas zdziałać, a może być tak, że Google chce po prostu rozwijać aplikacje oraz oprogramowanie, które będzie służyło ludziom na miejscu.

Wygląda na to, że nadchodzi dużo dobrego, jeśli chodzi o rozwiązania cloudowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

<p>Loading...</p>